Na první ligu máme, ale bez stadionu to nejde, říká šéf FK Pardubice

  • 34
Pardubičtí fotbalisté začali dobře nový ročník druhé ligy. Porazili doma Viktorii Žižkov a získali bod na půdě Brna, které má být největším favoritem na postup do první ligy. Jenže výsledky nestačí. Klub se totiž nehne bez nového stadionu a ten je v nedohlednu.

Šéf FK Pardubice Vladimír Pitter má jasno: Postavte nám stadion, my vám do města přivedeme první fotbalovou ligu.

„Jediné, co nás momentálně brzdí, je absence důstojného stánku,“ tvrdí už dlouho Pitter.

Možná by se jeho slova mohla zdát někomu jako příliš fanfarónská. Ovšem čísla ukazují, že nemusí být daleko od pravdy. Pardubice i přes časté odchody nejlepších hráčů do nejvyšší soutěže se dlouho drží na samé špici ligy.

„Pokud bychom měli stadion, a tím pádem dobrou šanci na první ligu, tak věřím, že by řada hráčů jinam ani nešla,“ doplňuje Pitter.

Fotogalerie

Podle něj by navíc nebyly problém ani peníze. Klub už má nyní slušný rozpočet a sehnat oněch „pár“ milionů navíc, které jsou třeba o patro výš, by prý už nebyl problém. „

Momentálně máme rozpočet kolem 35 milionů korun. Na ligu je třeba tak 45 až 50. Troufám si trdit, že to bychom už dokázali sehnat celkem bez problémů,“ řekl Pitter.

Jeho slova dokládá třeba i to, že se vedení podařilo před sezonou sehnat poměrně silného partnera.

„Strabag je velmi významná stavební společnost a jsme rádi, že se s naším klubem spojila. Spolupráce je domluvená na rok, ale doufám, že se nám povede navázat i delší. Pro náš klub se bude jednat o velmi významnou částku a je to ocenění naší práce. Celkový rozpočet z 50 až 60 procent naplňují partnerské peníze a v této části Strabag zajistí zhruba pět až deset procent,“ doplnil Pitter.

Potud tedy vše v pořádku, jenže optimismus příznivců pardubické kopané ihned zkalí pohled na stadion Pod Vinicí. Ten nemůže splnit podmínky první ligy ani náhodou, a dokonce může mít brzy potíže i s předpisy pro druhou nejvyšší soutěž.

Zbývá tak dlouho omílaná rekonstrukce Letního stadionu, která momentálně uvázla na debatách mezi hnutím ANO a ODS. 

Jedna strana by utratila půl miliardy, druhá chce šetřit

První koaliční partaj by hned stavěla stánek i s úpravou okolí a utratila by přitom půl miliardy. Druhá chce škrty, slevy, stavbu na etapy.

„Musíme hledat úspory, projekt je příliš drahý,“ oznámil hlavní důvod odkladu náměstek primátora Petr Kvaš z ODS poté, co byl bod nečekaně v dubnu stažen z programu zastupitelstva. 

Vedení fotbalistů pak spoléhalo, že se celá anabáze posune na jednání rady 22. července. Ovšem nestalo se.

„Bod vůbec nebyl v programu,“ řekl radní za KDU-ČSL Vít Ulrych a jeho slova jdou přeložit pouze jedním způsobem: licitace mezi nejsilnějšími stranami se na radnici zatím nikam neposunula.

„Náš fotbalový klub funguje tak, jak má, máme ambice, máme výkonnost, ale město nás stále brzdí,“ řekl k odkladům Pitter s tím, že doufá v posun na zářijovém jednání zastupitelstva. 

„Pevně věřím, že za rok se už bude stavět. Povolení jsou hotová, s politiky jsme ve styku, abychom přípravy koordinovali, neumím si představit, že by se nakonec nestavělo,“ dodal Pitter.

Jeho optimismus sdílí i primátor města za hnutí ANO Martin Charvát. Ten totiž přichází s plánem, který by mohl obměkčit i jeho koaliční kolegy z ODS.

„Hnutí ANO bude podporovat komplexnější řešení, naše varianta nám umožní čerpat dotace. Stát přislíbil národní dotace na velké sportovní akce, fotbalový stadion mezi ně patří,“ řekl Charvát s tím, že naděje vkládá do nedávno založené Národní sportovní agentury, kterou vede jeho stranický kolega, bývalý hokejista a vítěz z Nagana Milan Hnilička.

„Na agenturu dost spoléhám, myslím, že její hlavní náplň bude podporovat právě takové projekty, který plánujeme my tady v Pardubicích,“ doplnil primátor Charvát, podle kterého je alespoň posun, že se všechny důležité strany shodly na tom, že stadion určitě opraví.

V koalici totiž panuje shoda, že město opraví kulturní památku, kterou letní stadion je. Zachovají i jeho funkci. O rozsahu prací politici dál jednají.

„Bavíme se o částce 340 až 440 milionů pro opravu stadionu. Mohl by být i pro ostatní sporty, aby měl komplexní využití, aby stadion co nejvíc žil,“ dodal primátor Charvát.