Pardubické silnice jsou bezpečné, pozor však v Ústí nad Orlicí

  8:23aktualizováno  13:23
Mezi krajskými městy vede v posledních 15 letech v bezpečnosti silnic Jihlava, za kterou jsou hned Pardubice. Daleko horší čísla však Česká pojišťovna eviduje v Ústí nad Orlicí a Náchodě. Obě východočeská města jsou ze všech okresních ta nejvíce nebezpečná z pohledu dopravy.

Dodávka narazila do trolejbusu v Pardubicích (15. 7. 2017) | foto: HZS Pardubického kraje

Fotogalerie

Z největších českých měst si jen v Jihlavě mohou řidiči, cyklisté a chodci připadat bezpečněji než v Pardubicích. Za posledních 15 let se totiž ve městě stalo velmi málo tragických dopravních nehod, a tak se východočeská metropole dostala na druhé místo žebříčku bezpečnosti České pojišťovny.

„Česká pojišťovna mapuje bezpečnost silničního provozu na silnicích krajských a okresních měst již od roku 2004. Díky dlouhodobým výsledkům ČP Indexu máme nyní k dispozici unikátní data o tom, ve kterých městech je bezpečnost na silnicích dobrá a kde se naopak příliš bezpečně nejezdí,“ vysvětluje Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

ČP Index podle ní vychází ze statistik nehodovosti Policie ČR a je vztažený k počtu obyvatel jednotlivých měst. V hodnocení jsou zohledněny vážné dopravní nehody, jejichž následkem je úmrtí či vážné zranění. „Metodika se za celých 15 let nezměnila, jedná se tak skutečně o vypovídající dlouhodobou statistiku o tom, jak bezpečné jsou silnice v daném městě,“ doplňuje Ivana Buriánková.

Bezpečnost na silnicích ve městech podle České pojišťovny

Krajská města (údaje za 15 let)
1. Jihlava
2. Pardubice
3. Karlovy Vary
6. Hradec Králové
7. Praha
12. Brno
13. České Budějovice

Okresní města (údaje za 15 let)
1. Tachov
2. Třebíč
18. Jičín
29. Svitavy
37. Chrudim
42. Rychnov n. Kněžnou
54. Trutnov
58. Ústí nad Orlicí
59. Náchod

Pramen: Česká pojišťovna

Jihlava se na prvním místě žebříčku bezpečnosti objevila nejčastěji (šestkrát) a za 15 let tam na silnicích vinou dopravních nehod zemřelo 13 lidí a 103 se vážně zranilo. To je suverénně nejlepší bilance.

„Ze třinácti krajských měst jich během hodnoceného období na první příčce žebříčku bezpečnosti skončilo šest. Vedle Jihlavy a Plzně to byly čtyřikrát Karlovy Vary, v roce 2013 byly první Pardubice, v roce 2014 Hradec Králové,“ doplnila Buriánková.

Daleko hůře dopadla východočeská okresní města. Dvě z nich - Ústí nad Orlicí a Náchod - dokonce obsadila dvě poslední příčky žebříčku. Naopak třeba ve Svitavách se situace výrazně zlepšila. „Řada okresních měst, která se v patnáctileté bilanci umístila v polovině žebříčku, zaznamenala v poslední době zlepšení. To se týká například Svitav (29. místo), které v posledních pěti letech dvakrát zažily rok zcela bez závažných nehod,“ řekla mluvčí.

Zatímco z krajských měst neudrželo čistý štít, tedy bilanci bez usmrcených a těžce zraněných při dopravních nehodách, ani jedno město, v okresních městech se to podařilo 24 z nich. Ve dvanácti městech jej udrželi opakovaně. Nejlépe si vedl Tachov, kde se to povedlo šestkrát, za 15 let tam měly dopravní nehody za následek dva mrtvé a 11 těžce zraněných. To je nejlepší bilance ze všech. Šestkrát udrželi čistý štít i v Rokycanech, třikrát v Bruntále, Berouně a ve Svitavách.

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Muž s pěti žihadly při telefonátu na záchranku kolaboval, pomohl vrtulník

Do hor okamžitě vyrazila pozemní posádka záchranné služby i vrtulník.

V členitém terénu Kralického Sněžníku v sobotu poštípaly včely mladého muže, u něhož se začala okamžitě projevovat...

Letadlu se při startu otevřel kryt kabiny, havarovalo hned na letišti

Nehoda ultralehkého letadla ve Skutči (10. srpna 2019)

Malému letadlu, které v sobotu dopoledne pětapadesátiletý pilot po opravě odvážel z letiště ve Skutči na Chrudimsku, se...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Další z rubriky

Cihelna připomene tuhé boje Rudé armády s nacisty při osvobozování země

Ukázka bitvy na akci v Králíkách.

Nejen na souboj ruského tanku T-34 a německých Pantherů zvou pořadatelé víkendové akce Cihelna 2019, která se bude od...

Východočeští dobrodruzi na jawách dojeli až do Černobylu

Cestovatelé mají za sebou řadu výprav. Navštívili například Balkán nebo...

Cestovatelé Martin Gregor a Michal Franc absolvovali na starých motorkách dlouhou výpravu do Černobylu. Viděli zničené...

Pardubický kraj plánuje partnerství s čínským regionem lidnatým jako KLDR

ilustrační snímek

Pardubický kraj se chystá uzavřít partnerství s čínskou provincií Jilin na severovýchodě země, která má přes 27 milionů...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz