Noví radní Pardubic budou potírat hazard. Úplný zákaz ale nebude

  10:29aktualizováno  10:29
Ještě nějaký čas si noví pardubičtí radní musí počkat na zvolení do svých pozic. Přesto je už nyní jasné, že i nastupující koalice ANO, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL bude dál bránit rozpínání hazardu ve městě. Otázkou jen zůstává, jak silná opatření přijdou.
Úplné potření hazardních her v Pardubicích zřejmě nepřipadá v úvahu, i lidovci hovoří jen o zúžení prostoru pro něj. Ilustrační foto.

Úplné potření hazardních her v Pardubicích zřejmě nepřipadá v úvahu, i lidovci hovoří jen o zúžení prostoru pro něj. Ilustrační foto. | foto: Martin MrázMAFRA

Končící vedení Pardubic v uplynulých čtyřech letech začalo vytlačovat hazard z ulic města.

Radní zavedli vyhlášku, podle které nesmí mít herny lákavé reklamy na domech, automaty musí zmizet z blízkosti škol a také by v Pardubicích neměla přibývat místa, kde se dá hrát o peníze. Trend chce udržet i nastupující garnitura politiků.

„Myslím, že v tomto se dá navázat na práci našich předchůdců,“ uvedl lídr hnutí ANO 2011 a kandidát na primátora Martin Charvát.

V jeho koalici se tak bude mluvit hlavně o míře důrazu v boji proti hazardu. Součástí nové pardubické vlády totiž budou i lidovci, kteří šli do voleb s tím, že chtějí automaty vyhnat z města úplně. Ostatně tak se již v kraji stalo třeba ve Vysokém Mýtě, Skutči, Králíkách nebo Litomyšli.

„My jsme do koaličních jednání vstupovali s třemi základními požadavky, tím prvním je zúžení prostoru pro hazard,“ uvedl hned na první koaliční tiskové konferenci lídr Koalice pro Pardubice, kde mají hlavní slovo lidovci, František Weisbauer.

Pardubice se stávají centrem hazardu

On a jeho kolegové před volbami mluvili ještě razantněji, ale zdá se, že v rámci koaliční dohody museli ze svých požadavků o něco slevit. „My to musíme po vzoru menších měst, jako je Vysoké Mýto, alespoň zkusit. Pardubice se začínají stávat centrem hazardu a to musí skončit,“ řekl před volbami František Weisbauer.

Jenže takový návrh by zřejmě neprošel ani v rámci koalice. Například zástupci ČSSD už v nedávno skončeném volebním období argumentovali tím, že úplné potření hazardních her by městskou pokladnu stálo desítky milionů korun ročně.

Kde je nejvíce výherních automatů na obyvatele

Česká republika počet obyvatel na jeden automat

1. Olomouc 76

2. Ostrava 96

3. Plzeň 103

4. Pardubice 112

5. Liberec 121

6. Brno 135

7. Praha 148 8.

Hradec Králové 183

9. České Budějovice 221

10. Ústí nad Labem 232

Pardubický kraj

Přelouč 79

Ústí nad Orlicí 86

Polička 97

Pardubice 112

Svitavy 119

Česká Třebová 119

Chrudim 125

Litomyšl 127

Zdroj: Ministerstvo financí, prosinec 2013

„Musíme myslet na to, že nám z hazardu každý rok přijde zhruba 70 milionů korun. Jejich ztráta by byla pro rozpočet citelná,“ řekl ekonomický náměstek primátorky Štěpánky Fraňkové Jiří Rozinek z ČSSD, který bude pokračovat i pod novým primátorem Martinem Charvátem.

Ten navíc dodává, že ve věci hazardu začíná být aktivní stát. Ministr financí Andrej Babiš nedávno představil návrh zákona, který má toto odvětví značně přiškrtit. Podle něj by například výherní automaty měly zcela zmizet z restaurací, hospod, barů či čerpacích stanic.

V rámci takzvaných soudních okresů by norma navíc povolovala maximálně čtyři automaty na tisíc obyvatel. Nyní je v Pardubicích 112 lidí na jeden automat. Zákon by měl platit od prvního ledna 2016.

„Počkejme si, až zákon projde a co přinese. V každém případě se budeme zasazovat o to, aby se hazard neprovozoval v blízkosti škol a podobných zařízení. Také budeme dbát na to, aby takových míst v Pardubicích nepřibývalo,“ doplnil Martin Charvát.

Nad zákonem se však povede ještě dlouhá debata. Zástupci firem, kteří hazard provozují, s jeho návrhem nejsou logicky příliš spokojeni. „Celkově to bude znamenat obrovský pokles tržeb celého odvětví v řádu desítek procent a i propouštění lidí. To způsobí menší daňové odvody pro stát,“ uvedl například sekretář Unie herního průmyslu Andrej Čírtek.

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Budova s nápisem Hobé padla k zemi, demolice lihovaru pomalu končí

Sedmadvacetimetrové rameno demoličního stroje se zakouslo do budovy bývalého...

Poslední výrazná připomínka někdejší pardubické likérky Hobé už nestojí. Demolice staveb v rozlehlém areálu někdejšího...

Další z rubriky

Šofér předložil strážníkům jeden z dvanácti řidičáků, ale byl neplatný

Víkendová výměna řidičských průkazů v Praze

Pořádek v osobních dokladech si zjevně nedokázal udržet dvaašedesátiletý řidič, kterého chtěli pokutovat za rychlou...

Nesahej na nic, řekli jí. Holčička i přes zákaz přinesla z lesa munici

Dívka si místo hub přinesla munici.

O pořádný rozruch se postarala sedmiletá dívenka z Pardubicka, kterou vzali příbuzní s sebou na houby. Když v lese...

Bezdomovci museli uklidit spáleniště po požáru, který sami způsobili

Za tři hodiny bylo vše připraveno k odvozu na skládku.

Tři hodiny uklízeli dva bezdomovci nepořádek po požáru pod mostem u Nemošic. Oheň založili sami už v květnu a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz