Dráhy na lidi nemyslí. Vlaky autobusům ujíždí a cestující musí čekat

  18:06aktualizováno  18:06
Chcete-li se v pondělí v půl sedmé ráno dostat z Králík do Pardubic nebo do Letohradu, můžete si vybrat hned ze tří autobusů. Na vlakovém nádraží v Lichkově, kde je potřeba přestoupit, se však nikdy nelze spolehnout na to, že spěšný vlak na autobus počká.

Poslední vlak na trati z Dolní Lipky do obcí na Šumpersku | foto: Michal Klíma, MAFRA

O "fajnové" spojení se tak v tomhle případě jedná výhradně na papíře. Dálkový autobus z Jeseníku do Prahy sice v Lichkově zastavuje, ale nezajíždí k nádraží, takže člověk přestup nestíhá.

Vyřešit to mají další dva. Jeden z Hanušovic a druhý z Lanškrouna. Právě tyhle linky nahradily motoráčky a vlaky by na ně měly navazovat. I proto na nádraží v Lichkově zajíždějí.

Jaké je ale překvapení, když tam člověk přijede a zjistí, že "spěšňák" před dvěma minutami odjel. Lhostejno, který ze dvou autobusů jste si vybrali. Oba nakonec na lichkovské nádraží dorazily s nevelkým zpožděním téměř současně. Padající sníh a bílé silnice udělaly své.

"Mě to nezajímá, jděte si stěžovat na Oredo"

Šokem je pak železničář, který sám od sebe hlásí: "Vlak na Letohrad teďka odjel." Informace z jeho úst zněla tak trochu škodolibě a někomu by se dokonce mohlo zdát, že radostně.

"To nemohl ten vlak pět nebo deset minut počkat? Teď tady budeme čekat hodinu na další," protestuje zhruba pětadvacet cestujících z obou autobusů. "Co si myslíte? Vlak přece nemůže čekat, musí odjet na čas. To si musíte jít stěžovat na Oredo, tam to vymejšleli," říká nepřesvědčivě muž v uniformě.

"Ale vždyť jste ten vlak pustili jen dvě minuty před tím, než přijely autobusy. Když jezdily vlaky, tak jste čekali třeba čtvrt nebo půl hodiny," namítají opět pasažéři.

"Na vlaky se čekalo, na autobusy se nečeká"

Železničář však ihned oponuje, že jde o jinou situaci. "To je něco jinýho. Na vlaky se čekalo, na autobusy se nečeká," hájí svou pravdu železničář a opět cestujícím doporučuje, aby si stěžovali u koordinátora regionální dopravy.

Nezajímá ho, že autobusy nyní jezdí místo vlaků ze Štítů a z Hanušovic. "Kvůli tomuto by snad ten spěšňák počkat mohl. Aspoň chvilku. Koukněte, kolik lidí jede do práce, kolik do školy. To vám je úplně jedno?" útočí další cestující.

"Koukněte, jdete si stěžovat na Oredo. Já tady mám plat jistej, mně je to jedno, jestli vám to ujelo nebo ne. Mně tady nenadávejte," pravil tentokrát dosti arogantně uniformovaný muž a opět zopakoval svůj refrén: "Jděte si stěžovat na Oredo".

Cestujícím tak mnohdy nezbývá, než se smířit s krutou skutečností a hodinu počkat na další vlak do Letohradu. Ti, kteří pokračují ještě dál, se musí rozloučit s vidinou, že do Pardubic dorazí bez přestupu o půl deváté. A psychicky se připravit na další dva přestupy a další, téměř hodinové čekání v Letohradě.

Nejčtenější

Šachista si chtěl na památku vyfotit soupeře, partii okamžitě prohrál

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových

Kuriózní situaci řešil rozhodčí během šachového turnaje na festivalu Czech Open, který se v těchto dnech hraje v...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Piloti během loňské nehody Boeingu v Pardubicích nebyli pečliví

Boeing, který si cestovní kancelář Travel Service pronajala od americké letecké...

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod uzavřel případ z loňského srpna, kdy na pardubickém letišti vyjel...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Rychlou silnici z Pardubic do Hradce zasypala hlína z nákladního auta

Hlína se vysypala do obou jízdních směrů.

Frekventovanou rychlostní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové částečně zablokovala u Opatovic nad Labem hlína z...

Další z rubriky

Kvůli tragickému pádu sochy na dítě policie obvinila šéfku muzea i firmu

Již ukotvené a nainstalované sochy z minulých ročníků.

Loni v září na řezbářském symposiu ve Svitavách usmrtila padající dřevěná socha dítě. Policie nyní kvůli neštěstí...

Dělník kradl železo ze stavby. Netušil, že to bude policejní budova

Zloděj kradl stojky přímo z policejní stavby.

Dvaadvacetiletý muž z Chrudimska kradl od loňského listopadu materiál ze stavby, kde pracoval. U výslechu zjistil, že...

Pardubické silnice jsou bezpečné, pozor však v Ústí nad Orlicí

Dodávka narazila do trolejbusu v Pardubicích (15. 7. 2017)

Mezi krajskými městy vede v posledních 15 letech v bezpečnosti silnic Jihlava, za kterou jsou hned Pardubice. Daleko...

Najdete na iDNES.cz