Hřebec darovaný Williamovi a Kate zůstane v Kladrubech, soudí odborníci

  14:18aktualizováno  14:18
Hřebec Favory Alta, svatební dar České republiky pro britský královský pár, zůstává čtvrt roku po svatbě prince Williama v kladrubském hřebčíně. V Kladrubech věří, že kůň nakonec do Anglie odjede a oplodní tamní klisny. Jiní odborníci na chov koní o tom pochybují a možné křížení plemen zpochybňují.

Hřebec Favory Alta | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Jsem ve spojení s královským vrchním štolbou, který projevil o hřebce eminentní zájem. Dokonce už mu vybral tři klisny, se kterými by měl zplodit potomky," řekl ředitel Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem Jan Höck.

Favory Alta

Starokladrubský kůň je původní české plemeno, které sloužilo pro ceremoniální účely. Tímto způsobem je využívá například dánský královský dvůr.

Pro starokladrubáka je typická těžká hlava s klabonosem. Uplatňuje se v závodech spřežení. Nejčastější zbarvení jsou dvě - bílá a černá barva.

Pětiletý hřebec Favory Alta XXI. má hodnotu 30 tisíc eur. Jeho otec ve Windsoru v Anglii reprezentoval v závodech spřežení v roce 2008.

Britská strana požádala, zda by jméno darovaného hřebce mohlo být doplněné o přídomek Cambridge.

Nová připouštěcí sezona začíná v Anglii na jaře, takže mají diplomaté dost času hřebce z Kladrub nad Labem přivézt. Pokud budou průtahy pokračovat, šéf kladrubského hřebčína nevylučuje možnost, že by do Anglie na jaře odcestovalo pouze sperma hřebce a klisny tak byly oplodněny inseminací.

U anglického dvora se starokladrubští koně nechovají, jejich kočáry tahají norfolkové. Ředitel hřebčína ale říká, že českého hřebce využijí, aby vylepšili královské stádo. "On je mimořádně dobrý. Mohl by pomoci vylepšit jejich fundament," řekl Höck.

Jenže s tím moc nesouhlasí jiní odborníci. Podle oslovených expertů se jedná o křížení plemen. "Je to nezvyklé, nedělalo se to. Proč by konzervativní Anglie křížila svoje koně, když má vlastní čistokrevné plemeno," diví se uznávaná hipoložka Lenka Gotthardová. Domnívá se proto, že anglická strana poslala jen diplomatickou odpověď, aby Čechy upokojila, a celá věc utichla.

Dar byl trapas, tvrdí chovatel, který koně na přání Kate prohlížel

Manželka prince Williama Catherine požádala chovatele anglických plnokrevníků Ludvíka Hesse, se kterým se seznámila prostřednictvím jeho nejznámější aktivity - zakládání babyboxů, aby šel darovaného hřebce prohlédnout a podal jí o něm zprávu. S pomocí svého známého, pracovníka hřebčína, si mohl koně osahat.

"Je pěkný, nemá chybu. Ale ten dar je trapas," říká Hess. Co napsal vévodkyni Catherine, ale říct nechce. "Něco jsem jí odpověděl, ale to si nechám s dovolením pro sebe," řekl.

Také Hess si myslí, že královský dvůr nemyslí vážně, že by křížil anglické norfolské klisny se starokladrubským hřebcem. "Je vyloučené, aby si královská rodina pořídila starokladrubáky. Je to jako kdybych svoji plnokrevnou klisnu připouštěl s hřebcem osla," tvrdí Hess.

Favory Alta podle něj nejspíš zůstane v Kladrubech. "Myslím, že si ho nikdy nevezmou. Je to jako kdybych dal někomu auto, ale nedal mu k němu kola. Případy nevhodných darů jsou známé. V hřebčíně v Topolčiankách také darovali královně Alžbětě lipicána a je tam dodnes," říká.

Živé dary se nedávají, říká šéf Španělské jezdecké školy

 Že Česko s darem šláplo vedle, říká také bývalý ředitel Španělské jezdecké školy ve Vídni Jaromír Oulehla.

"Ve vysoko postavených rodinách se živé dary nedávají. To je společensky nevhodné, zvláště když přihlédneme k tomu, že anglický královský pár avizoval, že svatební dary nechtějí," poznamenal Oulehla.

Anglická královna sice podle něj dostala z Rakouska haflinga - typického koně pro Rakousko, ale bylo to na její přání. Poté se dar v nižších kruzích projednal a kůň skutečně do Anglie odcestoval.

"Když jsme ve Vídni věnovali americkému prezidentu Ronaldu Reaganovi lipicána, nebyl to kůň pro něj, ale považovalo se to za dar rakouského lidu tomu americkému. Reagan jej převzal, ale kůň byl poté okamžitě k dispozici jezdeckému svazu, který už zařídil další potřebné věci," přibližuje Oulehla.

Oulehla si proto myslí, že s královským koněm v Kladrubech to dopadne jako se zmíněným koněm anglické královny v hřebčíně v Topolčiankách. "Prostě zůstane v hřebčíně a nad ním bude cedulka - královský svatební dar pro královský pár," říká Oulehla.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Pardubický kraj klame. Opravu přivaděče vydává za stavbu nového

V samotné Litomyšli vede silnice II/358 po kostkách hned vedle zámeckých budov.

K plánované dálnici D35 budou řidiči od České Třebové a Litomyšle pořád jezdit stejnou trasou, jako jsou zvyklí nyní....

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Další z rubriky

Dynamo zrušilo post generálního manažera. Salfický zůstane, vrací se Tybor

Dušan Salfický

Dozorčí rada HC Dynamo Pardubice schválila v pondělí večer novou organizační strukturu hokejového klubu. Už v ní...

Nebezpečí na silnicích v kraji číhá podle expertů u Lanšperka a Skutče

Silnice mezi Předhradím a Krounou je známá svými zrádnými serpentinami.

Dopravní experti Besipu vytipovali tento týden na dopravně-bezpečnostní konferenci dva nebezpečné úseky silnic v...

Úředník z Litomyšle ve Svitavách radil, jak udělat město hezčí

Stav řady historických domů na náměstí ve Svitavách je žalostný.

V minulém týdnu proběhl ve Svitavách diskuzní večer, na který byl pozván úředník Antonín Dokoupil z Litomyšle....

Najdete na iDNES.cz