Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Festival smíchu nabídne Ošklivce i poctu Semaforu

  8:04
Soutěž o nejlepší divadelní komedii, Festival smíchu, se opět vrací na prkna Východočeského divadla v Pardubicích. Loni se kvůli covidu přehlídka komedií nekonala. Nadcházející 22. ročník se má uskutečnit od 24. do 31. ledna.
Vojtěch Kotek v divadelní hře Ošklivec

Vojtěch Kotek v divadelní hře Ošklivec | foto: Činoherní klub Praha

Černá komedie pro tři herce z prostředí drsné Ameriky, komedie z divadelního prostředí nebo satira o kráse a ošklivosti, to je jen ukázka rozmanitosti letošních sedmi soutěžních komedií, na něž se od pondělí prodávají vstupenky.

Diváky v hlavní části opět čeká sedm nejlepších komedií, které vznikly v této, minulé i předminulé sezoně na českých profesionálních jevištích.

„Musíme respektovat obě složité ‚covidové’ divadelní sezony. Mnoho titulů mělo premiéru těsně před lockdownem, takže je diváci nemohli vidět, další byly přeložené. Z tohoto důvodu v letošním ročníku udělujeme jakousi výjimku starším inscenacím, ale zároveň samozřejmě uvedeme i nejžhavější novinky,“ říká dramaturgyně festivalu Jana Uherová. 

Čísla nakažených covidem stoupají, a tak i divadlo sleduje, jaká hygienická opatření mohou přijít. Zatím nechce nic předjímat a připravuje se na festival tak, jak si naplánovalo. „V této situaci se nedá moc plánovat a my se tomu musíme přizpůsobit, a nebudeme to dělat dřív, než to přijde. Pokud nastane situace, že ho budeme muset okleštit, přesunout, vždycky je vícero možností,“ říká Uherová.

Již skoro týden je v prodeji festivalové abonmá. Podle něj se dá soudit, že se lidé do divadla chystají.„Zájem o ně je stejný jako loni. Kdo si koupí permanentku, to už je divadelní fanda.Tato základna nám neodpadla a drží nás nad vodou. To je asi to nepodstatnější,“ uvádí Uherová.

Festival smíchu 24.-31. ledna

24. 1. W. Allen – O. Sokol - Prokletí nefritového škorpiona 
Slovácké divadlo Uherské Hradiště

25. 1. J. Havelka - Společenstvo vlastníků
Východočeské divadlo Pardubice

26. 1. D. Mamet - Americký bizon
Činoherní studio Ústí nad Labem

27. 1. A. Zachary – M. Weiner – A. Winsberg – První rande
Městské divadlo Brno

28. 1. M. von Mayenburg - Ošklivec
Činoherní klub Praha

29. 1. Š. Dominik – J. Janků - Semafor
Divadlo F. X. Šaldy Liberec

30. 1. M. Frayn / Bez roucha
Divadlo V Dlouhé Praha

31. 1. Galavečer smíchu
Zábavný večer s předáváním festivalových cen za přítomnosti kamer ČT. 

Úvod obstará stabilní divadelní soutěžící, a sice Slovácké divadlo z Uherského Hradiště se svojí komedií Prokletí nefritového škorpiona v režii Zdeňka Duška. „Kdo má rád komedie Woodyho Allena, přijde si na své. Je dynamická, vtipná jak slovně, tak situačně, podtržená výbornými hereckými výkony,“ popisuje Uherová.

Se zcela odlišným představením vystřídá Moravu severočeský Činoherní klub. Americký bizon je komornější drsný černý kus pro tři herce – Romana Zacha, Jana Plouhara a Adama Ernesta.

„Komedie má takovou závratnou atmosféru. Když se do ní člověk ponoří, hezky ho chytí, i když od začátku se dá tušit, že to nemůže dobře dopadnout,“ popisuje komedii Davida Šiktance Uherová. Tuto hru má na repertoáru i pražský Činoherní klub, ovšem ten jde do boje o nejlepší komedii vůbec poprvé a nasazuje svoji čerstvou novinku – Ošklivce.

Co se stane, když zjistíte, že vám nikdo nikdy neřekl, že jste ošklivý? Je možné zachovat si svou vlastní tvář, když si necháte změnit obličej? Lette je vedoucí oddělení pro vývoj. Právě vyvinul silnoproudý modulární konektor, který je naprostou senzací. Dozví se však, že na mezinárodní kongres pojede patent prezentovat jeho kolega. Nikdo však není příliš ochotný vysvětlit mu proč – ani jeho vlastní žena.

„Myslela jsem si, že to víš. Vždycky jsem tě obdivovala, jak se s tím dokážeš suverénně vypořádat,“ říká Fanny svému muži Ošklivci, kterého ztvárnil Vojtěch Kotek.

Žebráckou operu vystřídá První rande

Městské divadlo Brno mělo přivést na loňskou přehlídku Žebráckou operu. Jenže herci mezitím nazkoušeli muzikál První rande, který dramaturgyni Festivalu smíchu Janu Uherovou oslovil natolik, že jej pozvala do soutěže. „Vypráví příběhy lidí, kteří se chtějí seznámit a mají rande naslepo, ať už přes aplikaci nebo inzerát. Tato hra je dynamická, vtipná, zkrátka První rande je skvělé rande s Městským divadlem z Brna,“ říká Uherová.

Blízko k muzikálu má i další soutěžící – liberecké divadlo F. X. Šaldy, které nabídne publiku kabaretní představení Semafor. Jde vlastně o poctu tomuto divadlu a jejich zakladatelům Jiřím Suchému a Šlitrovi. V průřezu jejich tvorbou zazní písně spíše neznámé. „Liberecké divadlo přináší i jiné songy Semaforu než ty nejznámější a to je dobře,“ říká Uherová.

Helena Dvořáková, Marek Němec, Jan Vondráček nebo Eva Hacurová hrají v komedii Bez roucha, kterou představí Divadlo V Dlouhé. V jeho podtitulu zní Komedie o tom, jak se dá nebo taky nedá dělat divadlo. „My divadelníci máme rádi tento námět, protože je to divadlo na divadle. Je to o tom, jak složitě se zkouší hra, jak sice přináší vtipné momenty, ale ty jsou legrační pro toho, kdo se na ni dívá, než pro toho, kdo stojí na jevišti,“ popsala Uherová.

Domácí Východočeské divadlo zastupuje Společenstvo vlastníků. „Je to hra o nás, o věcech, které můžou být velmi vtipné, i když jsou příšerné. Zrovna nyní je velmi aktuální – v čase, kdy se několikanásobně zvedají ceny elektřiny a domácnosti obcházejí šmejdi a někdo vyhrává nad naivitou a důvěrou jiných. Ta hra je moc zábavná, ale zároveň je mi jaksi úzko,“ říká Uherová.

Divadlo chystá také bohatý doprovodný program, který zpravidla tvoří menší komedie a soubory je odehrají na malé scéně ve dvoře. Jednou se tam uskuteční koncert pardubické kapely eNDee, divadelní lahůdku připravilo Jihočeské divadlo, které si jako hosta přizvalo herečku Helenu Dvořákovou a spolu s Pavlem Oubramem připravili Dobrý proti severáku, podle známé knihy Daniela Glattauera. Dvořáková pak byla za roli Emmi oceněna za nejlepší ženský herecký výkon roku 2019 v prestižní anketě serveru i-divadlo.cz.

Tradičním hostem festivalem je také Lukáš Hejlík se svým Listováním.

  • Nejčtenější

Liják zatopil ulice, lidé se ve vodě ráchali i s nafukovacím plameňákem

Ve čtvrtek večer se Pardubicemi prohnal velmi silný přívalový déšť, který zatopil centrum města. Toho se však místní nezalekli, ba naopak. Vyrazili do ulic a užívali si vodní hrátky v lagunách.

12. července 2024  11:43

Je to rebel! Většinu hlášek jsem vymyslel sám, vzpomíná Petr Nárožný

Premium

Spadlo ti to, Máchale, seber si to. Já přijdu. Je to rebel! Větičky, které zlidověly díky čtyřicet let staré pohádce S čerty nejsou žerty. Petr Nárožný v ní hrál nerudného kaprála. Teď pohádku uvádí...

8. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sedm metrů za hodinu. Mostaři začali na D35 vysouvat půlkilometrovou estakádu

Po více než roce od zahájení stavby dálnice D35 mezi Litomyšlí a Svitavami běží práce na téměř dvanáctikilometrovém úseku na plné obrátky. Kromě odtěžování zeminy ze zářezů a dokončování násypů se...

15. července 2024  17:50

Krutý příběh dlouho utajovaného vítěze Velké pardubické. Za úspěch přišla smrt

Premium

Úspěch se neodpouští. Toho se držela v 50. letech Státní bezpečnost, která dohnala k smrti Vladimíra Hejmovského, nejstaršího vítěze Velké pardubické z roku 1951. Je otázkou, zda tehdy skokem z okna...

10. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženy v bouřce zaháněly koně do stájí, zasáhl je blesk. Jedna zavolala pomoc

Středeční velké bouřky si na Pardubicku kromě zpožděných vlaků a popadaných stromů vyžádaly také lidská zranění. V Časech blesk uhodil do dvou žen. Jedna upadla do bezvědomí, druhá stihla přivolat...

11. července 2024  11:38

Pardubický kraj zažívá boom cyklostezek. Ta klíčová ale musí počkat

Zatímco cyklostezka z Pardubic do Hradce Králové se kvůli potížím s pozemky stále nemůže pohnout z místa, jiná města v Pardubickém kraji nabídnou cyklistům nové asfaltky už letos.

16. července 2024  10:52

Sedm metrů za hodinu. Mostaři začali na D35 vysouvat půlkilometrovou estakádu

Po více než roce od zahájení stavby dálnice D35 mezi Litomyšlí a Svitavami běží práce na téměř dvanáctikilometrovém úseku na plné obrátky. Kromě odtěžování zeminy ze zářezů a dokončování násypů se...

15. července 2024  17:50

Pardubická kauza zmanipulovaných zakázek nekončí, počet stíhaných narostl

Policie zatím neuzavřela kauzu manipulace s veřejnými zakázkami, ve které je obviněno několik lidí a firem včetně bývalého primátora Martina Charváta (ANO), jeho náměstkyně Heleny Dvořáčkové a...

15. července 2024  16:53

Sbohem, Švýcarsko! Červenka stojí před novou výzvou: Chci emoce jako na MS

Tak nějak se o tom vědělo, ale jistotu do poslední chvíle neměl nikdo. Karty definitivně odkryl Volkswagen se švýcarskou poznávací značkou zaparkovaný před pardubickou enteria arenou. Hokejový...

15. července 2024  15:58

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...