Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Muzeu 20. století dodá atmosféru virtuální realita, kouř i světelné efekty

  8:43
Paměť národa, které spravuje jednu z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě, otevře pod Machoňovou pasáží v Pardubicích první muzeum totalit.
Interaktivní expozice s příběhy z totalitních období Československa má přilákat...

Interaktivní expozice s příběhy z totalitních období Československa má přilákat hlavně mladé lidi. | foto: Post Bellum

Příběhy 350 pamětníků z východu Čech, kteří mají co říct k rozvířeným dějinám a historickým okamžikům 20. století, už nebudou k nalezení jenom na webu projektu Paměti národa, který prostřednictvím neziskovky Post Bellum 20 let natáčí a vypráví příběhy 20. století. 

Moderní československé dějiny v podobě holocaustu, 2. světové války, politických procesů v 50. letech, sovětské okupace či normalizace v kontextu unikátních příběhů lidí, kteří zažili příkoří totalit na vlastní kůži, budou prezentovány i v prvním Institutu Paměti národa, který se 29. listopadu otevře v Pardubicích.

„Budeme hlavně mluvit s našimi dětmi o 20. století, vyprávět příběhy, popisovat události, které se nesmí opakovat,“ řekl zakladatel neziskové organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Expozice Institutu Paměti národa na 400 m² seznámí návštěvníky se silnými příběhy pamětníků ve sklepních prostorách pod Machoňovou pasáží. Emoční náboj mají u návštěvníků vyvolat nejen zvolené prostory, ale i použití moderní audiovizuální techniky. 

Kulisou pro vyprávění příběhů mají být kombinované projekce, promítání skrze kouř, světelné a zvukové efekty nebo rozšířená realita. V archivu si bude například možné prohlédnout a vzít do rukou předměty spojené s příběhy.

Expozicí provedou dva pamětníci z regionu

„Jedinečný zážitek, který nemá v Česku obdoby, upoutá pozornost diváka jak prostřednictvím autentického vyprávění pamětníků, jejichž příběhy jsou zaznamenány v Paměti národa, tak i prostřednictvím působení na divákovy smysly, když se návštěvníci budou moci na chvíli přenést na klíčová pamětní místa a v tomto okamžiku zakusit atmosféru tehdejší doby,“ poodhaluje pojetí moderní expozice ředitel regionální pobočky Paměť národa Východní Čechy Tomáš Heller.

V prvních měsících návštěvníci muzea poznají osudy válečného veterána Tomáše Sedláčka a odbojářky Jaryny Mlchové. Přichystané jsou i další epochy 20. století, ve kterých institut představí příběhy účastníků třetího odboje a bývalých politických vězňů. Výstava zahrne také dobu normalizace a zakončena bude sametovou revolucí.

Historické milníky budou zasazené regionálně prostřednictvím dvou pamětníků, kteří dobu zažili a se kterými si návštěvníci výstavu projdou. 

„Začneme tím, jak to probíhalo za druhé světové války v Pardubicích. Dva pamětníci představí své příběhy v kontextu dějin. Z nesestříhaných nahrávek pamětníků jsme pro expozici vytvořili scénáře, abychom je přes expozici napasovaly na příběh, který chceme vyprávět,“ dodal Heller.

V 21. století nebude chybět ani interaktivita. V praxi to znamená, že divák bude vybaven moderním tabletem, který je napojen na inteligentní řídicí systém pohybu. Cílem je přivést návštěvníky k jednotlivým výstavním prvkům a řídit jejich pohyb po expozici. Podobnou interaktivitu si mohli návštěvníci vyzkoušet v multimediální expozici Paměti národa v Plzni.

„Exponáty si divák spustí prostřednictvím QR kódu. Následně pomocí vizuální techniky výstavní systém obohatí vyprávěný příběh pamětníka, který je přenášen do uší pomocí sluchátek. Na diváky čeká například soukromé kino, speciální promítací komora nebo 3D obrazovky,“ sdělil ředitel novodobého muzea, která vznikají napříč republikou. 

Nahrávací studio pro školáky

Muzeum bude i místem setkávání, vzdělávání a dokumentace vzpomínek pamětníků.

„Nepůjde jenom o expozici, ale o mezigenerační centrum, kam budeme zvát zajímavé hosty na pravidelné besedy. Prostory nad expozicí budou věnovány programům pro školy, pravidelným aktivitám pro seniory a je zde už nahrávací studio se střižnou, ve kterém natáčejí naši profesionální dokumentaristé s pamětníky. Připravujeme i dětské nahrávací studio, ve kterém budou moct mladí lidé natáčet příběhy například v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Budeme tady žáky i školit, jak příběhy natáčet,“ připomněl další poslání muzea jeho ředitel.

Institut Paměti národa vznikl hlavně z podnětů učitelů dějepisu, kteří postrádají kamenné muzeum 20. století, promlouvající moderním způsobem k mladé generaci. „Chystáme setkávání mladých lidí s pamětníky. Zážitkové workshopy budou ve vzdělávacím centru, které je součástí Institutu, navazovat na expozici, a tím pomohou mladým lidem prohloubit a ucelit si získané vědomosti a informace,“ dodal ředitel muzea.

A proč si institut vybral pro své muzeum Pardubice a ne Hradec Králové? „Město Pardubice pro nás našlo vhodný prostor. Stejně intenzivně jsme komunikovali v Hradci Králové, kde se nic vhodného najít nepodařilo. Nicméně v Hradci Králové aktuálně sháníme stabilní prostory pro další nahrávací studio,“ dodal Tomáš Heller.

Vznikající Instituty paměti národa vyjdou neziskovou společnost Post Bellum na více než 10 milionů korun. V největší míře se spoléhá na dárce. „V Pardubicích šlo o investici v řádu několika milionů korun. Nemáme to ale ještě přesně uzavřeno,“ dodal Heller. 

  • Nejčtenější

V Pardubicích se srazil nákladní vlak a rychlík. Čtyři mrtví, desítky zraněných

5. června 2024  23:28,  aktualizováno  6.6 10:57

V Pardubicích u nové zastávky v centru města se před středeční půlnocí čelně srazil noční rychlík s...

Nehodu zavinil vlak RegioJetu, projel na červenou. Zemřely Ukrajinky a Slovenky

6. června 2024  10:38,  aktualizováno  18:21

Za noční srážku vlaků v Pardubicích může souprava RegioJetu, která projela návěstidlo na signál...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

22:49: ohlušující rána a ticho. Okamžik srážky vlaků zaznamenala kamera

6. června 2024  8:08

Nic nenasvědčovalo, že se schyluje k obrovské tragédii. Na videu z průmyslové kamery v Pardubicích...

Dopravci žádají druhý koridor na Moravu. Vlaky se na trať už nevejdou

9. června 2024

Premium Tragická srážka vlaků v Pardubicích ukázala, jak moc chybí Česku záloha pro hlavní železniční...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Za brutální vraždu dostali muži 26 a 18 let, mrtvolu uvařili a rozlili na polích

6. června 2024  10:33,  aktualizováno  14:14

Ke svému konci dospělo soudní líčení v případě mimořádně brutální vraždy v Pohodlí na Svitavsku....

Hokejový útočník Smejkal se vrací ze zámoří, stal se posilou Pardubic

13. června 2024  17:18

Hokejisty extraligových Pardubic posílí reprezentační útočník Jiří Smejkal, který v minulé sezoně...

Spoj do Pardubic lidem nechybí, žádané autobusy do Brna ale váznou

13. června 2024  15:07

Lidé z Moravské Třebové a Jevíčka na Svitavsku dojíždějí za prací nebo do škol do Pardubic...

Pardubice dostanou náhradu za most Kapitána Bartoše, má být hotový do roka

13. června 2024  11:40

Pokud půjde vše dobře, Pardubice budou mít do roka provizorní most přes Labe. Postaví ho vedle...

Chleby vytvořily v Pardubicích rekord, sešlo se 272 různých druhů bochníků

12. června 2024  18:27

Při 30. ročníku Dnů chleba bylo na jednom místě celkem 272 různých druhů pecnů. Pekaři tak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...