Pardubická primátorka Fraňková loni dostala od elektrárny půl milionu

  12:08aktualizováno  12:08
Primátorka Štěpánka Fraňková vedle svého měsíčního platu, který se pohybuje kolem 60 tisíc, loni vydělávala i jako lékařka a zastupitelka kraje. Nejvíc peněz jí poslala opatovická teplárna, v jejíž dozorčí radě sedí.

Pardubická primátorka Štěpánka Fraňková díky opatovické teplárně finančně nestrádá. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Post primátorky byl a stále zůstává nejlukrativnější politickou funkcí v Pardubickém kraji. A recese na to nemá nejmenší vliv. Primátorka si loni oproti předchozímu roku dokonce finančně výrazně pomohla.

Zatímco v roce 2011 inkasovala za působení v dozorčí radě soukromé firmy Elektrárny Opatovice 353 333 korun, loni to už bylo 480 tisíc.

"V průběhu roku přispívám na různé charitativní akce a projekty, které to právě potřebují a které mě osloví," vzkázala primátorka z dovolené na otázku, jak s částkou naloží. Post v elektrárnách získala právě proto, že vede pardubickou radnici.

Navýšení odměny o zhruba 130 tisíc korun proti roku 2011 ale nechala bez komentáře. Ve vedení firmy, která dodává teplo pro tisíce domácností na Královéhradecku a Pardubicku, sedí i primátor Hradce Králové Zdeněk Fink a starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Oba muži se však zavázali, že peníze z teplárny rozdají městským organizacím. Fraňková to sice zprvu slíbila také, ale nakonec na rozdíl od svých kolegů nic oficiální cestou neudělala.

"Ne, zatím jsem nedala nic," uvedla už loni politička zvolená za Sdružení pro Pardubice, která původně říkala, že peníze pošle třeba na podzimní městské slavnosti. Změnu názoru vysvětlovala například tím, že nese odpovědnost za hospodaření společnosti, a také že na podobné věci nemá čas.

Nesu odpovědnost, navíc už jsem rozdala dost, říká Fraňková

"Tím, že působím v dozorčí radě firmy, nesu hmotnou odpovědnost za její hospodaření. Ručím svým majetkem. Navíc jsem o celé věci přestala uvažovat i kvůli tomu, kolik mám pořád na magistrátu práce," uvedla primátorka Fraňková.

Letos však dodává, že přece jen část peněz na charitu posílá. Nechce ale být konkrétní, prý nestojí o lacinou publicitu.

"Dobročinnost nevnímám jako prostředek ke zviditelnění se, ale jako snahu pomoci, kde je to právě třeba. Opravdu si nevedu evidenci, komu jsem kdy na co přispěla, nepovažuji to za podstatné. Důležitá je podle mě ochota pomoci ve chvíli, kdy je to skutečně potřeba, jako třeba teď při povodních," uvedla Štěpánka Fraňková.

Ta zřejmě na dobročinné účely posílá jen část masivní odměny. Už dříve totiž naznačila, že ve své kariéře rozdala peněz více než dost.

"Už jsem ve své kariéře rozdala hodně peněz a někdy si říkám, jestli to nepřeháním. Když si vzpomenu, jak někteří pardubičtí politici brali plat v Senátu i za funkci primátora, tak si vše musím ještě rozmyslet," řekla v jasné narážce na exprimátora Jiřího Stříteského.

Pravdou je, že svou štědrost ukázala Fraňková v roce 2010, kdy byla od června do listopadu poslankyní za Věci veřejné a zároveň pracovala jako primátorka. Svůj "pražský" plat celý rozpustila mimo svůj rodinný rozpočet.

"Jako poslankyně jsem měla zhruba 46 tisíc plus na účet chodily náhrady. Dohromady to dělalo asi 76 tisíc. Nevyčerpané náhrady jsem ale vracela na účet VV a platy jsem věnovala městu, což dokazují usnesení zastupitelstva," uvedla politička.

Navíc ji nikdo nemůže nutit, aby peníze, které jí firma vlastněná známou finanční skupinou J&T zasílá za účast v dozorčí radě, jen tak rozdávala.

Ostatně její předchůdce Jaroslav Deml z ODS v roce 2009 inkasoval od opatovické teplárny dokonce 634 tisíc korun a celou částku si také ponechal. Ovšem problém může být v tom, že sponzorství městských oslav šéfka radnice původně slíbila.

Kolik loni brala primátorka

Vedle svého řádného platu, který se pohybuje kolem 60 tisíc hrubého, dostala minulý rok Štěpánka Fraňková za svou práci v dozorčí radě opatovické teplárny 480 tisíc korun. Navíc si dokázala vydělat jako doktorka na pohotovosti dalších 81 tisíc a zhruba 46 tisíc dostala za funkci krajské zastupitelky. Politička také splácí dva menší úvěry.

"S tím slibem si nějak poradím. Nevidím v tom žádný velký problém," uvedla politička.

Opatovická elektrárna zve čelní představitele Pardubic, Hradce Králové a Chrudimi do dozorčí rady oficiálně proto, aby lépe probíhala komunikace s městy, ve kterých žije většina jejích odběratelů. Pro firmu je to výhodné, může si poměrně malými částkami zavázat politiky.

Nezanedbatelné vedlejší příjmy

Fraňková loni ale vydělávala i jinde. Pořád totiž chodí pracovat do Pardubické krajské nemocnice na pohotovost jako doktorka.

"Chodím stále sloužit a jsem spokojená. To prostředí mám ráda, cítím se v tom bílém oblečení jako doma, navíc mi to pomáhá udržet si zdravý rozum a kontakt s realitou," řekla Fraňková, která za práci v nemocnici obdržela celkem 81 tisíc korun hrubého.

Podle registru oznámení, ve kterém politici musí vždy do konce června přiznat majetkové přesuny za uplynulý rok, také uvedla, že na dalších 46 377 korun hrubého si přišla jako krajská zastupitelka za Koalici pro Pardubický kraj.

Naopak v registru píše, že splácí stotisícovou půjčku od Komerční banky a také úvěr 300 tisíc korun od společnosti UniCredit.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Skončil i u reprezentace. Svoboda pyká za bouračku pod vlivem alkoholu

Gólman Svoboda boural opilý.

O další hokejový džob během pár dní přišel někdejší vynikající brankář Adam Svoboda. Po konci v extraligových...

Další z rubriky

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

Na přivaděči k D11 zemřel řidič osobního auta po střetu s kamionem

Řidič osobního auta nehodu nepřežil.

Po čelním střetu s kamionem zemřel dopoledne řidič Škody Octavia na úseku silnice I/36 mezi obcemi Chýšť a Voleč na...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz