Herci podpoří nádraží v Ústí nad Orlicí. Zahrají tam Bibli alkoholiků

  9:36aktualizováno  9:36
Pro netradiční podporu staré nádražní budovy v Ústí nad Orlicí, které hrozilo zbourání, se rozhodli herci Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě. V pondělí večer tam zahrají hru ruského autora Venedikta Vasiljeviče Jerofejeva Moskva - Petuški s podtitulem Bible všech alkoholiků. V nádražní restauraci začne v osmnáct hodin.

Nádraží v Ústí nad Orlicí | foto: MF DNES

Správa železniční dopravní cesty před lety uvažovala o zbourání nádražní budovy. Až na základě petice s více než 16 tisíci podpisy byla demolice odvrácena. Nyní má v těsné blízkosti starého objektu vyrůst nová železobetonová nádražní budova, čímž by historické nádraží přišlo o svou funkci.

Olga Sommerová pomáhá zkrášlit nádraží v Ústí nad Orlicí.

Místopředsedkyní sdružení bojujícího za záchranu budovy je režisérka Olga Sommerová. Na snímku pomáhá nádraží v Ústí nad Orlicí zkrášlit.

Divadelníci se tak rozhodli podpořit občanské sdružení Nádraží nedáme!, které usiluje o to, aby nádražní budova byla rekonstruována a dál sloužila svému účelu.

Na představení do staré nádražní budovy z roku 1874 se přijede podívat také místopředsedkyně parlamentu Kateřina Klasnová a ředitel ostravského národního divadla Jiří Nekvasil.

"Pozor, dovolujeme si upozornit, že diváci projdou před představením testem na přítomnost alkoholu v krvi. Příchozí s negativním nálezem ihned vypije jednu vodku, jinak nebude na představení vpuštěn," uvedl další podrobnosti předseda sdružení Nádraží nedáme Martin J. Kadrman, podle něhož se bude mimo jiné podávat řízek za 35 korun. "Cenu vodky ale tajíme," dodal Kadrman.

Hru poprvé uvedli vloni v dubnu

Příběh je prostý. Hlavní hrdina se probudí po propité noci na schodech neznámého moskevského činžáku a v kocovině vesmírných parametrů se rozhodne, že navštíví svou lásku ve sto dvacet kilometrů vzdálených Petuškách.

Vyčká do otevření obchodů, nakoupí rozličné tovary nutné k přežití a vyrazí na nádraží. Dojede? Nedojede? Obsah jeho kufírku je cestou v plné permanenci a náhodní spolucestující se také vydatně zásobili, takže řeči se vedou a vodka teče proudem.

Vizualizace plánované nové budovy nádraží v Ústí nad Orlicí

Vizualizace plánované nové budovy nádraží v Ústí nad Orlicí

Vizualizace odbavovací haly plánované nové budovy nádraží v Ústí nad Orlicí

Vizualizace odbavovací haly plánované nové budovy nádraží v Ústí nad Orlicí

"Na diváky čeká multimediální 4D představení, trojrozměrný prostor s živými herci doplní i zážitky vjemové. Během celého představení bude mít totiž divák možnost okusit koktejly nevšední jakosti. Divák si též může opatřit speciální program, jehož obsah o objemu jedné deci je zvláště vydatný a po jehož konzumaci si o autorovi nejspíš pomyslí: Ten píše!" řekl o inscenaci představitel hlavní role, trutnovský rodák a absolvent vysokomýtského gymnázia Tomáš Jirman.

Přesto, že hra v pikantním překladu Leoše Suchařípy byla poprvé uvedena vloni v dubnu, v autentickém prostředí nádražní restaurace se bude hrát poprvé. Inscenace Tomáše Jirmana a Janusze Klimszi byla v loňském roce vyhlášena nejlepší hrou Festivalu divadel Moravy a Slezska.

Nejčtenější

Páry ve školní kuchyni odsávala třicet let atrapa, prošla i revizí

Vzduchotechnika v jídelně Základní škola Felberova ve Svitavách nemá přisávání...

Personál jídelny Základní školy Felberova ve Svitavách od roku 1990 připravoval jídla v domnění, že páru nad...

Osmdesátiletý řidič přejel do protisměru, felicie jsou po srážce na odpis

Obě felicie jsou na odpis.

Na tři hodiny museli ráno policisté zavřít silnici v Nemošicích u Pardubic. Osmdesátiletý řidič Škody Felicie tam z...

V Pardubicích se srazil autobus s osobním autem, na místě je 13 zraněných

V pardubické městské části Dražkovice se srazil autobus s osobním autem. (22....

V pardubické místní části Dražkovice se v podvečer srazil autobus s osobním autem. Záchranáři na místě ošetřili osm...

Ředitelka stavební školy volala na žáky policii, rodiče si stěžují

Dětská bitka

Kvůli rvačce zavolala ředitelka pardubické stavební průmyslovky na agresivní žáky loni v prosinci hned dvakrát policii....

Pardubická třetina hrůzy. Byla mi hanba tam stát, utrousil trenér Lubina

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Hráli tak špatně, že diváci po druhé třetině začali hromadně odcházet. Hokejisté Pardubic po čtyřiceti minutách zápasu...

Další z rubriky

Šéf ODS na Pardubicku, jehož obešli spolustraníci koalicí s ANO, rezignuje

Pardubický štáb ODS slaví. Vlevo předseda pardubické organizace Karel Haas,...

Jako lídr dovedl Karel Haas pardubickou ODS na podzim k solidnímu výsledku. Dokonce se v jednu chvíli zdálo, že bude...

Vrhací nože a obušek mám kvůli bezpečnosti, vysvětlil zadržený dealer

Zadržený dealer měl u sebe nevídanou sbírku zbraní.

Nezákonným způsobem živil rodinu dealer pervitinu z Chrudimi. V těchto dnech je však bez práce. Policisté u něj našli...

S dražším parkovným pardubičtí zastupitelé asi přijdou o parkovací karty

Ilustrační snímek

Zástupci opozičních Pirátů navrhují, aby pardubičtí zastupitelé přišli o parkovací kartu, která je opravňuje odstavit...

Najdete na iDNES.cz