Čtvrtek 28. ledna 2021, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. ledna 2021 Otýlie

Explosia zaměstnancům předvádí výbuchy i požáry. Aby viděli, do čeho jdou

  8:44
Pardubická společnost Explosia v loňském roce vykázala rekordní zisk 50 milionů korun a mohla si dovolit přijmout 150 nových zaměstnanců. Její šéf Josef Tichý však potvrzuje, že část půjčky, která ji v roce 2011 zachránila z existenčního ohrožení, stále zůstává nesplacena.

Generální ředitel pardubické Explosie Josef Tichý. Továrna je spojená s výbušninou Semtex. Její šéf tvrdí, že jeho výroba byla vždy jen malá a dnes má díky ochranným prvkům i bezpečnou distribuci. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Semtínská společnost Explosia je známá především díky výrobě Semtexu, přestože se ho vždy vyrábělo jen malé množství. Nově ale své portfolio rozšířila i o výrobu komponent do airbagů.

„Jedná se o propelent, který po zažehnutí nafoukne záchranný vak. Laická veřejnost příliš neví, že uvedený produkt vyrábíme,“ říká generální manažer Explosie Josef Tichý.

V roce 2011 se Explosia ocitla v obrovské ztrátě, která činila téměř 85 milionů korun. Čím to bylo způsobeno?
Ekonomická ztráta nevznikla náhodně. Problémy, ve kterých se společnost nacházela, byly dlouhodobého rázu a byly patrné už před tímto datem. Rok 2011 byl pak pro nás kritický kvůli tomu, že došlo k tragické havárii. V roce 2009 se nám podařilo ekonomický propad Explosie zastavit, s výjimkou roku 2011 bylo zřejmé, že Explosia jde nahoru. Rok 2011 ale pro nás tehdy znamenal určité existenční ohrožení. Dostali jsme však půjčku, což nám pomohlo situaci stabilizovat.

V té době měla Explosia hodně velké dluhy. Podařilo se je splatit, nebo ještě nějaké zůstávají?
S největší pravděpodobností zbytek půjčky splatíme letos v září.

Které manažerské rozhodnutí podle vás vedlo k tomuto vzestupu společnosti?
Klíčové byly personální změny a posílení výkonného managementu. Podstatné ale také bylo soustředění se na využití vnitřních zdrojů a zkušeností našich zaměstnanců. Byly dohodnuty další obchodní projekty, které nám zabezpečily nárůst obratu a zisku. Předloni jsme ještě měli ztrátu 13 milionů korun, v loňském roce pak už zisk 50 milionů korun.

Čím je způsobeno, že loňský rok byl tak rekordní?
Výsledky byly dány předchozí přípravou nové strategie společnosti. Měli jsme vyjednány různé kontrakty, které nebyly soustředěny jen na jednoho partnera. Určitý vliv měla i stávající politická situace ve světě, ale nebyl to dominantní aspekt. Situace nám také umožnila nabrat dalších 150 zaměstnanců.

V současné době zaměstnáváte tedy více než 570 lidí. V minulosti přitom docházelo k problémům, kdy zaměstnanci nedostávali včas celé platy, což vedlo k rozporům s odboráři. Jaká je situace nyní?
V roce 2011 byla pouze zdržena výplata části mezd, týkalo se to asi jen týdne či 14 dnů. V současné době žádné problémy nejsou, naopak jsme loni obnovili výplatu prémií. Na letošní rok jsme zvedli základní mzdy zaměstnanců.

Je těžké shánět odborné pracovníky?
Je to docela problém. Potřebujeme získat kvalifikované síly, ale není možné je sehnat na trhu, protože učňovské školství se téměř rozpadlo. Musíme hledat, kde se dá.

Jaký přístup mají vaši zaměstnanci k materiálům, s nimiž pracují? Mají k nim úctu, nebo se setkáváte s nedbalostí? Ta ostatně byla v roce 1984 příčinou výbuchu, při němž zahynulo pět lidí a dalších dvě stě jich bylo zraněno...
Existují pracovní předpisy, které jsou proti jiným oblastem tvrdé, což je dáno povahou zboží, které tu vyrábíme. Zaměstnance bereme na náš polygon a ukazujeme jim, co dané výbušniny dokážou udělat, aby měli svou vlastní představu, co by mohlo nastat, kdyby porušovali pracovní předpisy. Nesmějí se bát, ale zároveň nesmějí být laxní. Musí mít k tomu produktu úctu a musí vědět, že když budou s výbušninou pracovat bezpečně, nic se jim nestane.

Jak si to mám v reálu představit? Prostě před nimi vyhodíte do povětří kopec?
Produkt, s nímž pracují, se před nimi zapálí, iniciuje k výbuchu. Provedou se před nimi zkoušky, které jsou nezbytné, aby si dokázali představit, co ten materiál dokáže.

Do kterých zemí vyvážíte?
Prakticky do celého světa. Nejsme ale jako výrobci jiného zboží, kteří mohou vyvážet kamkoli bez jakýchkoli omezení. Náš materiál má svá specifika a nemůže ho dostat každý. Musíme dbát na to, abychom zboží dávali těm, kteří na to mají oprávnění.

O jaké zakázky je největší zájem, a které naopak ubývají?
To se dá těžko říci, trh je velice rozmanitý. Postupně se snižuje objem práškových trhavin, a naopak narůstá objem trhavin emulzních. Přesto jsou teritoria, kde uživatelé chtějí právě práškovou trhavinu, protože jsou na ni zvyklí třeba třicet let. Semtex tu máme od roku 1954, ale už to není ojedinělý produkt ve světě, konkuruje mu americká plastická trhavina C-4. My ze Semtexu ale vyrábíme takzvané Razory, což jsou palebné kumulativní nálože na likvidace konstrukcí.

Ze slavného Semtexu ale už je v podstatě okrajové zboží…
To se nedá takto říct. Ve srovnání s průmyslovými trhavinami se ho vždy vyrábělo malé množství. Nikdy to nebyly tisíce tun, vždy jen desítky tun. Je to naše rodinné stříbro, které tu držíme, protože na něm ukazujeme, co umíme.

Josef Tichý

Jednašedesátiletý rodák z Vysočiny. V Explosii začal pracovat 1. července 1978, práh společnosti ale překročil už v roce 1972 jako student. Na pozici generálního manažera působí od konce roku 2009, vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích. Je ženatý, má tři děti a pět vnoučat. Jeho největším koníčkem je včelaření, kterému se věnuje už 45 let.

Jak si chráníte know-how Semtexu? Kolik lidí zná jeho „recepturu“?
Máme oddělení, které nám ošetřuje patenty. Samotnou „recepturu“ zná jen úzká skupina lidí. Pokud byste udělala prostou analýzu a zkusila z toho Semtex udělat, budete mít drobenku, ne plastický materiál. Potřebujete znát výrobní postup.

Máte nějaké možnosti, jak zamezit zneužití Semtexu? Třeba za komunismu se totiž dostával do zemí, kde jej využívali teroristé.
Předně Explosia ani v minulosti neměla s těmito skupinami nic společného. Semtex se prodával vždy podle určitých pravidel a omezení. To, že se třeba do Libye dostal náš Semtex, stejně jako americká trhavina C-4, je obecně známý fakt. Od té doby musí být plastické trhaviny značkovány. Činíme vše proto, aby identifikace materiálu byla zcela průkazná a nedošlo ke zneužití.

Co přesně obnáší ono značkování?
Do plastických trhavin se přidává speciální aromatická látka, která je i v mizivých koncentracích snadno identifikovatelná. Pokud bych vám teď dal do ruky Semtex, abyste ho promnula a udělala z něj kuličku, nedoporučoval bych vám potom alespoň 14 dnů jít na letiště. Materiál zůstane na pokožce, dostane se za nehty a dobře se identifikuje.

Jak šel čas Historie firmy Explosia

1920 Založení Československé akciové továrny na látky výbušné v Semtíně.

1922 Zahájení výroby černého prachu a trhavin.

1923 Pardubická společnost začala vyrábět bezdýmné prachy.

1934 Firma přejmenována na Explosia a. s.

1946 Spojením Explosie a Synthesie vzniká společný podnik, který dostal název Synthesia n. p.

50.léta Vývoj víceúčelové plastické trhaviny Semtex, pod nynějším názvem se začal vyrábět v roce 1964.

1984 Ničivý výbuch skladiště střelného prachu si vyžádal pět mrtvých a na 200 zraněných, po skladišti zůstala v zemi sedm metrů hluboká jáma s průměrem deset metrů.

2002 Převedení vlastnických práv státu.

2008 Veškeré akcie společnosti přešly do správy Ministerstva financí České republiky.

2011 Výbuch nitroglycerinu v areálu podniku si vyžádal čtyři lidské životy.

2014 Převod podniku z ministerstva financí na ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli případnému podezření na střet zájmů šéfa financí Andreje Babiše.

Ve kterých ohledech Explosii nejvíce ovlivňuje to, že je vlastněna státem?
Jsme akciová společnost vlastněná státem, tudíž se musíme chovat jako jakákoli jiná akciová společnost. Nemáme žádnou výhodu, kterou mají klasické státní podniky, o dotace musíme žádat stejně jako jakýkoli jiný soukromý subjekt. Pravidla jsou pro nás mnohdy komplikovanější - aby nedošlo k nepovolené podpoře státu. Stát má své zástupce v naší dozorčí radě, kteří nás sledují stejně bedlivě jako naši konkurenti.

Velkým tématem byla také privatizace Explosie. Hovořilo se například o tom, že ji koupí Andrej Babiš. Jak to vypadá nyní?
V době, kdy společnost roste, by bylo nesmyslné diskutovat o privatizaci. S ohledem na to, co ve světě probíhá, by Explosia měla být strategický podnik, který by měl zabezpečit prostředky pro obranu státu.

Jaké jsou vyhlídky Explosie do budoucnosti? Bude i nadále v černých číslech?
Za prvních pět měsíců letošního roku máme zisk už téměř 40 milionů korun. Naším cílem je v roce 2017 v tržbách prolomit jednu miliardu korun. Připravuje se navíc celý program na modernizaci Explosie.

Autor:

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Hledači nalezli v lese přes tři sta min, hasiči prořezávali i kořeny stromů

Hledačům historických věcí signalizoval v neděli u Týnišťka na Orlickoústecku detektor kovů velký úlovek. Místo mincí...

Podnikatel Dědek se pře s městem, chce nahradit výpadek příjmů kvůli covidu

Lídři pardubické radnice vedou už několik týdnů složitá a vypjatá jednání s majitelem Dynama Petrem Dědkem. Jde o to,...

Plzeň - Pardubice 2:0, nováček dlouho v deseti, domácí udeřili v závěru

Plzeňští fotbalisté v souboji sousedů z tabulky udolali Pardubice, které hrály hodinu bez vyloučeného kapitána Šejvla,...

Penalty, fauly, karty, ofsajdy. Verdikty sudích, které vyvolaly spory

Neadekvátně potrestané ostré fauly, diskutabilní zákroky v pokutových územích. Gól z možného ofsajdu, přestože na zápas...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Camara dvěma góly dokončil parádní otočku. Pardubice vyhrály ve Varech

Pardubičtí hokejisté prohrávali na ledě Karlových Varů 0:2, pak ještě 1:3, ale v předehrávce 38. kola extraligy nakonec...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Otužilec se místo vody noří do sněhu, svléknout se neváhá ani ve městě

Šestasedmdesátiletý František Karbula se čtyřicet pět let věnuje otužileckému plavání. A svůj koníček neopustil ani...

Příteli bylo divné, že žena nebere telefon. Ochromená kolapsem ležela na zemi

Starostlivý muž pomohl zachránit zdraví a možná i život své sedmasedmdesátileté přítelkyně. Protože mu nezvedala...

Podnikatel Dědek se pře s městem, chce nahradit výpadek příjmů kvůli covidu

Lídři pardubické radnice vedou už několik týdnů složitá a vypjatá jednání s majitelem Dynama Petrem Dědkem. Jde o to,...

Za poškození elektrárny padaly pokuty, aktivistům mají propadnout i vrtačky

S peněžitými tresty v řádech desítek tisíc korun odešlo od Okresního soudu v Pardubicích pět aktivistů hnutí...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...