Inspiroval Foglara při psaní Rychlých šípů, teď vydal knihu hlavolamů

  10:26aktualizováno  10:26
Čtyřiadevadesátiletý Jindra Hojer, který byl pro Jaroslava Foglara inspirací pro jednu z postav komiksového seriálu Rychlé šípy, nyní vydává knihu Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky. Je plná logických a matematických úloh a má za cíl zábavnou formou naučit čtenáře logicky myslet.

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k jednomu z hrdinů Rychlých šípů. | foto: Lukáš Kašpar / TÉMA

Na pardubickém nádraží bylo ve čtvrtek živěji než obvykle. A nebylo to tím, že by zde lidé čekali na odjezd vlaků. Necelé dvě stovky lidí sem před knihkupectví Mozaika přišly pozdravit Jindru Hojera a nechat si od něj podepsat jeho knihu.

„Sbíral jsem hlavolamy a luštil je pro legraci, aby mozkové závity neztvrdly. V poslední době jsem četl v novinách, že matematika je noční můrou pro žáky u maturit. S dětmi je potřeba pracovat odmala,“ řekl Jindra Hojer.

Na autogramiádě si vypůjčil citát maďarsko-amerického matematika George Pólya, že i řešení matematických a logických problémů je praktické umění. „Logice se učíme stejně tak, jako například plavat, lyžovat anebo chodit - tím že danou činnost vykonáváme a zkoušíme,“ řekl Hojer.

Každá kapitola obsahuje popis a návod, jak hlavolam řešit, dále cvičný příklad s řešením a řadu cvičných příkladů. Knížkou provází sám autor v kreslené podobě a radí, jak které úlohy efektivně řešit.

„Jsou určeny pro kohokoli. V knížce je samozřejmě i návod, příklad, a úlohy a vzadu najdou čtenáři výsledky,“ popisuje Hojer, který žije v Domově pro seniory Dubina.

Pomocí crowdfundingové sbírky vyšly 2 000 výtisků

Kniha vyšla v nákladu 2 000 výtisků pomocí crowdfundingové sbírky. Při kampani, která měla knihu zaplatit, se však vybralo 300 tisíc korun. To pokryje náklady a tisk knihy a zároveň tisk další připravované Hojerovy knihy. „Oslovil mě sám Jindra Hojer, zda bychom mu knihu nevydali. Vydali jsme ji jako sešit s kroužkovou vazbou, aby se s ním dobře pracovalo a nezavíral se. Určena je všem, kdo se chtějí naučit logicky myslet, i seniorům,“ řekl nakladatel knihy Lukáš Zeman.

Jindra Hojer psal knihu na psacím stroji, což je v publikaci částečně ponecháno jako autentický prvek. Součástí je i česko-matematický slovník, jehož je Hojer „vynálezcem.“

Závěr knihy je věnován samotnému Jindru Hojerovi, který v několika etapách představí významné okamžiky svého života - ty veselé, méně veselé až smutné.

Už nyní finišují s další Hojerovou knihou, která vyjde v létě. „Bude se jmenovat Střípky ze života Jindry Hojera, kde budou jeho příběhy a povídky, a to ať již vymyšlené, nebo to, co prožil na svých cestách po Řecku nebo Itálii. Součástí budou i příběhy ze života pana Šmodrchy, což je Jindrova smyšlená postava,“ popsal Zeman knihu, která by měla vyjít k Hojerovým 95. narozeninám.

Novinku si přišla od Jindry Hojera nechat podepsat i Alena Čejková. „Mám ji pro vnuka. Je v šesté třídě a ráda bych ho těmi hlavolamy přitáhla k matematice a logickému myšlení,“ řekla. Hojer v mládí chodil do skautského oddílu pražská Dvojka Jaroslava Foglara. 

Ten si jej pak vybral jako jednu z postav legendární pětice Rychlých šípů, kde figuruje pod vlastním jménem v červených šortkách a plavými vlasy s pěšinkou. Jeho rodiče Foglar přesvědčil k souhlasu slibem, že postava bude kladná. Narodil se v roce 1924, vystudoval chemii a většinu života pracoval ve Výzkumném ústavu organických syntéz v Rybitví u Pardubic. Později učil a přednášel na různých školách včetně vysokých.

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Učitelka nahnala děti před houkající sanitku, přecházení prověřuje policie

Záchranáři dávají přednost dětem, které se učitelka rozhodla převést před...

Hazard se životy svěřených dětí předvedla na rušné Sukově třídě v Pardubicích jejich učitelka. Děti nahnala do...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

VIDEO: Otec nechal řídit sedmnáctiletého syna. Bylo mi zle, tvrdil hlídce

Otec nechal řídit nezletilého

Pardubičtí strážníci přistihli otce se synem, kteří si společně vyjeli autem do centra města. Problém byl, že otec...

Už pro mě není v Budějovicích místo, říká Bělohlav. A tak je v Pardubicích

Reprezentanti do 18 let bedlivě naslouchají pokynům Radka Bělohlava.

Bývalý útočník Radek Bělohlav odehrál 841 extraligových zápasů, na kontě má 208 gólů a stojí za největším úspěchem...

Další z rubriky

Laskominy, delikatesy, show. Závodiště opět hostí Fresh festival

Beko Fresh festival plný novinek v Pardubicích už tento víkend

Sobota a neděle bude na pardubickém dostihovém závodišti hlavně patřit jídlu a pití. Koná se gurmánská akce roku -...

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

VIDEO: Otec nechal řídit sedmnáctiletého syna. Bylo mi zle, tvrdil hlídce

Otec nechal řídit nezletilého

Pardubičtí strážníci přistihli otce se synem, kteří si společně vyjeli autem do centra města. Problém byl, že otec...

Najdete na iDNES.cz