Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. listopadu 2023 René

Miliardář Dědek chce rychlý verdikt o hokejovém Dynamu, politici souhlasí

  8:06
Většina fanoušků HC Dynamo Pardubice už měsíce žije v představě, že klub v dohledné době od radnice získá vrchlabský miliardář Petr Dědek a mužstvo po letech zmaru půjde nahoru. Ovšem na konci týdne se zdálo, že ideální scénář pro tisíce fandů se začíná ztrácet v mlze.

Petr Dědek předává ceny nejlepším hráčům po utkání Dynama s Litvínovem (1:2). | foto: David Taneček, ČTK

Pardubičtí radní totiž vymysleli jízdní řád prodeje tak komplikovaně a zdlouhavě, že minimálně Petr Dědek silně zvažoval, že dál nebude usilovat o podíl v městském klubu.

„Není čas. Účetně začíná další sezona v pátek prvního května. Není možné další dva měsíce něco řešit, jak si představují politici. Buď rozhodnou nyní ve středu, nebo jdu od toho,“ uvedl jasně Dědek.

Od vedení radnice totiž dostal harmonogram dalšího postupu. A ten ho, a nejen jeho, dost vyděsil.

„Je to celé úplně špatně. Nikdo při smyslech si nemůže myslet, že nový majitel bude čekat do července, až se do klubu reálně dostane. Jsem z toho smutný,“ uvedl vlivný pardubický zastupitel s tím, že nechce být jmenován, protože by nerad veřejně kritizoval stranické kolegy.

Podle původního plánu radnice, který má MF DNES k dispozici a odpovědný je za něj náměstek primátora Jan Mazuch z ODS, si politici představovali, že Petr Dědek a další zájemce Vladimír Pitter městu předloží další nabídku. Ta už by měla zahrnovat výsledky debaty s komisí, které se uskutečnily minulý týden. 

Šestého května se pak měly obálky rozbalovat a na mimořádném jednaní zastupitelstva 14. května politici chtěli rozhodnout s kým budou exkluzivně jednat. Pak měl být prostor pro hloubkový audit ekonomického zdraví organizace a až 30. června měli politici rozhodnout, zda podíl prodají. 

„Zastupitelstvo ve středu tedy nebude rozhodovat o výběru jednoho strategického partnera, ale rozhodne o dalším postupu včetně časového harmonogramu,“ uvedl ve čtvrtek náměstek Mazuch.

Tím však minimálně Dědka dost nemile překvapil. „Je to pro mne naprosto mimo realitu. Upozorňoval jsem radní, že moje nabídka je omezená do 15. dubna, kvůli koronaviru jsem chápal nějaký odklad, ale ne o pomalu čtvrt roku. Mám domluvené hráče, partnery i spolupráci s Vrchlabím, které by mohlo fungovat jako farma Dynama. Nikdo mně nebude čekat další dva měsíce,“ uvedl Dědek, který také zastupitelům rozeslal otevřený dopis, ve kterém vysvětluje svůj postup a pohnutky. 

Názor Vladimíra Pittera redakce nezjistila, protože podnikatel ve zprávě SMS redakci napsal, že se nebude k situaci vyjadřovat.

Politici ANO a ODS se domluvili na hlasování

Nicméně dopis rozpohyboval politické vody v Pardubicích. Už v neděli večer zastupitelé za hnutí ANO na jednání svého klubu rozhodli, že budou tlačit na to, aby už na středečním jednání zastupitelstva padl verdikt, kdo je vyvolený partner a s kým bude radnice dojednávat detaily převodu podílu v Dynamu.

„Krize - nekrize, hokej dořešíme,“ napsal na Facebook třeba poslanec za ANO Martin Kolovratník a primátor Martin Charvát pověsil na síť příspěvek se slovy: „Není na co čekat! Podporujeme zrychlení jednání o vstupu strategického partnera do Dynama,“ uvedl.

Podle zákulisních zpráv hnutí ANO dodá 12 ze třinácti svých hlasů ve prospěch Petra Dědka. Proti se zatím staví pouze bývalá náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

V pondělí pak intenzivní jednání pokračovala. Večer tak i zastupitelský klub ODS souhlasil s tím, že ve středu se bude hlasovat o výběru exkluzivního partnera. Tedy, že se vypustí další plánované mezifáze volby mezi Petrem Dědkem a Vladimírem Pitterem.

„Myslím, že zdravý rozum zvítězil. Dynamo potřebuje rychlé rozhodnutí, ať už je jakékoliv,“ komentoval zvrat Petr Dědek.

Náhlá otočka politiků má svou logiku. V době začínající ekonomické krize, kdy městská pokladna dostane pořádně zabrat, se jeví zřeknutí se ekonomicky silného partnera jako fatální chyba. V neposlední řadě politici cítí velký tlak fanoušků, kteří už roky volají po tom, aby klub neřídili zástupci magistrátu.

„Fanoušci a celá hokejová veřejnost už docela dlouho čekají na konečné rozhodnutí. Mohu deklarovat naši jednotnost v podpoře prodeje. Čím dříve, tím lépe, uvědomme si, že 1. května fakticky začíná nová sezona,“ uvedl šéf zastupitelského klubu ANO Jan Hrabal, který v Dynamu roky pracoval a ví, že času není nazbyt. 

„Opravdu nemáme na co čekat. Mohu deklarovat naši jednotnost v podpoře zrychlení celého procesu. Totéž by měly říci všechny zastupitelské kluby – nejen fanoušci si takovou transparentnost zaslouží,“ doplnil Hrabal.

Zdá se tak jisté, že ve středu odpoledne bude v enteria areně, kde se symbolicky koná klíčové zasedání zastupitelstva, hodně vypjatá atmosféra. „Rád bych vyzval všechny fanoušky, aby se přišli podívat, jak se rozhoduje o jejich klubu. Je fajn, že se to koná v hale, kde mužstvo hraje,“ dodal Dědek, který finančně i instalováním svého partnera Ondřeje Heřmana do pozice krizového manažera notně přispěl k záchraně klubu v extralize. 

„Nevím, co na té radnici pořád řeší. Mají tady miliardáře, který je ochotný v této těžké době klubu pomoci, navíc jim ho zachránil v lize a oni pořád něco vymýšlí. Pokud tuto šanci propásnou, bude to jejich ostuda a špatná zpráva pro klub,“ shrnul pocity mnoha fandů dlouholetý příznivec Dynama Petr Štěpánek ze Svítkova.

Zastupitelstvo je veřejné, ale pouze pro 120 lidí

Zastupitelé města Pardubic se po měsíční pauze dané šířením nového typu koronaviru tento týden znovu sejdou. A o jejich jednání bude velký zájem. Už od neděle se fanoušci Dynama Pardubice domlouvají na sociálních sítích, že půjdou do arény osobně. Důvod je zřejmý - chtějí dohlédnout na to, že zastupitelé prodají klub Petr Dědkovi. 

„Jednání se uskuteční tuto středu od 15 hodin, místo Společenského sálu radnice však představitelé města tentokrát naleznou zázemí k zasedání v prostorách pardubické enteria areny, do níž bude vstup umožněn pouze z východní strany od parkoviště," uvedla mluvčí města Iveta Koubková. Problematika kolem Dynama byla zařazena jako třetí bod jednání, jenž by měl na řadu přijít kolem 15.30.

Důvodem jednání v areálu zimního stadionu, na místě ledové plochy velké haly, je skutečnost, že je zde možné dodržet opatření vyplývající z metodiky Ministerstva vnitra, zejména co se dvoumetrových rozestupů jednotlivých účastníků týče. A to může ovlivnit i počet lidí přímo v budově. Dovnitř bude vpuštěno 120 lidí, sedět budou v prostorách ledové plochy.

„Jednání, které se výjimečně uskuteční ve středu namísto čtvrtka, sice bude přístupné veřejnosti, kapacita však bude omezená. Radnice proto apeluje na občany, aby v rámci nouzového stavu dali přednost sledování zasedání prostřednictvím online přenosu, který bude k dispozici na úvodní stránce městského webu," dodala Koubková.

  • Nejčtenější

Zakázky v Pardubicích přilákaly policii. Obvinila 19 lidí, zajímá ji exprimátor

Vojenští policisté a detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od rána zasahovali na několika...

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud po razii poslal do vazby exprimátora Pardubic i další dva obviněné

Okresní soud v Pardubicích poslal do vazby bývalého primátora Martina Charváta, šéfa Krajské hospodářské komory Jozefa...

ANO kvůli kauze pardubického magistrátu vyloučilo z hnutí Charváta a Drenka

Předsednictvo hnutí ANO na svém mimořádném zasedání rozhodlo o vyloučení bývalého pardubického primátora Martina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Při srážce dvou aut u Bylan na Chrudimsku se zranilo pět lidí, dva z nich vážně

Při srážce dvou osobních aut mezi obcí Bylany a Heřmanovým Městcem na Chrudimsku se v sobotu večer zranilo pět lidí....

Při sobotní nehodě u Bylan na Chrudimsku se vážně zranily dvě děti

Při nehodě dvou osobních aut u Bylan na Chrudimsku, která se stala v sobotu večer, se vážně zranily dvě děti. Obě byly...

Obvinění v kauze zmanipulovaných zakázek končí, Charváta nahradí Ministrová a Hejný

Šest obviněných lidí za údajné manipulace s veřejnými zakázkami na pardubickém magistrátu skončilo ve funkcích. Město...

Přesčasy neodslouží více než třetina lékařů, hrozí i pozastavení příjmu rodiček

Pokud se lékaři nedohodnou s ministerstvem zdravotnictví a neodvolají svůj protest, dotkne se to pacientů čtyř z pěti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...