Podpálila dům s matkou. Ale pak jsem jí pomohla, tvrdila soudu

  13:46aktualizováno  13:46
U královéhradeckého soudu začal proces s Janou Benešovou viněnou z pokusu o vraždu matky. Podle obžaloby podpálila dům v Bohuňově na Svitavsku, zatímco v patře byla její invalidní matka. Té se nakonec i přes tělesné postižení podařilo utéct.

Jana Benešová u Krajského soudu v Hradci Králové (23. května 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Benešová se u soudu hájila tím, že chtěla matku po dlouhé hádce pouze vystrašit.

"Měla jsem v sobě asi litr vína, byla jsem psychicky na dně, rozhodně jsem nechtěla zabíjet," uvedla při výslechu před soudním senátem. Jak vyplynulo z dalších svědectví, hádky mezi Janou Benešovou a její matkou byly na denním pořádku.

Obžalovaná napadala matku, že ji v dětství týrala

Benešová léta nepracovala a nechala se živit postiženou matkou z jejího desetitisícového důchodu. Přitom jí neustále vyčítala, že ji v dětství trýznila. Hádky se stupňovaly zejména ve chvíli, kdy se Benešová dostala k lahvi s alkoholem, což se stalo téměř vždy, kdy ji nemohoucí matka poslala na nákup.

Že byly hádky v alkoholickém opojení běžnou scénou, potvrdil i bratr obžalované: "Kvůli tomu jsem tam odmítal jezdit. Chtěl jsem, aby se šla léčit z alkoholismu a začala pracovat."

V osudný den, 6. ledna letošního roku, poslala matka Benešovou opět na nákup. Ta se vrátila i se dvěma litry vína a poté, co si dala, jak sama uvedla, asi čtyři deci, začala opět smršť výčitek.

"Pořád říkala, že jsem ji týrala, ale nenajdete v rodině nikoho, kdo by vám něco takového dosvědčil," uvedla před senátem matka, která se k soudu dostavila podpíraná vnukem a s francouzskými holemi. Soud navíc musel připravit speciální naslouchací zařízení, aby s postiženou ženou mohl komunikovat.

Matka nevěděla, jestli má vypovídat, nebo chránit dceru

Ona sama přitom neměla jasno, jestli má vyhovět soudu a vypovídat, nebo se postavit za svou dceru, která se ji pokusila zabít, a odmítnout výpověď.

"No já nevím, možná vám něco řeknu," odpověděla na dotaz předsedy senátu Miroslava Mjartana, zda využije svého práva odmítnout výpověď. "Anebo možná ne, já nevím," dodala vzápětí.

Mjartanovi, který je znám svým přísným bazírováním na jasných odpovědích, dalo hodně práce, než se dozvěděl, zda bude žena vypovídat. "Buďto budete vypovídat, nebo nebudete," hřímal. "Nebudu. A tak jo, budu," odpověděla žena.

Když se nakonec rozhodla, že vypovídat bude, zaznělo soudní síní pokračování smutného příběhu. "Zase se opila, pak vzala vařečku, že mi ukáže, jak jsem ji trestala. A pak začaly padat facky," uvedla.

Požár domu v Bohuňově na Svitavsku
Požár domu v Bohuňově na Svitavsku

To ale podle svědectví obžalované nestačilo. Když zanechala matku v patře domu, nanosila na schodiště staré papíry a zapálila je. K tomu ještě nanosila k ohni dřevo. To vše obžalovaná přiznala.

Její verze se s matčinou lišila až v tom, zdali se invalidní důchodkyně dostala z domu sama, nebo jí pomohla dcera. "Ne, sama jsem zavolala hasiče a sama jsem se dostala z domu," uvedla matka.

"Copak sis nevšimla, že jsem šla z domu s tebou?" ptala se jí Benešová, když jí dal soud slovo. U poškozené nakonec pravděpodobně zvítězila mateřská láska k dceři. "No, možná jsem si jí jen nevšimla, že mě vyváděla z hořícího domu," řekla nakonec soudu.

Vymlouvá se, říká o obžalované státní zástupkyně

Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové je tvrzení, že chtěla matku jen postrašit, pouhá výmluva. "Když zapalovala dům, muselo jí být jasné, co tím může způsobit. Podle znalců byla příčetná. To, že byla opilá, ji neomlouvá," řekla Faltusová.

Dodala, že za pokus o vraždu hrozí Benešové trest v rozmezí od deseti do osmnácti let. "Vzhledem k okolnostem se dá očekávat, že by se trest mohl pohybovat spíše u nižší hranice," uvedla žalobkyně. Benešová je také obžalovaná ze způsobení téměř milionové škody. Rozsudek by měl padnout v pátek.

Podle zasahujícího policisty Martina Bubely uvedla Benešová bezprostředně po činu, že dům zapálila v sebevražedném pokusu.

"Říkala mi, že v něm chtěla uhořet i s matkou kvůli dlouhotrvajícím psychickým problémům," uvedl policista. Řekl také, že Benešovou svitavští policisté dobře znají. Údajně je často volala, aby jim vylíčila, jaké má psychické potíže.

Autor:

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Skončil i u reprezentace. Svoboda pyká za bouračku pod vlivem alkoholu

Gólman Svoboda boural opilý.

O další hokejový džob během pár dní přišel někdejší vynikající brankář Adam Svoboda. Po konci v extraligových...

Další z rubriky

Za pokus o dotační podvod při dostavbě hotelu dostalo sedm lidí podmínku

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Krajský soud v Hradci Králové dopoledne rozhodl v případu modernizace chrudimského Hotelu Bohemia Chrudim. Sedmi...

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

VIDEO: Zdrogovaný řidič chtěl policistům zmizet v garážích. Doběhli ho

Řidič před policisty ujel do podzemních garáží

Pardubičtí policisté si v minulých dnech během večerní hlídky všimli řidiče, o kterém věděli, že má zákaz řízení....

Najdete na iDNES.cz