Koláž s fiktivním plavebním kanálem pro Zemana visí na Pražském hradě

  11:27aktualizováno  11:27
Když byl před nedávnem na návštěvě Pardubického kraje prezident Miloš Zeman, starosta Chocně mu věnoval fiktivní fotografii „bájného“ kanálu Dunaj-Odra-Labe vedoucího napříč městem. Koláž nezapadla a podle mluvčího hlavy státu ji má prezident vystavenou v hradních prostorách.

Prezidenta obdržený dar viditelně potěšil. | foto: Petr Broulík

Starosta Chocně Ladislav Valtr chtěl obrazem připomenout prezidentovi, že město čeká na zásadní projekty, které by obyvatele a podnikatele víc propojily s okolním světem. Třeba na stavbu rychlostní silnice R35 a železničního koridoru.

Prezident při návštěvě kraje však neopomenul propagovat výstavbu kanálu, který by měl region protnout. Od vedení města tedy dostal obraz, na kterém vodní dílo protíná právě Choceň. Obraz si Zeman následně odvezl na Pražský hrad.

Fotogalerie

„Pana prezidenta dar velmi potěšil, protože je věnován projektu, který může regionu skutečně pomoci. Obraz je nyní umístěn v prostorách Pražského hradu, které využívá přímo prezident,“ sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Podle něj Zeman považuje investice do dopravní infrastruktury za klíčové. „Bude řešit konkrétní projekty, včetně jejich financování, při svých jednání s ministrem dopravy či ministrem financí. S jednotlivými ministry se pravidelně setkává na Hradě i v Lánech,“ dodal Ovčáček.

Miloš Zeman podle Ovčáčka věří, že i kanál Dunaj-Odra-Labe jednou bude skutečností. „Je to běh na dlouhou trať. K uskutečnění projektu je třeba politické odvahy, která některým politikům, kteří vidí jen na konec svého čtyřletého volebního období, chybí,“ sdělil mluvčí hlavy státu.

Kanál je spíše utopie, reálně by vedl jinudy

Koridor průplavu je od roku 1901 v plánech vyšších územních celků a obce s ním musejí počítat v územních plánech. Fantaskní grafika z Chocně zachycuje v dálce i loď připlouvající po kanálu od Týniště nad Orlicí. Kanál na obraze totiž vede podél hlavní silnice k Týništi.

„Je to jen symbolická fantazie, aby byl kanál na letecké fotografii dobře zřetelný. I kdyby snad jednou přes Choceň vedl, povede jinudy a mimo zástavbu,“ uvedl starosta Valtr. Lidé se tak nemusí bát, že budou muset kvůli stavbě kanálu jednou uvolnit své domy a pozemky.

Podle plánů by kanál vedl přes pole za Dvořiskem a poté jen okrajově přes katastr Chocně lesem, podle druhé varianty podél lesa za průmyslovou zónou ve Vysokomýtské ulici.

„V našem muzeu jsme našli mapu z roku 1935, na které Choceň leží zhruba uprostřed trasy kanálu Dunaj-Odra-Labe. Chtěli jsme grafikou pouze vyjádřit, že naše město v minulosti významně posunuly velké celonárodní investice, třeba výstavba železnice v 19. století,“ řekl starosta.

Podle něho je škoda, že kanál nevznikl už za první republiky. „Dnes všechny sny o něm kalí zkušenost, jak dlouho se u nás staví jeden kilometr dálnice. A jak se díky dnešním zákonům dlouho vykupují pozemky pro stavby jako R35 či jak podobné stavby blokují zelení aktivisté. Proto je teď stavba kanálu spíš opravdu jen čirá utopie,“ uvedl starosta Chocně.

Autor:

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

VIDEO: Dealer drog ujížděl před policií v obci 140kilometrovou rychlostí

Policisté naháněli ujíždějícího dealera drog, museli se u toho vyhýbat i...

Drogový dealer se pokoušel ujet svitavským policistům, honičku s nimi ale nezvládl a otočil auto na střechu....

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Čára nakreslená umělci se podobá dopravnímu značení, malování úřad zatrhl

Bílá čára v pardubických ulicích vzbudila u mnohých lidí zájem.

Streetartový počin kuriózně pojali umělci v pardubických ulicích. Bílé čáry nakreslené napříč ulicemi, které měl být...

Další z rubriky

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Byl to boj a peklo, říká k plavbě na člunu po moři člen výpravy Monoxylon

Na vydlabané replice pravěkého člunu se dvacet mužů plavilo po řeckých...

Expedice Monoxylon III před nedávnem brázdila vody Egejského moře. Jiří Junek, jeden z členů osádky, ve vydlabaném...

Při přeměně praporu výsadkářů na pluk bude armáda v Chrudimi mocně stavět

Cvičení 43. VPR Chrudim v Ralsku

Chrudimský 43. výsadkový prapor projde do roku 2026 kvůli zvýšení bezpečnosti zásadními změnami. Povýší na pluk a...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz