Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Zavražděné pardubické Židy připomenou kostky v dlažbě, přidají se i další

  7:27
V roce 1942 nacisté deportovali z Pardubic a okolí více než 1 200 Židů. Po válce se do města ze dvou transportů vrátila jen hrstka z nich. Někteří se na začátku září dočkají vzpomínky v podobě Kamenů zmizelých. Na oběti holocaustu vzpomenou i ve Vysokém Mýtě, Chrudimi a v Luži.

Kostky se už objevily v mnoha českých městech. Většinou na nich je jméno oběti a místo jejího skonu. Kameny zároveň fungují jako malý pomníček, ke kterému pozůstalí nosí květiny nebo svíčky. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Zřejmě žádný rok v novodobých dějinách nebyl pro Pardubice tak tragický jako ten 1942. Nejprve Němci v létě popravili u Zámečku zhruba 200 českých vlastenců, včetně těch z Ležáků, a v prosinci vypravili dva transporty do Terezína. Z něho pak lidé většinou zamířili do Osvětimi.

A právě někteří odvlečení Pardubáci, mezi kterými byly i stovky Židů, se nyní dočkají připomínky. V ulicích totiž přibudou Kameny zmizelých, které je ostatním připomenou.

„V řadě evropských zemí se v posledních letech objevují tzv. Kameny zmizelých. Zanedlouho budou připomínat tragické osudy Židů i v Pardubicích. První dlažební kostky s mosaznou destičkou nesoucí jméno konkrétního ‚zmizelého‘ budou osazeny do pardubického dláždění 1. září,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Nataša Hradní.

Kameny zmizelých, jinak také Stolpersteine, jsou projektem německého umělce Guntera Demniga, který je instaloval již v mnoha evropských zemích. 

„Bývají vsazovány do chodníku před domy, jejichž obyvatelé je museli v důsledku nacistické rasové perzekuce opustit,“ řekl Petr Mücke, jeden z iniciátorů instalace těchto malých památníků v Pardubicích.

V nezvyklé činnosti mu pomáhá jeho kolegyně Renáta Růžičková, která pracuje v archivu. 

„Při své práci v okresním archivu se často setkáváme s materiály upomínajícími na život a činnost členů pardubické židovské obce před válkou. Domníváme se, že tato kdysi pro město významná komunita a její tragický osud dnes upadá v zapomnění a Kameny zmizelých jsou jednou z možností, jak tuto skutečnost napravit,“ uvedla.

V době, kdy archiváři se svou aktivitou začínali, již o instalaci prvních kamenů v Pardubicích usiloval Martin Pěkný z Prahy, potomek rodiny Weinerovy, která měla na Pernštýnském náměstí obchod.

Kameny zmizelých se objeví u nádraží i na náměstí

„Díky tomu, že pan Pěkný měl již ‚své kameny‘ s nadací pana Demniga rozjednány, mohli jsme se připojit a nechat vyrobit i další tři kameny pro rodinu vedoucího výroby v pardubickém lihovaru Karla Munka. Jinak by pro nás v nabitém kalendáři pana Demniga pro letošní rok již nezbylo místo,“ řekl Mücke.

S instalací kamenů připomínajících právě členy této rodiny pospíchali zejména proto, že v USA stále žije jeden z odvlečených, letos pětadevadesátiletý Vladimír Munk.

„V prosinci 1942 byl s rodiči a ostatními pardubickými Židy deportován do Terezína a odtud na podzim roku 1944 do Osvětimi. Válku přežil jako jediný z rodiny, v Osvětimi zemřeli jeho rodiče a více než třicet nejbližších příbuzných,“ uvedla Nataša Hradní.

Kameny rodičů i jejich přeživšího syna budou podle ní zabudovány do dláždění před poštou u nádraží – proti místu, kde dříve stával lihovar, ve kterém rodina Munkova žila. Další tři dlažební kostky budou připomínat členy Weinerovy rodiny v chodníku před jejich domem na Pernštýnském náměstí č. p. 79.

Všechny kameny budou do dláždění vsazeny 1. září. Jako první budou od 16 hodin pokládány kameny na Pernštýnském náměstí a přibližně okolo 17. hodiny bude pietní akt pokračovat u nádraží. 

Autor projektu podle organizátorů na instalaci vzhledem k situaci kolem šíření covidu-19 nepřijede. Na samotném aktu, který by měl být krátký a komorní, to ale nic nezmění. „Jde o to vzdát úctu konkrétním obětem holokaustu a zanechat tu na ně upomínku,“ říkají organizátoři akce.

„Jsme velmi rádi, že se radnice postavila k projektu Kamenů zmizelých vstřícně. Letos poskytla na jejich výrobu 25 tisíc korun a máme příslib i na rok 2021,“ doplnili.

V příštím roce tak chtějí do pardubické dlažby zabudovat kameny připomínající tragický osud dalších čtyř rodin – Gottliebových a Österreicherových z Pernštýnského náměstí, Freundových z ulice Karla IV. a Kačerových z Polské ulice.

Z Pardubic byly v prosinci 1942 vypraveny do Terezína dva transporty. Bylo jimi deportováno 1 258 obyvatel z města a širšího okolí. Většina z nich zahynula právě v Osvětimi. 

„Konce války se dožilo pouze 92 z nich. Jen z okruhu pardubické židovské náboženské obce bylo ve vyhlazovacích táborech povražděno 546 osob židovského původu,“ dodala Nataša Hradní. 

Nezapomíná ani Vysoké Mýto, Chrudim nebo Luže

Mosazné destičky budou od příštího týdne připomínat také židovské oběti ve Vysokém Mýtě.

V úterý 1. září v 10 hodin se v chodníku před domem č. p. 55 v Litomyšlské ulici ve Vysokém Mýtě objeví kameny věnované Haně Frischmannové a jejím synům Františkovi a Jiřímu.

„Z více než tří desítek osobností židovské víry jsme se rozhodli začít právě touto rodinou. Důvod byl jednoznačný – Jiří Frischmann (Franěk) válku přežil a později z jeho výrazného podnětu byla v Jungmannových sadech odhalena pamětní deska, připomínající vysokomýtské židy a jejich utrpení během 2. světové války,“ uvedla mluvčí vysokomýtské radnice Marie Lněničková.

Další Stolpersteiny usadí do dlažby ve 13 hodin i v Široké ulici v Chrudimi.

O den dříve si své židovské spoluobčany připomenou na různých místech v Luži. První kameny budou položeny v 17 hodin na náměstí plukovníka Josefa Koukala.

Jako první v Pardubickém kraji nechalo v roce 2013 osadit kameny zmizelých město Svitavy. Osudy zavražděných lidí připomínají i v Chrudimi, Chocni nebo Slatiňanech.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíPardubiceÚstí n. O.SvitavyChrudimČeská Třebová, další

  • Nejčtenější

Řidiči si odskočili na oběd, u firmy zablokovali tahač s pásovým vozidlem

Bezradnému řidiči nadměrného nákladu, který převážel základ budoucího protiletadlového systému, pomáhali v úterý...

To bookmakeři nečekali. Velkou pardubickou ovládl Talent, startující s kurzem 25:1

Desetiletý ryzák Talent s žokejem Pavlem Složilem mladším v sedle, který nepatřil u bookmakerů mezi největší favority,...

Krach Bohemia Energy přinesl problémy i do měst slibujících levnější energie

Otřes na energetickém trhu při krachu společnosti Bohemia Energy se okamžitě promítl nejen do front před pobočkami...

Suverénní záležitost. Hokejisté Pardubic v dohrávce deklasovali Vítkovice

Hokejisté Pardubic a Vítkovic s téměř měsíčním zpožděním zkompletovali páté kolo extraligy. A dohrávku si vychutnali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při srážce s cisternou a osobním autem zemřel na Pardubicku řidič dodávky

Tragická nehoda se ráno stala mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku. Na silnici /35 se střetla dodávka s cisternou...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Politici by rádi nasadili SPOLU i v boji o pardubickou radnici

Už za rok se konají komunální volby. A ty právě skončené parlamentní překreslily politickou mapu Česka a také mění...

Pardubické letiště se pomalu zvedá, přibudou linky na Ukrajinu

Společnost Wizz Air rozšíří nabídku pravidelných linek z Pardubic na Ukrajinu. Od června začne dvakrát týdně létat do...

Nepořádek v hokejovém Dynamu, podle soudu klub patří městu

Miliardář Petr Dědek není oficiálně majitelem HC Dynamo Pardubice. A to i přesto, že se o hokejový tým už rok a půl...

Trénink šampiona Velké pardubické. Talent běhá ve vodě a šplhá do hor

Premium Seděla osamocená na lavičce určené pro vodiče koní ve Velké pardubické, nedívala se, jen občas zvedla hlavu, když...

Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!
Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!

V prvních měsících života se mohou u miminka náhle objevit kolikové záchvaty. Předcházet se jim dá i výběrem lahvičky se spodní ventilací. A právě...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...