Českého vojáka soudí za boj na Ukrajině. Tvrdí, že jel za poznáním

  9:52aktualizováno  13:09
Pardubický krajský soud poprvé řeší obžalobu z terorismu. Státní zástupce viní desátníka Erika Eštu z toho, že před svým vstupem do české armády odjel na Ukrajinu a čtyři týdny tam bojoval na straně povstalecké Doněcké republiky.

Obviněný pětatřicetiletý muž, původně chrudimský výsadkář, dnes kuchař u 13. dělostřeleckého pluku v Jincích, si podle obžaloby začátkem března 2015 opatřil tranzitní vízum do Ruska.

Na začátku dubna přeletěl do Rostova na Donu, odkud pokračoval dál autobusem do ukrajinského Doněcku, kde se nacházela fronta mezi Ukrajinou a takzvanou Doněckou lidovou republikou.

„Na Ukrajinu jsem jel ze tří důvodů. Rád cestuju, projel jsem přes třicet zemí, a je to kraj mé manželky. Chtěl jsem ho poznat a jel jsem tam na pozvání svého kamaráda Andreje Uchova. Vím, že to byla špatná doba, ale nakonec jsem jel,“ vypověděl před soudem Eštu.

Jeho velkou vášní je vojenství, válečné dějiny a s tím související předměty. Doma má velkou sbírku uniforem, kterou si cení na více než milion korun. Některé z nich jsou originální kousky, ve sbírce má také stejnokroje SS. Uniformu nosí i v civilním životě.

Fotogalerie

Na Ukrajině se podle spisu přidal k ozbrojené Republikánské gardě Doněcké lidové republiky a nosil její uniformu. Po čtyři týdny, až do 5. května držel stráž v zákopu na frontě, věnoval se údržbě zbraní, vykládání materiálu a střežil vjezd do tržiště, kde byli vojáci ubytováni.

„Vzal jsem si ruskou uniformu, k tomu jsem si na místě koupil nášivky. Takhle jsem s Andrejem prošel město, ale na frontu jsem se nedostal, ani by nás tam nepustili. Navíc nedůvěřují cizincům a se svojí vizáží na ruského vojáka nevypadám. Neměl jsem v úmyslu tam bojovat, to bych tam nejel na tak krátkou dobu,“ vypověděl Eštu.

Na fotkách a videích, které jsou součástí důkazního materiálu, pak pózuje se zbraněmi, střílí s kalašnikova. Žádnou však podle svých slov nepoužil v boji.

„Zbraň jsem si vyzkoušel v rozvalinách jednoho sklepení, vystřílel jsem tři zásobníky, a to pouze jednou. V Čechách se s kalašnikovem moc střílet nedá,“ řekl Eštu.

Hajlování nad Mein Kampf

Státní zástupce také zabrousil do vojákovy dávné minulosti a připomněl mu focení v německé uniformě SS. Obžalovaný se hájil tím, že si fotky pořídil na Slovensku u lesa, ale nešlo prý o žádnou propagaci nacismu.„Hajloval jste?“ zeptal se státní zástupce Pavel Klail.Eštu přiznal asi patnáct let starý moment, kdy s kamarádem ve vile u Wannsee, která byla nacistům zaslíbená, hajloval s kamarádem u vystaveného Hitlerova manifestu Mein Kampf. „Zvedli jsme ruku, byla to klukovina,“ řekl Eštu.

Střelbu slyšel z letiště, které bylo vzdálené deset kilometrů od místa, kde bydlel u kamaráda Alexeje.

„Nejsem příznivcem žádné strany občanské války na Ukrajině, nejsem do politiky. Byla to ode mě hloupost, ale chtěl jsem mít zajímavá videa, proto jsem si půjčil i zbraně,“ řekl Eštu.

Pak se rozhodl vrátit zpět do České republiky, protože mu končila platnost víza.

Obžaloba jej viní, že se účastnil ostřelování a „bojové činnosti ve snaze způsobit protivníkům Doněcké lidové republiky, zejména občanům Ukrajiny, zranění či smrt“.

Pochlubil se ostatním vojákům

Kolik Čechů do této už trochu zapomenuté války odjelo bojovat, ministerstvo zahraničí nesleduje, BIS nic neřekne. Někteří, jako například učitel tělocviku Ivo Stejskal nebo Vojtěch Hlinka, tam zahynuli.

„V České republice vím o dvou podobných případech,“ řekl MF DNES předseda trestního senátu Krajského soudu v Pardubicích Jan Šlosar.

Doněcká lidová republika funguje na vojensky okupovaných částech území Ukrajiny a z pohledu českých zákonů jsou proto násilné akce proti Ukrajině teroristickým útokem.

Dobrodružství Erika Eštu v Doněcku vyšlo najevo později u 43. výsadkového praporu v Chrudimi, kde byl služebně zařazen. Voják se pochlubil mezi ostatními, informaci začala prošetřovat Vojenská policie a jeho čin se dostal na veřejnost a nyní k soudu.

Uchazeč o vstup do armády přitom podepisuje, že není členem ani nesympatizuje s žádným extremistickým hnutím.

Souzeni za terorismus

V únoru 2017 stanul před soudem první Čech v souvislosti s teroristickou organizací Islámský stát. Dvaadvacetiletý Jan Silovský ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku se chtěl přidat k bojovníkům IS v Sýrii. U Krajského soudu v Plzni nakonec dostal 39 měsíců vězení za pokus o podporu a propagaci terorismu. Odvolací soud mu následně trest zvýšil na šest let, což potvrdil i Nejvyšší soud.

Soud uložil čtyři roky vězení Jaromíru Baldovi, který kácel stromy na koleje a způsobil dvě vlakové nehody. Na místě nechával letáky, které měly vyvolat strach z islámu a migrantů. Soud seniorovi nařídil i ochranné psychiatrické léčení.

„Jednou z podmínek přijetí do AČR je trestní bezúhonnost, která je doložena opisem z Rejstříku trestů fyzických osob. Zároveň uchazeč podepisuje Čestné prohlášení uchazeče o povolání do služebního poměru, ve kterém mimo jiné prohlašuje, že nepodporuje, nepropaguje nebo nesympatizuje s hnutím, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, náboženskou anebo rasovou zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob,“ řekla Magdalena Dvořáková z tiskového oddělení Generálního štábu Armády České republiky.

Případ je natolik ojedinělý, že je těžké najít soudního znalce, který by se k otázce tohoto konkrétního skutku vyjádřil.

„K těmto případům soud využívá takzvaného Odborného vyjádření, ovšem nemá zařazení posudku, chybí mu kulaté razítko i pečeť. Muž podstoupil psychiatrické zkoumání,“ řekl Jan Kulhánek, tiskový mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové, kam pardubická pobočka spadá.

Eštu může za zločin teroristického útoku dostat 12 až 20 let, nebo i trest výjimečný. Vzhledem k tomu, že podle spisu nejhorší trestní skutky nenaplnil, není pravděpodobné, že by se trest blížil těmto číslům.

„Desátník je v současné době v dispozici velitele, což znamená, že není zařazen u jednotky. Jeho budoucnost v Armádě České republiky se bude odvíjet od výsledku soudního rozhodnutí,“ řekla Dvořáková.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Další z rubriky

Inspiroval Foglara při psaní Rychlých šípů, teď vydal knihu hlavolamů

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Čtyřiadevadesátiletý Jindra Hojer, který byl pro Jaroslava Foglara inspirací pro jednu z postav komiksového seriálu...

Dynamo zrušilo post generálního manažera. Salfický zůstane, vrací se Tybor

Dušan Salfický

Dozorčí rada HC Dynamo Pardubice schválila v pondělí večer novou organizační strukturu hokejového klubu. Už v ní...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Najdete na iDNES.cz