Pardubický kraj končí s granty pro velké filmy, nesplnily očekávaní radních

  9:56aktualizováno  9:56
Pardubický kraj ukončil plošné financování kinematografie. Granty už nenabízí, filmaře však chce podporovat dál. Na rozdíl od minulých let ale bude mířit na dokumentární nebo malé produkce. Dříve režiséři region vyhledávali, jejich filmy však kraj nijak zvlášť neproslavily.

Z natáčení filmu LOVEní | foto: Bontonfilm

V Pardubickém kraji kdysi vznikly ceněné filmy jako Všichni dobří rodáci, Až přijde kocour, Spalovač mrtvol nebo Vyšší princip. A taky třeba populární Saxana. Na příklad za prvně jmenovaný dostal režisér Vojtěch Jasný v roce 1969 Velkou cenu na festivalu v Cannes.

Krajský úřad před lety připravil projekt, který měl do kraje filmové produkce znovu přilákat. Hejtmanství v předchozích letech rozdělilo na vznik filmů několik milionů korun. V regionu také působí Východočeská filmová kancelář, zřízená Destinační společností Východní Čechy.

„Ekonomický příliv, který jsme si od toho slibovali, podpora filmařů nepřinesla. Pro velké filmy není zajímavá,“ hodnotí nyní krajský radní pro sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku René Živný (Koalice pro Pardubický kraj).

Letos má kraj na stole žádost obecně prospěšné společnosti Post Bellum na projekt Zachraňme a představme příběhy pamětníků z Pardubického kraje. Na jeho podporu žádá 450 tisíc korun.

To celovečernímu filmu Muž, který stál v cestě, společnosti Bio Illusion, už krajští zastupitelé dotaci 700 tisíc korun odsouhlasili.

Fotogalerie

Hejtmanství zavedlo filmové granty v roce 2015. Měly napomoci ekonomice, nalákat do regionu filmaře a propagovat kraj. Podmínkou získání podpory bylo, aby snímky vznikly zcela, nebo částečně na území regionu.

První rok získalo příspěvek sedm filmových projektů, mezi něž hejtmanství rozdělilo milion korun. Byly mezi nimi dokumentární filmy, pohádka i celovečerní snímek.

Tím byl film Já, Olga Hepnarová. A to je také snad jediný výrazný počin, který zanechal stopu v českých kinech a paměti diváků. A to přitom získal od kraje jen zhruba sto tisíc korun.

Další dokumenty nebo pohádky upadly v zapomnění. „Netočil se u nás Pán prstenů nebo Amélie z Montmartru, aby z toho byl samostatný turistický produkt,“ uvedla ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy Alena Horáková.

Víc kraj proslavily televizní snímky

Podle ní má natáčení v regionu dílčí ekonomický přínos pro města, obce, podnikatele i vlastníky budov, kde se filmaři pohybují.

Filmové stopy v kraji

V pardubickém krematoriu natáčel Juraj Herz film Spalovač mrtvol a v Bystrém u Poličky Vojtěch Jasný snímek Všichni dobří rodáci. Bývalý klášter v Podlažicích na Chrudimsku využil Jiří Strach jako kulisu pro třídílný televizní film Ďáblova lest a hrad Kunětická hora posloužil filmařům v pohádkovém seriálu Arabela. Známý skanzen Veselý Kopec se objevuje v několika pohádkách, předloni se zde natáčela i vánoční pohádka České televize Nejlepší přítel. V Pardubicích se zase točily filmy o Janu Palachovi nebo Operace Silver A.

Loni kraj vsadil na podporu romantické komedie LOVEní režiséra Karla Janáka. Produkce získala 750 tisíc korun. Jaký bude divácký ohlas, se uvidí až po čtvrtku, kdy má film premiéru. Dalších 200 tisíc korun dal kraj na vznik dokumentu České televize Brno o výtvarníkovi Josefu Váchalovi.

Za ústup od podpory filmu možná mohou trochu paradoxně snímky, které vznikly jen pro televizi. Zejména režisér Jiří Strach si totiž několikrát vybral pro svou tvorbu lokace ať už přímo v Pardubicích, nebo různě po kraji. A seriál Ďáblova lest nebo televizní snímek Operace Silver A měly slušný divácký úspěch.

Doba, kdy režiséři Vojtěch Jasný nebo Juraj Herz sklízeli s filmy natočenými v kraji úspěch po celém světě, je však zřejmě pryč.

Autoři: ,

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Dítě v Pardubicích zemřelo násilnou smrtí, podezřelého zadržela policie

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Kriminalisté vyšetřují smrt násilnou smrt dítěte v pardubické čtvrti Studánka. Podle neoficiálních informací bylo oběti...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Další z rubriky

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Inspiroval Foglara při psaní Rychlých šípů, teď vydal knihu hlavolamů

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Čtyřiadevadesátiletý Jindra Hojer, který byl pro Jaroslava Foglara inspirací pro jednu z postav komiksového seriálu...

Chrudim vylepšuje své lesy, cyklistům slouží myčka na kola i s nářadím

Cyklistům je k dispozici myčka kol.

Na západ i na jih od českých hranic je to běžné. Cyklisté v atraktivních turistických oblastech najdou u speciálních...

Najdete na iDNES.cz