Greenpeace nabízeli v Pardubicích zelenou bábovku a měřili jedy v Labi

  17:57aktualizováno  17:57
Rychlé nafukovací čluny s vlajkami prohánějící se po Labi, lidé v barevných ochranných kombinézách a zorbing na přečerpávací nádrži plné jedů. Greenpeace přijeli v úterý do Pardubic v rámci akce Detox tour 2011 změřit kvalitu vody a upozornit na znečištění v okolí.

Greenpeace provozují zorbing na přečerpávací nádrži Lhotka | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Osmatřicetiletý Helmar Schröder pracuje v Německu jako nákupčí ve velkoobchodě. Teď ale sedí na nafukovacím člunu, vybaveném benzínovým motorem, a veze po Labi svoje české kolegy z Greenpeace směrem k výpusti u chemické továrny Synthesia, která chrlí do Labe vodu černé barvy. "V Greenpeace jsem už šest let, i když na takovéto akci v Čechách jsem poprvé," řekl.

Jak se dostali tři Němci na akci do Pardubic, vysvětluje tisková mluvčí české pobočky ekologické organizace Lucie Jakešová. "V Německu má samozřejmě Greenpeace lepší vybavení než my. Proto nám vypomohli tím, že přivezli tři motorové čluny a projíždějí s námi Labe a Vltavu," uvedla.

Za chvíli tři čluny zastavily u místa, kde se v řece mísí dva barevné proudy vody. Do našedlé řeky tady ústí potok s vodou černou jak bota. Jeden ze člunů zajede hluboko do výpusti a další ekolog Jan Freidinger už si chystá nádobíčko.

Greenpeace u přečerpávací nádrže Lhotka

Greenpeace u přečerpávací nádrže Lhotka

Členové Greenpeace se chystají odebrat vzorky vody

Členové Greenpeace se chystají odebrat vzorky vody

Lahve ve speciálních pouzdrech, umístěné na dlouhých tyčích, se jedna po druhé plní černou kapalinou. "Ještě budeme dělat odběry sedimentů," řekl Freidinger a připravuje si tyč na odběr bahna. Výkonný ředitel české Greenpeace Čestmír Hrdinka říká, že samotné odpadní vody, které tečou do řeky dnes, už zdaleka nejsou tak nebezpečné jako před čtrnácti lety.

Ekologové nabídli ostraze zelenou bábovku

"V roce 1997 jsem v Greenpeace vedl toxickou kampaň. Z odkaliště tehdy vytékala znečištěná voda přímo do Labe a nám se podařilo přimět Synthesii, aby tuto páchnoucí rudofialovou tekutinu před vypuštěním čistili," řekl Hrdinka. Kvůli chemikáliím, které do řeky prosakují dál ze znečištěného podzemí, se ale čistota vody v Labi ani tak příliš nemění.

Po odběru vzorků se aktivisté vydali přímo k nebezpečné laguně, jezeru plném zmiňované rudofialové vody. Bez skrupulí vstoupili na pozemek továrny. "U nás není vstup na cizí pozemek trestný čin. Nejsme však žádní teroristé, proto vstupujeme vždy s doklady a bez problémů se legitimujeme," řekla Jakešová.

Členové Greenpeace na člunech

Členové Greenpeace na člunech

Přečerpávací nádrž Lhotka

Přečerpávací nádrž Lhotka

Zorbing na přečerpávací nádrži Lhotka

Zorbing na přečerpávací nádrži Lhotka

Jako by předvídala další dění. Aktivisté, kteří připravovali na černém jezeře demonstraci v podobě aquazorbingu, neunikli pozornosti ostrahy podniku. "Upozornili jsme je, že jsou na soukromém pozemku, a vyzvali je k opuštění areálu," řekl jeden z členů ostrahy, který však nechtěl uvést své jméno.

Ekologové si však z jeho výzvy nic nedělali a v klidu nechali figurantku v chemickém obleku, aby se nasoukala do obří koule, pomalované jako planeta Země, a vydala se na pouť po jedovatém jezeře. Přichystané bylo i "toxické" občerstvení v podobě zelené bábovky nebo chleba s modrou pomazánkou. "Vše je samozřejmě nezávadné a jedlé," dodala Jakešová.

Ostraha se nakonec s vedením podniku dohodla, že aktivistům akci umožní.

Autor:

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Budova s nápisem Hobé padla k zemi, demolice lihovaru pomalu končí

Sedmadvacetimetrové rameno demoličního stroje se zakouslo do budovy bývalého...

Poslední výrazná připomínka někdejší pardubické likérky Hobé už nestojí. Demolice staveb v rozlehlém areálu někdejšího...

Další z rubriky

Východočeští dobrodruzi na jawách dojeli až do Černobylu

Cestovatelé mají za sebou řadu výprav. Navštívili například Balkán nebo...

Cestovatelé Martin Gregor a Michal Franc absolvovali na starých motorkách dlouhou výpravu do Černobylu. Viděli zničené...

Po pádu sochy, která zabila dítě, Svitavy zrušily letošní setkání řezbářů

Již ukotvené a nainstalované sochy z minulých ročníků.

Jubilejní desátý ročník setkání řezbářů se letos ve Svitavách neuskuteční. Muzeum a město akci zrušily kvůli loňské...

Z pardubického Domu hudby zní vrtačky, kraj rozjel dvě opravy najednou

Dům hudby Pardubice.

Pardubický kraj rozjel hned dvě série oprav Domu hudby v Pardubicích. Stavební dělníci tam jednak pracují na zateplení,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz