Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Pardubičtí politici se pohádali kvůli plnění smlouvy s podnikatelem Dědkem

  15:09
Kdykoliv se v programu zasedání pardubického zastupitelstva objeví bod týkající se hokejového Dynama, diváci si mohou být jisti, že bude veselo. Politici se totiž kvůli hokeji a smlouvě s majitelem klubu Petrem Dědkem vždycky pohádají.

Petr Dědek předává ceny nejlepším hráčům po utkání Dynama s Litvínovem (1:2). | foto: David Taneček, ČTK

Naposledy to bylo kvůli investicím do enteria areny. Nakonec práce za desítky milionů korun schválili.

Když před rokem pardubičtí radní prodávali většinu akcií hokejového Dynama do rukou miliardáře Petra Dědka, zavázali se, že budou řádně investovat do vylepšení zázemí arény.

Ovšem od začátku řada zastupitelů smlouvu považuje z pohledu města za silně nevyváženou. 

„Vy, co jste hlasovali pro prodej akcií panu Dědkovi, tak to dnes odhlasovat musíte. Ale to, jak si tady stále lžeme do kapsy, říkáme si, že taháme za stejně dlouhý provaz, přitom jsme úplně v řiti, to mne fakt štve. Při jednání s panem Dědkem jsme dopadli jak sedláci u Chlumce,“ nebral si servítky na jednání zastupitelů lídr Pardubáků František Brendl.

S jeho slovy však nesouhlasil náměstek primátora Jan Mazuch, který naopak dvojici nových majitelů Petra Dědka a Ondřeje Heřmana chválil. 

„Jen bych připomenul, že než přišli pánové Dědek a Heřman, tak jsme byli na posledním místě tabulky. Oba dva nám zásadně pomohli udržet extraligu. Kdybychom spadli, ztráty by byly obří. Ano, máme tvrdého, ale stabilního partnera,“ uvedl Mazuch.

Ovšem Brendl nebyl zdaleka sám, kdo materiál připravovaný šéfem Rozvojového fondu Ondřejem Šebkem a právě náměstkem Mazuchem kritizoval. Leckoho však zarazilo, že nejostřeji se do obou politiků z ODS pustil jejich stranický kolega Karel Haas

„Také mi je záhadou, jak můžeme slíbit, že když něco budeme opravovat v aréně, tak s tím vždy musí souhlasit majitel Dynama. My budeme platit a on rozhodovat,“ uvedl Haas, kterému se nelíbila ani cenovka za přestavbu restaurace Hattrick, která činí 24 až 40 milionů korun českých. 

„Na opravě Hattricku dle předloženého materiálu nesmí prodělat majoritní akcionář, ale město prodělat může. To je přece nepřijatelné,“ pokračoval Haas, který vyvolal silnou reakci zastupitele a poslance za ANO Martina Kolovratníka.

Politici byli pod časovým tlakem

Ten totiž nechápal, že koaliční partner má takový zmatek ve vlastních řadách, že člen ODS veřejně kritizuje stranické kolegy. 

„Já vůbec netuším, proč Karel Haas spouští zdrcující kritiku svých kolegů z ODS. Vždyť jste z jednoho týmu, z jedné strany. Nerozumím tomu. To ti mám dát číslo na Ondru Šebka či Honzu Mazucha? To se neumíte domluvit? Neskutečné vystoupení,“ peskoval Haase Kolovratník.

Ten to ovšem za chvilku schytal také, a to od šéfa zastupitelského klubu ODS Petra Klimpla. Opoziční politici se jen usmívali, jak hezky koaliční spolupráce mezi ODS a ANO „klape“. 

„To, co tady předvádíš, Martine, si nech příště do parlamentu. Nikdo tady na to není zvědavej. Nemáš právo hodnotit vystoupení ostatních,“ uvedl Klimpl.

Nakonec však sporný bod prošel, a to z velké části proto, že politici byli už pod slušným tlakem. Na schválení opravy bufetů, restaurace Hattrick, výstavby třetí ledové plochy nebo rozcvičovny totiž dostali při podpisu smlouvy od Petra Dědka rok. Termín měl vypršet už za měsíc, a tak hlavně zastupitelé ANO tlačili na to, aby se materiál schválil. 

„Usnesení stvrzující partnerství města se společností Petra Dědka zastupitelstvo schválilo díky 22 hlasům, většina z nich přišla ze zastupitelského klubu hnutí ANO po důkladné oponentní diskusi uvnitř klubu. Nejsilnější sdružení v pardubickém zastupitelstvu svou podporou prokázalo svou názorovou konzistentnost,“ uvedla mluvčí pardubického ANO Jiřina Klčová.

Nicméně ani v Babišově hnutí nebyli původně z práce dua Šebek–Mazuch nikterak nadšeni. „V březnu jsme obdrželi od Rozvojového fondu materiály, které neukazovaly, že by fond byl připraven závazky města plnit. Byl jsem dokonce označen za křiváka, kvůli tomu, že jsem prý měl odpovědnost hodit právě na fond. Jsem rád, že po mých urgencích na několika jednáních jsme obdrželi materiál, který můžeme podpořit i s ohledem na současnou ekonomickou situaci,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Největší investicí ve schváleném balíčku bude výstavba třetí ledové plochy. Problém je, že se politici nemohou shodnout, kam kluziště umístit. Ve hře jsou Hůrka či parcely u koupaliště na Cihelně. 

„Upřednostňuji její zařazení do areálu arény. Pro mě je klíčové, že výstavba třetí ledové plochy je podmíněna ziskem dotačních prostředků ve výši nejméně 70 procent,“ uvedl Jan Hrabal, šéf zastupitelů za ANO.

  • Nejčtenější

Sice pozdě, ale další přivaděč k dálnici D35 je na obzoru

Brzy začne výstavba druhého přivaděče k již dokončené dálnici D35. Po zahájení stavby mezi obcemi Časy a Holice se...

Bouře vzala střechu mlýnu, který dříve vyhořel. Místní mluví o tornádu

Pondělní silné bouřky postihly ve východních Čechách zejména Chrudimsko. Asi nejhorší situace byla v Ronově nad...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dělníci v noci brousili nové koleje, muž kvůli hluku zalarmoval strážníky

Práce na zdvoukolejnění železniční trati z Pardubic do Stéblové přinášejí nepříjemnosti například v podobě rušení...

Na rušné ulici v Pardubicích budou cyklopruhy, semafor ohlídá výšku náklaďáků

Jedna z hlavních pardubických ulic se promění. Zastupitelé rozhodli, že od železničního podjezdu ke Smilově ulici nechá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední šance se ukázat. Sedlák o Coloradu, změně přístupu a osudovém kouči

Premium Na podzim označil NHL za uzavřenou kapitolu. Už si ani nepřipouštěl, že by o něj někdo ze zámoří měl zájem. Když se...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

V pardubických kasárnách vyroste nová základní škola pro 540 žáků

Pardubičtí zastupitelé rozhodli o stavbě nové základní školy. Ta bude stát v areálu bývalých kasáren na Višňovce. Škola...

Sice pozdě, ale další přivaděč k dálnici D35 je na obzoru

Brzy začne výstavba druhého přivaděče k již dokončené dálnici D35. Po zahájení stavby mezi obcemi Časy a Holice se...

Muž se ve vlakovém depu popálil o trolej, letěl pro něj vrtulník

V pardubickém depu Českých drah se dopoledne popálil muž o trolejové vedení. Je vážně zraněný, letěl pro něj...

Autobusový dopravce BusLine nedostane v Pardubickém kraji měsíční platbu

Společnost BusLine, která zajišťuje regionální autobusovou dopravu ve čtyřech z osmi oblastí v Pardubickém kraji,...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...