Po převratu v roce 1989 se z honosného šestipodlažního sídla okresního výboru KSČ v Pardubicích stal Dům hudby a sjezdový sál okresního výboru se proměnil v koncertní síň s varhanami.
Třebaže se adaptace komplexu pro potřeby konzervatoře poměrně vydařila, do špičkového a reprezentativního hudebního domu mu mnoho chybí. Zvenku budova nevyhlíží nijak přátelsky, interiéry jsou neosobní, studené, zázemí dosluhuje a okna bylo třeba vyměnit už před lety.
„I z pohledu bezbariérovosti by budova potřebovala upgrade,“ uvedl pardubický radní Jakub Rychtecký (ČSSD).
Nejen návštěvníkům Pardubického hudebního jara tu na chodbách bůhvíproč odměřují čas hodiny, které se běžně používaly na nádraží. „Největší problém je s okny a s postupně dožívajícími sítěmi,“ uvedl Alois Mech, zástupce ředitele Konzervatoře Pardubice.
Pardubický kraj slibuje, že budovu za několik desítek milionů korun dá do pořádku. „Chceme, aby zázemí bylo důstojné a interiéry měly noblesu. Rádi bychom například využili toho, že okna nabízejí průhledy na zámek, které se zatím vůbec nevyužívají,“ řekl náměstek hejtmana odpovědný za kulturu Roman Línek z KDU-ČSL.
Stavět by se mělo začít už příští rok a letos zastupitelstvo kraje na projekt a přípravné práce vyčlenilo podle Línka 3,5 milionu korun.
Velkou část modernizace by měla zaplatit Unie. Kraj bude žádat o dotaci na zateplení a výměnu oken a výměnu části střešních konstrukcí. Projekt má také řešit ventilaci a klimatizace ve dvou malých sálech.
Hodně by se mělo změnit i uvnitř. A to včetně Sukovy síně. Ale podrobnosti ještě nejsou známy. Platit to bude Pardubický kraj.
„Jednali jsme i s architektem budovy, tři hodiny jsme pocházeli celý Dům hudby, máme v tuto chvíli zmapované všechny potřeby. Z interiérů bychom chtěli vyhnat zbytky socialismu,“ řekl Línek.
Budovu vylepší i nové technologie
„Je nutné vyřešit vstupní prostory a foyer po vizuální, pocitové a organizačně moderní stránce, ale také by bylo potřeba přidat přímo do sálu nové technologie, světelné, zvukové, projekční, pro lepší audio vizuální obohacení koncertů a různých projektů,“ uvedl Mech.
Pro důstojné prostředí je ale nutné ještě něco změnit. Hudebníci, ale i návštěvníci koncertů v noci před Domem hudby nevidí. Když město měnilo veřejné osvětlení na Sukově třídě, lampy zamířily na silnici, ale na potřeby návštěvníků koncertní síně se nepamatovalo.
Náměstek hejtmana Roman Línek říká, že s tím by mohlo pomoci město. Celková rekonstrukce Domu hudby by měla být podle jeho odhadu hotová v roce 2019.
Dům hudby neslouží jen konzervatoři, která jej spravuje. Kromě ní tu sídlí i umělecká škola, Komorní filharmonie, pedagogicko-psychologická poradna a krajská knihovna.