Foxconn bude mít problém sehnat další lidi, říká šéf úřadu práce

  12:38aktualizováno  12:38
Společnost Foxconn chce proměnit montovnu v Pardubicích v klasický podnik s kvalitním vývojem. Investovat hodlá miliardy. Mohl by spolupracovat s univerzitou. Ale možná bude muset shánět pracovníky v cizině.
Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek)

Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Foxconn chce zrychlit automatizaci a digitalizaci evropské výroby, proto zřizuje nové výzkumné a designové centrum a tvoří síť datových center. Znamená to, že firma spolupracující se společnostmi jako Apple, Microsoft a nebo Dell v příštích letech zaměstná i několik stovek expertů na oblast IT a technologií.

Výrobce spotřební elektroniky by mohl nabrat v Pardubicích a v Kutné Hoře až dva tisíce lidí. Na Pardubicku by to však mohl mít o dost těžší, nezaměstnanost je tam nízká, dosahuje čtyř procent. Už nyní pracuje v pardubickém závodě asi 4 500 lidí, z toho je 2 350 kmenových pracovníků.

Podle ředitele krajské pobočky Úřadu práce Petra Klimpla, který už předběžně jednal s personálním oddělením společnosti, budou noví pracovníci dojíždět případně i z jiných krajů.

„Informace mám zatím kusé, ale dá se předpokládat, že na některé pozice nebude na Pardubicku a Hradecku dostatek lidí. Proto se budeme snažit o spolupráci s ostatními krajskými pobočkami úřadu práce uspokojit požadavky z jiných regionů,“ řekl Klimpl.

Ve hře jsou teoreticky znovu cizinci, které před krizí Foxconn zaměstnával ve velkém. Pracovníci by mohli pocházet ze zemí Evropské unie, o lidech odjinud firma neuvažuje. I proto, že to skýtá úskalí.

„Dnes už to tak jednoduché není. Z Vietnamu se stal ekonomický tygr Asie a nebudou mít zájem přicházet. U těch ostatních těžko říci. Bezpečnostní politika státu je jiná, než byla před sedmi osmi lety, otázka je, zda bylo toto téma předmětem jednání nejvyšších představitelů vlády a majitelů Foxconnu,“ dodal Petr Klimpl.

Vývoj zkomplikuje případný odchod firmy

Mluvčí Foxconnu, Czechinvestu i ministerstva průmyslu během středy neupřesnili, zda se jednání představitelů státu a Foxconnu týkalo i této problematiky.

Šéf Krajské hospodářské komory Jiří Doležal nové pracovníky vítá. „Toho, že sem budou přijíždět lidé odjinud, bych se nebál. Zapotřebí budou odborníci a budeme rádi, když se sem za takovouto prací přistěhují nebo budou dojíždět. Navíc na rozvoji této firmy vydělají i další podnikatelé, znamená to i větší stabilitu - dosud byl Foxconn spíše montovnou, jejíž majitele by tolik nemrzelo, kdyby ji přesunuli do země s levnější pracovní silou. Když tady bude vývoj, tak by byl odchod firmy už daleko komplikovanější,“ řekl Doležal.

Politici další rozvoj firmy vítají

Ohlasy na mnohem silnější zakotvení firmy v regionu jsou pozitivní také u politiků. Primátor Pardubic Martin Charvát má první jednání s představiteli tchajwanské společnosti o podmínkách investice, která by se v letech 2015 až 2018 měla pohybovat v řádu zhruba dvě a půl miliardy korun, teprve před sebou. V každém případě ji vítá, především v souvislosti s univerzitou jako místem kreativních technických inovací.

S tím souhlasí i šéf krajské komory. „Beru to jako velký přínos pro Pardubice, jestliže Foxconn počítá nejen s levnou pracovní sílou k pásu, ale i s vývojem. To má úzkou vazbu na univerzitu, pro vývoj elektroniky může v hardwaru i softwaru velice úzce spolupracovat. Vždycky jsme chtěli dosáhnout toho, aby Pardubice nenabízely jen levnou pracovní sílu,“ uvedl Jiří Doležal.

Za mimořádně klíčovou považuje investici Foxconnu i hejtman Martin Netolický. „Jednoznačně však musí být doprovázena dalšími zdroji, na které kraj ani město Pardubice nemá a musíme o nich jednat se státem. Každá investice znamená určité náklady i pro obslužnost daného území a v Pardubicích máme problém s dopravou. Pokud Foxconn skutečně zainvestuje, budeme muset se státem řešit, jak urychlit výstavbu obchvatu města,“ řekl hejtman.

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

VIDEO: Dealer drog ujížděl před policií v obci 140kilometrovou rychlostí

Policisté naháněli ujíždějícího dealera drog, museli se u toho vyhýbat i...

Drogový dealer se pokoušel ujet svitavským policistům, honičku s nimi ale nezvládl a otočil auto na střechu....

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Čára nakreslená umělci se podobá dopravnímu značení, malování úřad zatrhl

Bílá čára v pardubických ulicích vzbudila u mnohých lidí zájem.

Streetartový počin kuriózně pojali umělci v pardubických ulicích. Bílé čáry nakreslené napříč ulicemi, které měl být...

Další z rubriky

Byl to boj a peklo, říká k plavbě na člunu po moři člen výpravy Monoxylon

Na vydlabané replice pravěkého člunu se dvacet mužů plavilo po řeckých...

Expedice Monoxylon III před nedávnem brázdila vody Egejského moře. Jiří Junek, jeden z členů osádky, ve vydlabaném...

Svitavské náměstí už není noclehárnou, bezdomovci začali pracovat

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Když před půl rokem u svitavského nádraží zahájilo provoz zařízení Šance, mnozí projektu, který má bojovat s...

Svitavy vylepší vjezd od Litomyšle, ulici zkrášlí květinovými záhony

Pásy zeleně kolem frekventované výpadovky na Litomyšl by se měly proměnit v...

Výpadovka z Litomyšle je pro řidiče i řadu turistů dnes hlavní vstupní branou do Svitav. Město ji chce nyní proměnit v...

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT NÁKUPU S NĚMECKÝM JAZYKEM

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz