Do boje o Unii jde perníkář, poslanci i celá jedna strana z Pardubicka

  7:55aktualizováno  7:55
Volby do Evropského parlamentu, které se konají příští víkend, jsou výjimečné v tom, že pro celou republiku existují jen jedny kandidátky. Ovšem i tak se na ně dostalo dost jmen z regionu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Pokud si voliči z Pardubického kraje řeknou, že budou v eurovolbách volit výhradně lidi z regionu, mají šanci. Do boje o letenku do Bruselu jde řada známých osobností, kandiduje dokonce partaj, která má kompletní kandidátku složenou z lidí z Pardubicka.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Sídlo EU v Bruselu. (20. 6. 2018)

Volební místnosti otevřeny v obvyklé dny

Nové europoslance budou Češi volit za týden na začátku víkendu. Volební místnosti se jako tradičně otevřou v pátek 24. května ve 14 hodin a zavřou se ve 22 hodin. Volby pak pokračují v sobotu 25. května mezi osmou hodinou ranní a 14. hodinou. Na výsledky se ale bude muset čekat do nedělního večera, tedy do chvíle, kdy se odvolí také v posledním státu Evropské unie.

Úprava volebního lístku

V celé zemi jsou k dispozici stejné kandidátky. Volič si tak vybere jen jeden lístek strany, kterou preferuje. Je možné udělit pouze dva preferenční hlasy, které se označují zakroužkováním čísla vybraného kandidáta.

Jde o partaj s jednoduchým názvem Pro Česko a vylosovala si číslo 15. Zajímavé na ní je, že drtivá většina kandidátů pochází z Pardubic, Sezemic nebo z Holic. 

„Jednou jsme seděli s přáteli na kávě a při debatě nad politikou jsme zjistili, že nemáme koho volit. Tak jsme začali shánět podpisy pro petici, abychom mohli založit vlastní stranu, a povedlo se,“ uvedl lídr kandidátky Radek Kňava, který se živí jako manažer kolínské automobilky.

„Práce mne momentálně na tři roky přivedla do Bruselu, tak se o evropskou politiku zajímám zblízka. Rozhodně naši stranu vnímáme jako proevropskou a liberální,“ dodal muž, který je zároveň členem Sdružení pro Pardubice a dělá pro něj mediální výstupy. 

Kolegy však na kandidátku svého uskupení nebral. „SPP je historicky spojené s jinými stranami, tak jsem o tom ani neuvažoval,“ dodal Kňava s tím, že spoléhá na podporu z Pardubicka.

Ovšem zájemci najdou u dalších stran i jiné lokální osobnosti. Tak například za Stranu soukromníků kandiduje na šesté pozici známý pardubický perníkář Pavel Janoš. 

„Perníkář roku 1998, živnostník roku 2013,“ nechal si ke svému jménu na lístku napsat podnikatel z Němčic, který třeba na webu své firmy zveřejnil reportáž o tom, jak byl v roce 2009 zvolen „Králem perníku.“ Korunu mu tehdy nasazoval světoznámý fotograf Jan Saudek.

Za Stranu Pro Zdraví a Sport zase ze třinácté pozice kandiduje známý mediální poradce Boris Kudláček, který je znám svou PR prací pro pardubické letiště, Služby města, krajské nemocnice, firmu AVE CZ nebo pomáhal ČSSD ve volební kampani v roce 2014. 

„Oslovil mě lídr strany a já jsem neodmítl. Mám ke sportu blízko. Odmala jsem členem Sokola, podporuji fotbalisty v rodné vísce. Určitě ale nepřestupuji z mediálního světa do politiky,“ komentoval svoje angažmá Kudláček.

Za zmínku stojí také kandidatura botanika a překladatele Pavla Křivky za uskupení Ne-volim.cz, který před lety vedl do parlamentních voleb krajskou Stranu zelených, nebo hned několika poslanců z kraje. Na 25. místě listiny KSČM figuruje poslankyně Květa Matušovská.

Hnutí ANO pak do boje vysílá hned dva zákonodárce. Na 25. místě je svitavský poslanec Jaroslav Kytýr a na úplně poslední 27. pozici pardubický poslanec a bývalý náměstek pardubického primátora Jan Řehounek. „Nechal jsem se přemluvit k doplnění kandidátky, více za tím není,“ uvedl Řehounek.

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

VIDEO: Kamarádi ukradli auto z recyklačního dvora a jezdili po trati

Mladíci ukradli auto z recyklačního dvora, jeden s ním pak driftoval

Osmnáctiletý mladík se svými kamarády si ve Slatiňanech na Chrudimsku „vypůjčil“ auto na recyklačním dvoře a vyrazil do...

VIDEO: Opilý řidič se prozradil zakázaným odbočením přes dvojitou čáru

Opilý řidič přejel dvojitou plnou čáru i přikázaný směr

Podivné vrávorání muže směrem k autu se nezdálo hlídce pardubických strážníků. Když pak sedl za volant, předvedl během...

Tisíce zubů z pryskyřice nahrazovaly štěrk pod zahradní dlažbou

Majitelé nasbírali podle svého vyjádření deset kbelíků umělých zubů.

Překvapení zažili noví majitelé domu ve vsi na Svitavsku, když se pustili do oprav zahradní dlažby. Jako podkladový...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz