Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Elektroaut v kraji rok od roku přibývá, nabíjecích stanic je zatím málo

  8:23
Nástup elektromobility je výzvou nejen pro automobilky, ale i pro firmy a jednotlivce. Hustota sítě nabíjecích stanic v Pardubickém kraji zatím nastolenému trendu neodpovídá.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Robert Voldán z Holetína byl na Chrudimsku v roce 2012 jedním z prvních, kdo se mohl pochlubit elektromobilem. Lehce ojetý Peugeot iOn koupil z druhé ruky, ale na městské vozítko, které za jízdy vydává lehce bzučivý zvuk, nedá dopustit.

„Nekupoval jsem ho s tím, že s ním budu brázdit republiku. Pro mě byly největším problémem krátké jízdy, při kterých klasické auto nejvíc trpí,“ zdůvodnil nákup elektroauta profesí automechanik a vystudovaný elektromechanik, který většinu svých cest absolvuje do pár kilometrů vzdáleného Hlinska, kde nakupuje potřebné autodíly.

„Pro tyhle účely toto auto v zásadě slouží na sto procent bez závad. Dojezd, který je kolem elektroaut nejvíc skloňován, mě vůbec netrápí. Auto si nabíjím doma nebo v dílně, každý ujetý kilometr mě stojí kolem 30 haléřů,“ řekl k autu se 130kilometrovým dojezdem jeho majitel.

Stejně jako Robert Voldán dobíjí 80 procent elektromobilistů. Při delších cestách se musejí spoléhat na veřejné dobíjecí stanice.

Průkopníkem v tomto jsou v Ústí nad Orlicí. U vjezdové brány do areálu Střední školy automobilní vznikla v roce 2011 jedna z prvních veřejných nabíječek pro elektromobily v Pardubickém kraji. Nenápadnou šedivou krabici na zdi by člověk tehdy snadno přehlédl, ne tak řidiči elektromobilů, kteří si mohli nabíjet své elektrické miláčky zdarma.

„Nešlo o nabíjecí stanici jako takovou, ale nabíjecí bod, který jsme si s klasickými zásuvkami 230 a 400 voltů zbudovali svépomocí. Žíznivých elektroaut, která se tu zastavovala, bylo coby na prstech jedné ruky spočítal. Šlo spíše o propagaci,“ sdělil zástupce ředitele pro praktickou výuku Karel Beran k té nejjednodušší formě dobíjení, kterou loni nahradilo modernější a stále žádanější řešení.

Provozování nabíječky totiž převzal soukromý provozovatel a ten už klasické zásuvky nahradil tzv. wall boxem, který v porovnání s běžnou zásuvkou dokáže dobu dobíjení výrazně zkrátit, navíc je bezpečnější jak pro samotný elektromobil, tak elektroinstalaci. Větší komfort už není zadarmo, za každou odebranou kilowatt hodinu zaplatí řidič šest korun, což je ale stále rozumná cena.

Auta na elektrický pohon v kraji přibývají

Potenciální zájemci, kteří bydlí v panelácích, si na elektroauto mohou nechat zajít chuť. A zatímco za posledních zhruba deset let vzniklo v kraji pouze pětadvacet nejrůznějších druhů veřejných nabíječek (na panelákovém sídlišti ani jedna), elektroaut v Pardubickém kraji skokově rok co rok přibývá.

Podle informací ministerstva dopravy bylo k 18. únoru zaregistrováno v Pardubickém kraji 290 aut s čistě elektrickým pohonem. V dvakrát tak větším Plzeňském kraji jich jezdí jen o třicet víc.

K většímu počtu nabíječek mají přispět hlavně evropské dotace. V posledním roce se do jejich výstavby pustil ČEZ. Největší hráč na trhu momentálně provozuje v Pardubickém kraji 8 veřejných dobíjecích stanic, z toho 7 je rychlodobíjecích.

„V Pardubickém kraji vznikly kromě Pardubic ve Vysokém Mýtě, Hlinsku, Hradci nad Svitavou a v Moravské Třebové. V těchto instalacích bychom rádi pokračovali i v budoucnosti, zejména ve větších městech kraje a u hlavních krajských tahů. Nejvytíženější lokalitou byla v loňském roce stanice Auto Louda Pardubice s objemem odebrané elektřiny 13 891 kWh a Hradec nad Svitavou s odběrem 11 353 kWh,“ řekla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

Nabíjecí stanice vznikají také u nákupních řetězců

Do budování nabíjecích stanic se pouštějí i nákupní řetězce nebo banky. V průběhu otvírací doby je zatím zdarma dostupné třeba rychlonabíjení na parkovišti prodejny Lidl u pardubického nádraží. 

Expanzi chystá také Kaufland nebo banka Moneta Money Bank, která připravuje dobíjecí místo například ve Svitavách. Tam budou technickým službám nově sloužit i dva užitkové elektromobily. S padesátiprocentní dotací státu vyjdou na 2,2 milionu.

Z firem je aktivní OEZ Letohrad, který plánuje zafinancovat ve spolupráci s městem nabíjecí stanici na letohradském náměstí. „Vedle toho je v plánu instalace dvou běžných dobíjecích stanic na firemním parkovišti,“ řekl před nedávnem ČTK ředitel závodu OEZ Letohrad Roman Schiffer s tím, že firma využívá i elektromobil.

Počet aut s čistě elektrickým pohonem v České republice

Celkem ČR                          8 369

Hlavní město Praha             2 614
Středočeský kraj                  1 121
Jihomoravský kraj                844
Moravskoslezský kraj           749
Jihočeský kraj                      498
Ústecký kraj                         343
Královéhradecký kraj           321
Plzeňský kraj                       320
Kraj Vysočina                       318
Olomoucký kraj                    296
Pardubický kraj                  290
Zlínský kraj                          279
Karlovarský kraj                   208
Liberecký kraj                      168

Zdroj: ministerstvo dopravy, stav k 18. 2. 2020

A pozadu nechce zůstat ani kraj, který jako nejvhodnější místa pro dobíjení vytipoval nemocnice. „Již v minulosti jsme debatovali o umístění dobíjecích stanic v rámci námi zřizovaných organizací, avšak až v tuto chvíli se dostáváme ke konkrétnímu návrhu, který počítá s vybudováním dobíjecího místa v každé z našich nemocnic. První stanice by mohla vzniknout již v příštím roce,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Investoři se shodují, že největším problémem při stavbě stanice je příprava, která v lepším případě trvá několik měsíců, zpravidla však rok až rok a půl.

„Samotná stavební realizace a osazení dobíjecí stanice je paradoxně z celého procesu zpravidla nejjednodušší částí. Často se potýkáme s nejednotným přístupem stavebních úřadů, což průběh často komplikuje samo o sobě. Problém není ani tak na straně legislativy, ale v tom, jak je legislativa vykládána a jak k tomu přistoupí konkrétní úředník,“ sdělila mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.

Často se nakupí i víc problémů najednou. Kromě chybějících parkovacích míst chybí dohody s vlastníky pozemků a někdy je i problém, kam samotnou technologii umístit.

Nástup elektromobility se i přes porodní bolesti zdá nevyhnutelný. A tak lidí, jako je Robert Voldán, bude přibývat. „Chybou ale podle mého názoru je snaha změnit všechno hned. Změna musí přijít pozvolna, přirozeně. Pak k žádným problémům docházet nebude. Je nesmysl zaházet všechna současná auta a začít jezdit na elektřinu. Na to samozřejmě nejsme připravení,“ domnívá se zastánce e-mobility.

Na pomalou evoluční obměnu vozového parku ve prospěch elektromobilů zřejmě spoléhají i v pohostinství U Filipů v Žichlínku na Orlickoústecku, kde řidičům elektrických aut zpřístupní klasickou zásuvku obsluha pohostinství kromě pondělí každý den od 11 do 22 hodin. A cena za dobíjení? Tu hosté zohledňují ve spropitném. 

Města v Pardubickém kraji, v jejichž okolí se nacházejí rychlonabíjecí stanice: 

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Elektromobily zdražují víc než spalovací auta. Rostou náklady na výrobu

Fiat 500 3+1

Elektromobily měly podle mnohých příznivců tohoto pohonu postupně zlevňovat a cenou se přibližovat...

Nový šéf Škody začíná velkým třeskem. První rozhovor dal iDNES.cz

Klaus Zellmer

VIDEO Exkluzivně Klaus Zellmer, od července nový šéf automobilky Škoda, měl na pomyslné narozeninové oslavě...

Jak hlučné dokážou být těžké elektromobily? Česko chystá velké měření

Ilustrační snímek

VIDEO Města a silnice se budou měnit. Mají se totiž přizpůsobit takovým způsobům dopravy, které...

Nová sedmimístná elektrická škoda v plné parádě. Místo znaku má nápis

Škoda Vision 7S

VIDEO Škoda představila studii elektrického SUV Vision 7S, která má být také slabikářem zcela nového...

Peklo s nabíjením v elektromobilním ráji. Boj o šťávu a prášky na uklidnění

Elektrickým Fordem Mach-e do Norska

Naprostí elektroamatéři vyrazili do světa. Do Norska a zpět to bylo šest tisíc kilometrů. Čtěte...

Koruna i tři padesát za kilometr. Elektroauto už za hubičku nenabijete

Nabíječky se liší nejen barvou, ale především rychlostí, provozovatelem a cenou.

Zdražování elektrické energie se promítlo i do cen nabíjení elektromobilů ve veřejných nabíječkách....

Dřevěná baterie slibuje snížení závislosti výrobců elektroaut na Číně

Baterie Lignocede obsahují místo grafitu tvrdý uhlík, získaný ze dřeva stromů...

Finská Stora Enso a švédský Northvolt spojily své síly v projektu vývoje nové udržitelné baterie....

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Pardubice. V obvodu Ústí n. O. zvítězil v prvním kole Petr Fiala.

Výsledky pro:  Chrudim, Pardubice, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Litomyšl, Slatiňany, PřeloučJevíčko, Jaroměřice, Polička, Česká Třebováostatní 

  • Nejčtenější

Drahé a blivajz, fandové Dynama si stěžují na kvalitu hokejového bufetu

Podle nás je to drahé, nedá se to jíst a navíc dopředu ani nevíme, kolik nás to bude stát. Takové jsou vzkazy fanoušků...

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kruhovém objezdu v Pardubicích se srazily tři trolejbusy

Na kruhovém objezdu v Pardubicích s odpoledne srazily tři trolejbusy a auto. Policie neví, jakým způsobem k nehodě,...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Účetního soudí za zpronevěru 17 milionů, peníze posílal manželce i přítelkyni

Více než 17 milionů korun podle obžaloby zpronevěřil Ondřej Metelka, který jako účetní a ekonom Zemědělské společnosti...

Kraj odpustí pokutu za zpoždění kvůli covidu. Piráti se bojí, že protiprávně

Společnost Navláčil stavební firma, která loni v listopadu osadila na dělostřeleckou tvrz Bouda u Králík repliky...

Řidička čelně narazila do stromu s křížem, místo má už třetí oběť

Už tři lidé zemřeli při autonehodách u mohutného stromu na silnici I/43 mezi Králíky a Červenou Vodou na...

Hnutí ANO v Pardubicích obhájilo, koalice může zůstat stejná

Pokud se tak politici domluví, a zatím vše nasvědčuje tomu, že to nebude problém, vedení pardubické radnice se po...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...