Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

V Gočárových mlýnech vzniká galerie. Zatím se víc boří, než staví

  7:38
Ještě 16 měsíců mají před sebou stavbaři, kteří předělávají část pardubických Winternitzových mlýnů na sídlo Východočeské galerie. Manželé Smetanovi prodali další část také městu Pardubice, které zde buduje Centrální polytechnické dílny.

Hlavní budovu už stavební dělníci zbavili nevzhledných přístavků. | foto: Tomáš Kubelka

Zvuky sbíječek a bušení kladiv se nyní ponejvíce ozývá z Gočárových mlýnů. Od května, kdy se konsorcium firem pustilo do přeměny hlavní budovy na Východočeskou galerii, zde probíhají hlavně likvidační práce. 

„Ještě celou zimu budeme hlavně hrubě bourat a hrubě stavět, dokončovací práce přijdou na řadu až na jaře,“ řekl stavbyvedoucí Jaroslav Sýkora.

Nejdříve bylo třeba šetrně odmontovat zachované prvky mlynářské technologie, například shozy na mouku, vysévací stroj, korečkové elevátory, části stabilního hasicího zařízení, motor transmise a další. 

„Na konci stavby tam vybrané prvky opět namontujeme jako stálé exponáty budoucí galerie,“ popsal začátky stavby architekt Petr Všetečka. Skluzavky na dopravu mouky tak budou zvenku i vevnitř.

Hlavní budovu již stavební dělníci očistili od nepůvodních přístaveb, vestaveb a přístřešků.

„Všichni se těšíme, až se ze sevření přístaveb vyloupne čistá gočárovská budova s členitou fasádou a přechodem k silu, který evokuje v té době populární objev pozůstatků Ištařiny brány ve starověkém Babylonu,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek.

Již nyní dochází v některých patrech k probourávání stropů. Právě s průhledy přes více pater tým architektů pod vedením Petra Všetečky hodně pracuje. Přes dvě patra bude například knihovna Východočeské galerie. 

„Tyto knihovny známe z 19. století a ještě z dřívějších dob, kdy byly součástí klášterů a zámků, toto bude moderní pojetí,“ řekl Všetečka.

Galerii dominují průhledy přes více pater

Velkorysé řezy s průhledy do dalších pater jsou významným prvkem nově vznikající galerie. „Někde vás to pustí očima o celé patro výš, a jak stoupáme nahoru, tím větší průhledy jsou,“ řekl Všetečka.

Kromě bouracích prací už se také buduje. Stavbaři vytvářejí základové konstrukce nových vestavěných výtahů a podzemního kolektoru budoucích páteřních rozvodů inženýrských sítí.

Po vybourání některých původních betonových stropů, které nevyhovovaly statickým požadavkům nové galerie, pokládají nové železobetonové stropy. Pomocí ocelového opásání s ochranným betonem zvyšují statiku vybraných betonových sloupů.

Napilno mají i truhláři, kteří opracovávají stávající nosné trámy a fošny. Ty budou po obroušení, nutných opravách, impregnacích, zateplení záhlaví trámů ve zdivu a finálních nátěrech vráceny na původní místa.

Dříve se tady netopilo, mlýn nepotřeboval speciální teplotu, ale nyní jsou zde náročné požadavky na tepelný komfort pro vystavovaná díla. I proto dostaly konce trámů, které vystupují z interiéru, plastový obal, aby lépe držely teplotu.

Práce zatím pokračují podle plánu, občas se s postupem prací objeví nečekaný zádrhel, který ovšem na chod stavby vliv nemá.

„Odhalily se původní podkladní betony, zjistilo se, že jsou nosné konstrukce jinak, než se předpokládalo. Až odkryjeme na jaře střechu, také nás tam může ještě něco čekat. Rekonstrukce je živý organismus, vyvíjí se, ale v globále se dá říct, že jedeme podle harmonogramu,“ řekl Sýkora.

Stavbaři mají termín odevzdání v dubnu 2022, poté přijde na řadu vybavení interiéru a stěhování do nových prostor.

„S dokončením počítáme jako s vánočním dárkem pro Pardubický kraj v roce 2022. Celkové výdaje projektu činí 373 milionů korun. Z evropských fondů máme nyní přislíbeno 110 milionů, dalších téměř 13 milionů máme zajištěno z národních veřejných zdrojů,“ řekl Línek.

Kraj koupil budovu v roce 2018 od manželů Smetanových. Mlýny navrhl jako své rané dílo Josef Gočár a vyrostly na břehu Chrudimky v letech 1910-11. Teprve o 13 let později na ně navázalo elegantním obloukem silo a poté i další stavby.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Hledači nalezli v lese přes tři sta min, hasiči prořezávali i kořeny stromů

Hledačům historických věcí signalizoval v neděli u Týnišťka na Orlickoústecku detektor kovů velký úlovek. Místo mincí...

Nadměrný náklad se zasekl na D35 u Opatovic, technici přestavují svodidla

Tři německé kamiony s nadměrným nákladem komplikují od ranních hodin dopravu na dálnici D35 u Opatovic nad Labem ve...

Podnikatel Dědek se pře s městem, chce nahradit výpadek příjmů kvůli covidu

Lídři pardubické radnice vedou už několik týdnů složitá a vypjatá jednání s majitelem Dynama Petrem Dědkem. Jde o to,...

Plzeň - Pardubice 2:0, nováček dlouho v deseti, domácí udeřili v závěru

Plzeňští fotbalisté v souboji sousedů z tabulky udolali Pardubice, které hrály hodinu bez vyloučeného kapitána Šejvla,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Penalty, fauly, karty, ofsajdy. Verdikty sudích, které vyvolaly spory

Neadekvátně potrestané ostré fauly, diskutabilní zákroky v pokutových územích. Gól z možného ofsajdu, přestože na zápas...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Peníze mají pomoci dětem cizinců v Pardubicích s učením češtiny

Dohromady navštěvuje pardubické školky a školy téměř 500 dětí cizinců, kteří ve městě pracují. Logicky mají problém s...

Řidička nepřežila náraz do stromu, spolujezdec je vážně zraněný

Tragická nehoda se ráno stala nedaleko Řestok na Chrudimsku. Řidička při průjezdu zatáčkou dostala smyk a s autem...

Hledači nalezli v lese přes tři sta min, hasiči prořezávali i kořeny stromů

Hledačům historických věcí signalizoval v neděli u Týnišťka na Orlickoústecku detektor kovů velký úlovek. Místo mincí...

Začíná stavba hráze za půl miliardy, zabrání povodním u Novohradky

Stavba poldru v Kutříně na Krounce, kterou chce Povodí Labe chránit před povodněmi stovky lidí žijících v blízkosti...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...