Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stavbě haly u Opatovic chtějí zabránit referendem, brojí i vedlejší vesnice

  15:49
Kvůli chystané stavbě velké průmyslové haly v Opatovicích nad Labem začali tamní obyvatelé podepisovat návrh na vyhlášení místního referenda. Podpisů zatím petiční výbor od ledna sebral 350, potřebuje jich šest set. Investor se obává zmaření své investice.

Obce Čeperka a Opatovice nad Labem vedle sebe léta fungovaly jako dobří sousedé a nezměnila na tom nic ani dálnice D35, která mezi vesnicemi vytvořila optickou bariéru. Teď je ale rozděluje plánovaná stavba průmyslové haly o výšce šestnáct a půl metru a se zastavěnou plochou, na kterou by se vešlo pardubické Pernštýnské náměstí hned čtyřikrát.

Halu chce investor vybudovat na poli, které leží mezi velkou okružní křižovatkou v Opatovicích a Čeperkou. Územní plán Opatovic to umožňuje. Samotnou obec bude od nového areálu dělit vysoký val s dálnicí D35. Čeperku však ne. Zatímco zastupitelé Opatovic proti investici nic nenamítají, Čeperka je proti.

„Se starostou už komunikujeme jen písemně. Nemáme dobré vztahy a mne to strašně mrzí. Jsme tak blízko sebe, máme tam kamarády, byly to vždy spřátelené vesnice,“ řekla starostka Čeperky Kristina Vosáhlová.

Zatím podle developerské firmy Czech Industrial Development není jasné, k čemu hala bude sloužit. Mohlo by tam najít práci až 500 lidí. Do areálu povede nová silnice napojená na silnici I/37. Stavební úřad pardubického magistrátu vydal už územní rozhodnutí, jež ale není pravomocné. Přišla proti němu odvolání, kterými se nyní úředníci zabývají.

Developer tvrdí, že se snažil s obcemi spolupracovat. „Vůbec jsme netušili, že tu bude takový problém, zpětně bychom asi některé věci udělali jinak, třeba bychom záměr nechystali v takovém rozsahu. Ale jsme už příliš daleko a je velmi těžké začít projekt měnit,“ řekl Tomáš Novák z Czech Industrial Development s tím, že na začátku jednání se Čeperka jasně proti záměru nestavěla.

Zatímco spolek Sousedé proti hale nechal vytisknout brožuru, proč je třeba stavbu zastavit, developer kontroval tiskovinou, která projekt naopak hájí.

Oponenti se obávají hluku i vzhledu haly

Kritici haly, ať už v Čeperce či v samotných Opatovicích, mají dlouhý seznam nepříjemností, které podle nich hala způsobí. Bojí se dopravních problémů spojených s kamiony či auty zaměstnanců, zvýšení hluku, záboru zemědělské půdy. Obávají se, že to je jen začátek a v budoucnu se průmyslový areál bude dál rozšiřovat. 

„Esteticky to bude katastrofa, takové obří hangáry, které tu vznikají, by měly být zakázané,“ uvedl Nathaniel Filip de Aras ze spolku Sousedé proti hale. Stavba bude podle něj převyšovat o šest metrů val, který ji bude oddělovat od Opatovic. „Z dálnice se bude hluk odrážet od haly do vesnice,“ uvedl.

Investor námitky odmítá s tím, že jde o spekulace či nepravdy. Klíčovým dokumentem sporu je územní plán Opatovic, který halu postavit umožňuje. „Pokud někdo chtěl zabránit takové stavbě, měl k tomu příležitost od roku 2013 do 18. prosince 2018, kdy byl ukončen proces schvalování územního plánu. Tehdy se ale nikdo neozval,“ uvedl starosta Opatovic Pavel Kohout.

„Nikdy by mne nenapadlo, že tam někdo nechá postavit takové obrovské překladiště. Máme tu dálnici, železnici, je tu elektrárna, papírny, plánuje se spalovna. My tady chceme jen normálně žít,“ reaguje starostka Čeperky. 

Spolek Sousedé proti hale nyní sbírá podpisy pod petici za vyhlášení místního referenda. Potřebuje jich získat od 30 % oprávněných voličů. Lidé by pak mohli vedení obce zavázat, aby učinilo „veškeré možné kroky“ k tomu, aby zabránilo této konkrétní stavbě. „Pevně věřím, že potřebných 600 podpisů získáme,“ uvedl organizátor petice David Chládek.

Developer z toho má obavy. „Jsme z toho nešťastní. Protože pokud by došlo až k extrému, jak je otázka v referendu postavena, totiž že se nesmí stavět hala v průmyslové zóně na konkrétních pozemcích, byl by to brutální zásah do soukromého vlastnictví. Do pozemků jsme investovali už desítky milionů korun,“ uvedl Novák.

Chládek soudí, že část viny na tom má sám developer. „Mohlo se tomu zabránit, kdyby přišel dřív za lidmi, a nejednal jen s vedením obce,“ řekl. Zastupitele Opatovic viní, že o výhradách místních obyvatel vůči hale nechtěli jednat. „Zastupitelé v čele se starostou v územním řízení nepodali jedinou připomínku k plánované stavbě. Ozvat se museli až samotní občané obce,“ řekl Chládek.

Starosta Opatovic Pavel Kohout tvrdí, že ho nikdo nikdy nedonutí zvednout ruku pro návrh, který by šel proti platnému územnímu plánu. „Koupíte si v obci pozemek na stavbu rodinného domu, sousedovi se to nebude líbit a vyhlásí referendum, abyste tam nestavěl? To přece nejde,“ řekl Kohout.

  • Nejčtenější

Liják zatopil ulice, lidé se ve vodě ráchali i s nafukovacím plameňákem

Ve čtvrtek večer se Pardubicemi prohnal velmi silný přívalový déšť, který zatopil centrum města. Toho se však místní nezalekli, ba naopak. Vyrazili do ulic a užívali si vodní hrátky v lagunách.

12. července 2024  11:43

Sedm metrů za hodinu. Mostaři začali na D35 vysouvat půlkilometrovou estakádu

Po více než roce od zahájení stavby dálnice D35 mezi Litomyšlí a Svitavami běží práce na téměř dvanáctikilometrovém úseku na plné obrátky. Kromě odtěžování zeminy ze zářezů a dokončování násypů se...

15. července 2024  17:50

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Krutý příběh dlouho utajovaného vítěze Velké pardubické. Za úspěch přišla smrt

Premium

Úspěch se neodpouští. Toho se držela v 50. letech Státní bezpečnost, která dohnala k smrti Vladimíra Hejmovského, nejstaršího vítěze Velké pardubické z roku 1951. Je otázkou, zda tehdy skokem z okna...

10. července 2024

Ženy v bouřce zaháněly koně do stájí, zasáhl je blesk. Jedna zavolala pomoc

Středeční velké bouřky si na Pardubicku kromě zpožděných vlaků a popadaných stromů vyžádaly také lidská zranění. V Časech blesk uhodil do dvou žen. Jedna upadla do bezvědomí, druhá stihla přivolat...

11. července 2024  11:38

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Jako pod sněhem. Mýtem se prohnala supercela, padaly kroupy o velikosti dlaně

Jako pokryté sněhem vypadalo Vysoké Mýto na Orlickoústecku po čtvrteční bouřce, která řádila v celém Pardubickém kraji. Městem se prohnala supercela, jež s sebou přinesla výrazný příval krup,...

12. července 2024  15:52

„Jménem zákona přijímám a foukám.“ Cyklista po nehodě nadýchal tři promile

Opilý cyklista se u Pardubic přimotal pod kola nákladního auta, které jej smetlo přívěsem. Nehodu zachytily kamery projíždějící policejní hlídky, cyklista nadýchal tři promile.

16. července 2024  14:47

Pardubický kraj zažívá boom cyklostezek. Ta klíčová ale musí počkat

Zatímco cyklostezka z Pardubic do Hradce Králové se kvůli potížím s pozemky stále nemůže pohnout z místa, jiná města v Pardubickém kraji nabídnou cyklistům nové asfaltky už letos.

16. července 2024  10:52

Sedm metrů za hodinu. Mostaři začali na D35 vysouvat půlkilometrovou estakádu

Po více než roce od zahájení stavby dálnice D35 mezi Litomyšlí a Svitavami běží práce na téměř dvanáctikilometrovém úseku na plné obrátky. Kromě odtěžování zeminy ze zářezů a dokončování násypů se...

15. července 2024  17:50

Pardubická kauza zmanipulovaných zakázek nekončí, počet stíhaných narostl

Policie zatím neuzavřela kauzu manipulace s veřejnými zakázkami, ve které je obviněno několik lidí a firem včetně bývalého primátora Martina Charváta (ANO), jeho náměstkyně Heleny Dvořáčkové a...

15. července 2024  16:53

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...