Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Českého vojáka soudí za boj na Ukrajině. Tvrdí, že jel za poznáním

  9:52aktualizováno  13:09
Pardubický krajský soud poprvé řeší obžalobu z terorismu. Státní zástupce viní desátníka Erika Eštu z toho, že před svým vstupem do české armády odjel na Ukrajinu a čtyři týdny tam bojoval na straně povstalecké Doněcké republiky.

Obviněný pětatřicetiletý muž, původně chrudimský výsadkář, dnes kuchař u 13. dělostřeleckého pluku v Jincích, si podle obžaloby začátkem března 2015 opatřil tranzitní vízum do Ruska.

Na začátku dubna přeletěl do Rostova na Donu, odkud pokračoval dál autobusem do ukrajinského Doněcku, kde se nacházela fronta mezi Ukrajinou a takzvanou Doněckou lidovou republikou.

„Na Ukrajinu jsem jel ze tří důvodů. Rád cestuju, projel jsem přes třicet zemí, a je to kraj mé manželky. Chtěl jsem ho poznat a jel jsem tam na pozvání svého kamaráda Andreje Uchova. Vím, že to byla špatná doba, ale nakonec jsem jel,“ vypověděl před soudem Eštu.

Jeho velkou vášní je vojenství, válečné dějiny a s tím související předměty. Doma má velkou sbírku uniforem, kterou si cení na více než milion korun. Některé z nich jsou originální kousky, ve sbírce má také stejnokroje SS. Uniformu nosí i v civilním životě.

Na Ukrajině se podle spisu přidal k ozbrojené Republikánské gardě Doněcké lidové republiky a nosil její uniformu. Po čtyři týdny, až do 5. května držel stráž v zákopu na frontě, věnoval se údržbě zbraní, vykládání materiálu a střežil vjezd do tržiště, kde byli vojáci ubytováni.

„Vzal jsem si ruskou uniformu, k tomu jsem si na místě koupil nášivky. Takhle jsem s Andrejem prošel město, ale na frontu jsem se nedostal, ani by nás tam nepustili. Navíc nedůvěřují cizincům a se svojí vizáží na ruského vojáka nevypadám. Neměl jsem v úmyslu tam bojovat, to bych tam nejel na tak krátkou dobu,“ vypověděl Eštu.

Na fotkách a videích, které jsou součástí důkazního materiálu, pak pózuje se zbraněmi, střílí s kalašnikova. Žádnou však podle svých slov nepoužil v boji.

„Zbraň jsem si vyzkoušel v rozvalinách jednoho sklepení, vystřílel jsem tři zásobníky, a to pouze jednou. V Čechách se s kalašnikovem moc střílet nedá,“ řekl Eštu.

Hajlování nad Mein Kampf

Státní zástupce také zabrousil do vojákovy dávné minulosti a připomněl mu focení v německé uniformě SS. Obžalovaný se hájil tím, že si fotky pořídil na Slovensku u lesa, ale nešlo prý o žádnou propagaci nacismu.„Hajloval jste?“ zeptal se státní zástupce Pavel Klail.Eštu přiznal asi patnáct let starý moment, kdy s kamarádem ve vile u Wannsee, která byla nacistům zaslíbená, hajloval s kamarádem u vystaveného Hitlerova manifestu Mein Kampf. „Zvedli jsme ruku, byla to klukovina,“ řekl Eštu.

Střelbu slyšel z letiště, které bylo vzdálené deset kilometrů od místa, kde bydlel u kamaráda Alexeje.

„Nejsem příznivcem žádné strany občanské války na Ukrajině, nejsem do politiky. Byla to ode mě hloupost, ale chtěl jsem mít zajímavá videa, proto jsem si půjčil i zbraně,“ řekl Eštu.

Pak se rozhodl vrátit zpět do České republiky, protože mu končila platnost víza.

Obžaloba jej viní, že se účastnil ostřelování a „bojové činnosti ve snaze způsobit protivníkům Doněcké lidové republiky, zejména občanům Ukrajiny, zranění či smrt“.

Pochlubil se ostatním vojákům

Kolik Čechů do této už trochu zapomenuté války odjelo bojovat, ministerstvo zahraničí nesleduje, BIS nic neřekne. Někteří, jako například učitel tělocviku Ivo Stejskal nebo Vojtěch Hlinka, tam zahynuli.

„V České republice vím o dvou podobných případech,“ řekl MF DNES předseda trestního senátu Krajského soudu v Pardubicích Jan Šlosar.

Doněcká lidová republika funguje na vojensky okupovaných částech území Ukrajiny a z pohledu českých zákonů jsou proto násilné akce proti Ukrajině teroristickým útokem.

Dobrodružství Erika Eštu v Doněcku vyšlo najevo později u 43. výsadkového praporu v Chrudimi, kde byl služebně zařazen. Voják se pochlubil mezi ostatními, informaci začala prošetřovat Vojenská policie a jeho čin se dostal na veřejnost a nyní k soudu.

Uchazeč o vstup do armády přitom podepisuje, že není členem ani nesympatizuje s žádným extremistickým hnutím.

Souzeni za terorismus

V únoru 2017 stanul před soudem první Čech v souvislosti s teroristickou organizací Islámský stát. Dvaadvacetiletý Jan Silovský ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku se chtěl přidat k bojovníkům IS v Sýrii. U Krajského soudu v Plzni nakonec dostal 39 měsíců vězení za pokus o podporu a propagaci terorismu. Odvolací soud mu následně trest zvýšil na šest let, což potvrdil i Nejvyšší soud.

Soud uložil čtyři roky vězení Jaromíru Baldovi, který kácel stromy na koleje a způsobil dvě vlakové nehody. Na místě nechával letáky, které měly vyvolat strach z islámu a migrantů. Soud seniorovi nařídil i ochranné psychiatrické léčení.

„Jednou z podmínek přijetí do AČR je trestní bezúhonnost, která je doložena opisem z Rejstříku trestů fyzických osob. Zároveň uchazeč podepisuje Čestné prohlášení uchazeče o povolání do služebního poměru, ve kterém mimo jiné prohlašuje, že nepodporuje, nepropaguje nebo nesympatizuje s hnutím, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, náboženskou anebo rasovou zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob,“ řekla Magdalena Dvořáková z tiskového oddělení Generálního štábu Armády České republiky.

Případ je natolik ojedinělý, že je těžké najít soudního znalce, který by se k otázce tohoto konkrétního skutku vyjádřil.

„K těmto případům soud využívá takzvaného Odborného vyjádření, ovšem nemá zařazení posudku, chybí mu kulaté razítko i pečeť. Muž podstoupil psychiatrické zkoumání,“ řekl Jan Kulhánek, tiskový mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové, kam pardubická pobočka spadá.

Eštu může za zločin teroristického útoku dostat 12 až 20 let, nebo i trest výjimečný. Vzhledem k tomu, že podle spisu nejhorší trestní skutky nenaplnil, není pravděpodobné, že by se trest blížil těmto číslům.

„Desátník je v současné době v dispozici velitele, což znamená, že není zařazen u jednotky. Jeho budoucnost v Armádě České republiky se bude odvíjet od výsledku soudního rozhodnutí,“ řekla Dvořáková.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole se rozhodovalo v obvodu Pardubice. V obvodu Ústí n. O. zvítězil v prvním kole Petr Fiala.

Výsledky pro:  Chrudim, Pardubice, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Litomyšl, Slatiňany, PřeloučJevíčko, Jaroměřice, Polička, Česká Třebováostatní 

  • Nejčtenější

Pardubice po demolici vedou extraligu, vítězí i Olomouc. Litvínov poprvé slaví

Hokejová extraliga během nedělního odpoledne nabídla v rychlém sledu dalších sedm duelů. A kromě čtyř remíz v základní...

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Párek za sto korun. Na stadionu Dynama je dráž než na Spartě

Hokejovou extraligu v pátek čeká pravý a tradiční šlágr: Dynamo vs. Sparta. Ovšem ještě než se vhodí úvodní buly,...

Sparta přetlačila Pardubice, Kometa vynulovala Hradec. Olomouc opět úspěšná

Šlágr šestého kola hokejové extraligy vyzněl lépe pro Spartu, která v atraktivní partii přetlačila Pardubice 3:2 po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvouletý chlapec zavřel maminku na balkoně a šel koukat na televizi

Dvouletý chlapec v Pardubicích nešťastnou náhodou otočil klikou a zavřel maminku na balkoně. Znovu otevřít už ale...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

BusLine dostal od Pardubického kraje první pokutu za neodjeté spoje

Pardubický kraj uložil společnosti BusLine první pokutu za neplnění smlouvy na zajištění regionální autobusové dopravy....

Hejtmanova značka 3PK jde nahoru, získal Českou Třebovou

Úkrok místopředsedy sociální demokracie, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, od vlastní strany se mu zatím...

Piráti v Chrudimi šli raději s ANO, než aby vytvořili velkou koalici

Na chrudimské radnici zůstane stejná sestava jako dosud se starostou Františkem Pilným z ANO. Vítězné hnutí totiž...

Pardubický zámek má nový interaktivní okruh věnovaný rodu Pernštejnů

Pardubický zámek se nově řadí mezi památky s prohlídkou a průvodcem. Otevřel se tu návštěvnický okruh věnovaný...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...