Unie posílá Pardubicím další balík peněz, většina půjde do dopravy

  12:01aktualizováno  12:01
Pardubice a společnosti, v nichž má město podíl, podaly do dotačního programu Evropské unie žádosti na 33 projektů. Z evropských dotací tak získaly nebo by ještě měly získat 568 milionů korun, celkové náklady projektů dosáhnou více než miliardy korun. Velká část peněz by měla vylepšit dopravu ve městě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Trolejbusová doprava a řízení křižovatek. Právě tyto dvě oblasti by měly v následujících měsících inkasovat největší část z půlmiliardového balíku, který momentálně míří do Pardubic z Bruselu. „Inteligentní řízení dopravy v Pardubicích má schválenou dotaci téměř 31 milionů korun, stavbu trolejbusové tratě ve Studentské ulici podpoří Unie částkou 8,5 milionu a posílení napájení trolejbusových tratí v centru Pardubic obnovou měnírny „Stadion“ dostane přes 15,3 milionu,“ uvedl manažer ITI Hradecko-pardubické aglomerace Miroslav Janovský s tím, že další projekty město a jeho firmy už chystají.

Radnice zatím v současné vlně požádala o dotace na 24 projektů. Jsou mezi nimi zvláště modernizace odborných učeben základních škol, cyklostezky nebo parkovací systém.

Dopravní podnik města Pardubic vedle zmíněných staveb získal příspěvek také na projekt odbavovacího systému MHD v Pardubicích.

Vodovodům a kanalizacím Pardubice pomohou evropské peníze s výstavbou kanalizace v Opočinku.

Přesto například zastupitel Karel Haas uvedl, že rychlost čerpání hlavně v rámci celé aglomerace není úplně ideální. „Aktuální stav čerpání ITI dotací Hradecko-pardubické aglomerace není bohužel optimální. Na straně našeho města Pardubice, coby žadatele, však jsou poskytnuté informace alespoň mírně optimistické v tom, že radnice činí velmi aktivní kroky ke zlepšení čerpání,“ uvedl Haas z ODS.

Největší pardubické projekty, které podpoří Evropská unie

Lávka přes Labe pro pěší a cyklisty Poseidon - Polabiny: 34 milionů Kč

Trolejbusová trať ve Studentské ulici na Cihelně: 8,5 milionu Kč

Posílení napájení trolejbusových tratí v centru města obnovou měnírny Stadion: 15,3 milionu Kč

Inteligentní řízení dopravy v Pardubicích: 30,8 milionu Kč

Modernizace pracovišť pro výzkum a vývoj ve společnosti Eldis Pardubice: 14,1 milionu Kč

Na mysli měl třeba to, že v procesu hodnocení má město v současnosti projekt kamerového systému za deset milionů korun, předběžný souhlas získalo na dotace na cyklostezku, na projekt Náhrdelník Chrudimky nebo lávku přes Labe, která propojí sídliště Polabiny a Závodu Míru. „Tam Unie dodá 34 milionů korun,“ uvedl v tiskové zprávě Miroslav Janovský.

Dalších sedm záměrů je přihlášeno do nových výzev za 186 milionů korun, jsou mezi nimi například centrální polytechnické dílny a galerie města Pardubic v Automatických mlýnech. Dopravní podnik plánuje rovněž postavit trolejbusovou trať Dukla vozovna - hlavní nádraží. Aglomerace má prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj slíbeno celkem 3,7 miliardy korun.

Miliardy mohou čerpat i menší města

Kromě Hradce Králové, Pardubic a obou krajů je mohou čerpat také menší města v oblasti, jejich organizace a soukromé firmy na inovace. V celé aglomeraci již bylo vyhlášeno a ukončeno 55 výzev, dalších osm výzev pokračuje. Kladné stanovisko získalo 115 záměrů v částce 3,026 miliardy korun.

Například operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost poskytl prostředky na podporu podnikatelů. Předloženo bylo celkem osmnáct záměrů s podporou z Evropské unie za více než 500 milionů korun.

„Bohužel, dva projekty, měnírna v Hradci Králové a záměr soukromé firmy, musely být jejich předkladatelům vráceny k dopracování. Vzhledem k tomu, že se jednalo o nedostatky formálního charakteru, věříme, že po výzvě k jejich dopracování budou i tito žadatelé úspěšní,“ upřesnil manažer Janovský.

Přitom právě ze zmíněného operačního programu měli někteří odborníci obavy.

„Zájem o tyto výzvy lze považovat za úspěch, protože doposud podnikatelé na nástroj ITI pohlíželi spíše s nedůvěrou. Nicméně vysoká úroveň projektů, které jsou hodnotiteli z ministerstva průmyslu a obchodu vnímány jako velmi kvalitní a dobře připravené, svědčí o kvalitě firem v naší aglomeraci,“ doplnil primátor města Pardubic a předseda Řídicího výboru ITI Martin Charvát.

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Budova s nápisem Hobé padla k zemi, demolice lihovaru pomalu končí

Sedmadvacetimetrové rameno demoličního stroje se zakouslo do budovy bývalého...

Poslední výrazná připomínka někdejší pardubické likérky Hobé už nestojí. Demolice staveb v rozlehlém areálu někdejšího...

Další z rubriky

Rudoarmějci a českoslovenští vojáci rozdrtili Němce. Cihelna 2019 bavila

Již 22. ročník vojensko-historické akce Cihelna se konal o víkendu u Králík na...

Velkolepou podívanou předvedlo na letošní akci Cihelna 2019 několik stovek členů klubů vojenské historie z celé...

Po pádu sochy, která zabila dítě, Svitavy zrušily letošní setkání řezbářů

Již ukotvené a nainstalované sochy z minulých ročníků.

Jubilejní desátý ročník setkání řezbářů se letos ve Svitavách neuskuteční. Muzeum a město akci zrušily kvůli loňské...

Východočeští dobrodruzi na jawách dojeli až do Černobylu

Cestovatelé mají za sebou řadu výprav. Navštívili například Balkán nebo...

Cestovatelé Martin Gregor a Michal Franc absolvovali na starých motorkách dlouhou výpravu do Černobylu. Viděli zničené...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz