Elektrárna přifoukla problém s blackoutem, podle aktivistů šířila fake news

  9:09aktualizováno  9:09
Elektrárna Chvaletice těsně před rozhodnutím Pardubického kraje o výjimce z emisních limitů tvrdila, že dokázala zabránit rozsáhlému výpadku elektřiny na území třikrát větším, než je Praha. Firma ČEPS, která v Česku zajišťuje provoz elektroenergetické přenosové soustavy, však tvrdí, že žádný blackout nehrozil.

V úterý na to upozornily organizace Greenpeace a Hnutí Duha.

Fotogalerie

Tisková zpráva s titulkem Elektrárna Chvaletice zabránila blackoutu ve středních Čechách společnosti Sev.en EC vydaná 14. června nemohla být načasovaná lépe. Společnost provozující elektrárnu ji použila jako další argument pro udělení emisních výjimek. Krajský úřad jí je nakonec skutečně odsouhlasil.

„Musím konstatovat, že do nekonečné diskuse o tom, jestli potřebujeme nebo nepotřebujeme elektrárnu ve Chvaleticích, svévolně vstoupila příroda a fyzikální zákony. Stačila banální nehoda a celý region mohl být šest hodin bez proudu, což je doba, kdy už lze očekávat větší problémy v běžném každodenním životě,“ řekl tehdy generální ředitel elektrárny Sev.en EC ve Chvaleticích Václav Matys.

Pravdou je, že problémy s poruchou na vedení V401 Týnec – Krasíkov v kombinaci s plánovanou údržbou vedení V400 Čechy Střed – Týnec řešila 12. června chvaletická elektrárna a zajistila prostřednictvím dvou svých bloků v takzvaném ostrovním provozu plynulé zásobování energií pro stovky tisíc obyvatel v Kolíně, Nymburku, Poděbradech a Sázavě.

ČEPS: Nešlo by o blackout

Potíž je v tom, že označení situace jako hrozící blackout není správné. 

„Došlo ke krátkodobému omezení dodávek elektřiny v dané oblasti, které řešil provozovatel distribuční soustavy. Na bezpečný provoz přenosové soustavy však tato událost neměla vliv a nejednalo se o blackout,“ uvedla mluvčí ČEPS Hana Klímová s tím, že napájení oblasti bylo možné zajistit i jiným způsobem. 

„Jako další možné řešení situace v případě výpadku elektrárny Chvaletice byly připraveny čtyři linky o napěťové úrovni 110 kV, které byly schopny celou oblast okamžitě zásobovat z jiných rozvoden,“ uvedla.

Elektrárna připouští, že výpadek dodávek elektrické energie bylo možné vyřešit i bez Chvaletic. 

„Ano, při zpětném pohledu lze jistě namítnout, že zkušení dispečeři ČEPS by dokázali situaci vyřešit i nějakou alternativní cestou - v energetice jsou ovšem vždy preferována systémová, standardní a prověřená řešení na jistotu s minimálním podílem lidského faktoru,“ uvedla mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Podle ekologických aktivistů však elektrárna manipulovala s veřejností a šířila fake news. 

„K poruchám přenosové soustavy dochází a docházet bude i v budoucnu. Ale jak vyplývá z vyjádření ČEPS, žádný blackout v tomto případě nehrozil a i bez elektrárny by k němu nedošlo. Mnohé věci, které o elektrárně říkají její provozovatelé, jsou jen pohádkami a nezakládají se na pravdě,“ uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Elektrárna dostala výjimku na emise rtuti a oxidů dusíku

Krajský úřad v červnu vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku, pokud jde o budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Ekologická organizace Greenpeace, kritik žádosti, se proti rozhodnutí odvolá.

Provozovatel elektrárny, společnost Sev.en EC, požadoval výjimku, aby mohl vypouštět 300 kilogramů rtuti a 330 tun oxidů dusíku nad limit, který začne v Evropě platit od srpna 2021. 

Žádost kritizovaly ekologické organizace, negativní stanovisko k ní zaujalo i město Pardubice. Pardubičtí radní se ale proti rozhodnutí krajského úřadu neodvolali. Nyní bude o výjimce rozhodovat ministerstvo životního prostředí. 

Na začátku letošního července ekologičtí aktivisté symbolicky 48 hodin blokovali vjezd do chvaletické elektrárny, aby tak protestovali proti prodloužení jejího provozu.

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Na příjezdu do Pardubického kraje vítají řidiče hrboly a propadlé krajnice

Velký rozdíl v kvalitě silnic je patrný na silnici II/298 mezi Býští a...

Že právě přijeli do Pardubického kraje, poznají řidič na silnicích II. třídy okamžitě. Za cedulí na ně čeká v drtivé...

Druhá liga: Dukla přehrála Brno, Jihlava klopýtla a vedou Pardubice

Momentka ze zápasu Jihlava - Dukla.

Fotbalisté Dukly Praha zvítězili ve šlágru 5. kola druhé ligy nad Brnem 2:1. Jediný sestupující z minulé sezony...

Další z rubriky

Na příjezdu do Pardubického kraje vítají řidiče hrboly a propadlé krajnice

Velký rozdíl v kvalitě silnic je patrný na silnici II/298 mezi Býští a...

Že právě přijeli do Pardubického kraje, poznají řidič na silnicích II. třídy okamžitě. Za cedulí na ně čeká v drtivé...

Z pardubického Domu hudby zní vrtačky, kraj rozjel dvě opravy najednou

Dům hudby Pardubice.

Pardubický kraj rozjel hned dvě série oprav Domu hudby v Pardubicích. Stavební dělníci tam jednak pracují na zateplení,...

Pardubice budou patřit vinařům, festival se musí popasovat s opravou zámku

Festival vína 2018 nabízí jeho ochutnávky na nádvoří i v dalších prostorách...

Pardubický zámek se i přes velké opravy stane v pátek a v sobotu základnou vinařů. Návštěvníky 22. ročníku Pardubického...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz