Kluziště poničilo dráhu dostihového závodiště, trávník musí být nový

  8:39aktualizováno  8:39
Nepříjemné překvapení čekalo vedení dostihového spolku po odstranění kluziště, které před hlavní tribunou stálo tři měsíce. Pořadatelé slavné Velké pardubické zjistili, že mají poničený areál. Nepříjemná věc to je zejména před začátkem dostihové sezony.

Utrpěl jeden z ochozů, chodníky jsou zralé na výměnu, poškozený je i travnatý svah pro diváky a co je nejhorší, zničená je i cílová rovinka dráhy.

Postavit před největší tribunou dostihového závodiště umělé kluziště a na něm nechat bruslit děti i další zájemce, vedení města považovalo za dobrý nápad. Jako přídavek na něm byl nedávno uspořádán netradiční duel v koňském pólu.

Fotogalerie

„Kluziště nepovažuji za průšvih. Projekt měl pozitivní přínos. Dvaadvacet tisíc bruslících návštěvníků a účast dětí ze škol a školek v dopoledních hodinách je toho důkazem. Z tohoto pohledu byl projekt kluziště úspěšný,“ uvedl šéf Dostihového spolku Pardubice Martin Korba.

Ovšem na celou anabázi lze pohlížet i z jiného pohledu, a to samotných účastníků dostihů. A ti jsou ze zpráv z Pardubic mírně řečeno rozladění. 

Televizní záběry zničené cílové rovinky vyděsily například známého dostihového trenéra Čestmíra Olehlu. „Zničená nebo nedostatečně upravená trať může způsobit i zchromnutí koně, zvláště v cílové rovině, kde kůň vyvíjí finální zrychlení,“ uvedl pro Českou televizi.

Kluziště trávu zadusilo

V čem je vlastně problém? Po odstranění kluziště se zjistilo, že tráva za měsíce bez kyslíku vyhnila. Jasné tak je, že se bude muset položit nový trávník, ovšem to v případě dráhy pro koně není úplně snadné.

„Vůbec nechápu, že to někdo povolil. Bylo přece jasné, že tráva shnije, a tím se rozdrobí drny. Ty jsou přitom pro pevnost dráhy naprosto zásadní,“ uvedl dlouholetý šéf dostihového spolku Miroslav Petráň, podle kterého je dokonce v ohrožení celá sezona. 

„Příští týden má v noci mrznout, tím je jasné, že nová tráva se nebude dát zasadit. Přitom už 8. května se jedou první dostihy. Do té doby se trávník sotva zazelená a dá se celkem dobře odhadnout, co s ním udělají půl tuny vážící okovaní koně,“ doplnil Petráň, který v roce 2010 sám řešil, jestli stavět na závodišti kluziště.

Tehdejší manažer hokejové klubu Zbyněk Kusý sondoval situaci před pořádáním venkovního zápasu s Kometou Brno. Ten se nakonec konal ve Svítkově na plochodrážním stadionu. „Řekl jsem mu, že kluziště na dráhu, kterou jsme téměř stříhali nůžkami na nehty, vážně nepustím,“ dodal.

Celý projekt ledového parku řídil Dostihový spolek. Peníze na něj poskyta Nadace pro rozvoj města Pardubic, kterou vede primátor Martin Charvát z hnutí ANO. Ovšem ten se k celé věci nechce příliš vyjadřovat.

„Město má informace od managementu Dostihového spolku, podle kterých revitalizace trávníku, respektive dráhy proběhne podle plánu a začátek dostihové sezony rozhodně nebude ohrožen. Stejně tak, podle předpokladu, bude opraven chodník, který utrpěl přejezdem těžké techniky,“ vzkázal primátor přes šéfa své kanceláře Radima Jelínka s tím, že se k věci nechce více vyjadřovat.

Na veřejnost se zatím dostala jen informace, že pořízení kluziště vyšlo na 12 milionů, další milion má stát odstranění kluziště a likvidace škod. Zástupce opozice logicky začíná štvát, že více nikdo neví. 

„Nikdo ze zastupitelů, a troufám si říct, ani z vedení z města doposud nezná, kolik nás celá ta legrace stála,“ řekl lídr Pardubáků František Brendl.

Podle Korby se výsledek ledového parku bude teprve vyhodnocovat. Příště ale však prý bude kluziště už na jiném místě v areálu. Zároveň šéf spolku tvrdí, že dráha i okolí budou do 8. května v pořádku. 

V to doufá i slavný trenér Josef Váňa, který do Pardubic často posílá své koně. „Jsem v kontaktu se správcem dráhy, ten mě ujistil, že do prvních dostihů bude vše v pořádku. A já mu věřím,“ řekl osminásobný vítěz Velké pardubické. 

„Ale moc se to nepovedlo. Už to máme za sebou, tak snad už se nic takového nebude opakovat,“ dodal Váňa.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Dítě v Pardubicích zemřelo násilnou smrtí, podezřelého zadržela policie

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Kriminalisté vyšetřují smrt násilnou smrt dítěte v pardubické čtvrti Studánka. Podle neoficiálních informací bylo oběti...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Další z rubriky

Inspiroval Foglara při psaní Rychlých šípů, teď vydal knihu hlavolamů

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Čtyřiadevadesátiletý Jindra Hojer, který byl pro Jaroslava Foglara inspirací pro jednu z postav komiksového seriálu...

Pardubickou Cihelnu obsadí kapely, platby budou na majálesu bezkontaktní

Sošku za první místo v kategorii Skupina roku převzal Matěj Ruppert z Monkey...

Pardubický majáles startuje. Kromě dvoudenního hudebního maratonu čeká návštěvníky v areálu na rozlehlé louce u...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Najdete na iDNES.cz