Unie posílá Pardubicím další balík peněz, většina půjde do dopravy

  12:01aktualizováno  12:01
Pardubice a společnosti, v nichž má město podíl, podaly do dotačního programu Evropské unie žádosti na 33 projektů. Z evropských dotací tak získaly nebo by ještě měly získat 568 milionů korun, celkové náklady projektů dosáhnou více než miliardy korun. Velká část peněz by měla vylepšit dopravu ve městě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Trolejbusová doprava a řízení křižovatek. Právě tyto dvě oblasti by měly v následujících měsících inkasovat největší část z půlmiliardového balíku, který momentálně míří do Pardubic z Bruselu. „Inteligentní řízení dopravy v Pardubicích má schválenou dotaci téměř 31 milionů korun, stavbu trolejbusové tratě ve Studentské ulici podpoří Unie částkou 8,5 milionu a posílení napájení trolejbusových tratí v centru Pardubic obnovou měnírny „Stadion“ dostane přes 15,3 milionu,“ uvedl manažer ITI Hradecko-pardubické aglomerace Miroslav Janovský s tím, že další projekty město a jeho firmy už chystají.

Radnice zatím v současné vlně požádala o dotace na 24 projektů. Jsou mezi nimi zvláště modernizace odborných učeben základních škol, cyklostezky nebo parkovací systém.

Dopravní podnik města Pardubic vedle zmíněných staveb získal příspěvek také na projekt odbavovacího systému MHD v Pardubicích.

Vodovodům a kanalizacím Pardubice pomohou evropské peníze s výstavbou kanalizace v Opočinku.

Přesto například zastupitel Karel Haas uvedl, že rychlost čerpání hlavně v rámci celé aglomerace není úplně ideální. „Aktuální stav čerpání ITI dotací Hradecko-pardubické aglomerace není bohužel optimální. Na straně našeho města Pardubice, coby žadatele, však jsou poskytnuté informace alespoň mírně optimistické v tom, že radnice činí velmi aktivní kroky ke zlepšení čerpání,“ uvedl Haas z ODS.

Největší pardubické projekty, které podpoří Evropská unie

Lávka přes Labe pro pěší a cyklisty Poseidon - Polabiny: 34 milionů Kč

Trolejbusová trať ve Studentské ulici na Cihelně: 8,5 milionu Kč

Posílení napájení trolejbusových tratí v centru města obnovou měnírny Stadion: 15,3 milionu Kč

Inteligentní řízení dopravy v Pardubicích: 30,8 milionu Kč

Modernizace pracovišť pro výzkum a vývoj ve společnosti Eldis Pardubice: 14,1 milionu Kč

Na mysli měl třeba to, že v procesu hodnocení má město v současnosti projekt kamerového systému za deset milionů korun, předběžný souhlas získalo na dotace na cyklostezku, na projekt Náhrdelník Chrudimky nebo lávku přes Labe, která propojí sídliště Polabiny a Závodu Míru. „Tam Unie dodá 34 milionů korun,“ uvedl v tiskové zprávě Miroslav Janovský.

Dalších sedm záměrů je přihlášeno do nových výzev za 186 milionů korun, jsou mezi nimi například centrální polytechnické dílny a galerie města Pardubic v Automatických mlýnech. Dopravní podnik plánuje rovněž postavit trolejbusovou trať Dukla vozovna - hlavní nádraží. Aglomerace má prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj slíbeno celkem 3,7 miliardy korun.

Miliardy mohou čerpat i menší města

Kromě Hradce Králové, Pardubic a obou krajů je mohou čerpat také menší města v oblasti, jejich organizace a soukromé firmy na inovace. V celé aglomeraci již bylo vyhlášeno a ukončeno 55 výzev, dalších osm výzev pokračuje. Kladné stanovisko získalo 115 záměrů v částce 3,026 miliardy korun.

Například operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost poskytl prostředky na podporu podnikatelů. Předloženo bylo celkem osmnáct záměrů s podporou z Evropské unie za více než 500 milionů korun.

„Bohužel, dva projekty, měnírna v Hradci Králové a záměr soukromé firmy, musely být jejich předkladatelům vráceny k dopracování. Vzhledem k tomu, že se jednalo o nedostatky formálního charakteru, věříme, že po výzvě k jejich dopracování budou i tito žadatelé úspěšní,“ upřesnil manažer Janovský.

Přitom právě ze zmíněného operačního programu měli někteří odborníci obavy.

„Zájem o tyto výzvy lze považovat za úspěch, protože doposud podnikatelé na nástroj ITI pohlíželi spíše s nedůvěrou. Nicméně vysoká úroveň projektů, které jsou hodnotiteli z ministerstva průmyslu a obchodu vnímány jako velmi kvalitní a dobře připravené, svědčí o kvalitě firem v naší aglomeraci,“ doplnil primátor města Pardubic a předseda Řídicího výboru ITI Martin Charvát.

Nejčtenější

Šachista si chtěl na památku vyfotit soupeře, partii okamžitě prohrál

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových

Kuriózní situaci řešil rozhodčí během šachového turnaje na festivalu Czech Open, který se v těchto dnech hraje v...

Piloti během loňské nehody Boeingu v Pardubicích nebyli pečliví

Boeing, který si cestovní kancelář Travel Service pronajala od americké letecké...

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod uzavřel případ z loňského srpna, kdy na pardubickém letišti vyjel...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Rychlou silnici z Pardubic do Hradce zasypala hlína z nákladního auta

Hlína se vysypala do obou jízdních směrů.

Frekventovanou rychlostní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové částečně zablokovala u Opatovic nad Labem hlína z...

Další z rubriky

VIDEO: Výstava ukáže zabalený most nebo muzeum z pardubické Prokopky

Pardubický most Zeleňák-obalený jako kukla.

Most obalený jako kokon, otevřený areál Prokopky s originální noční čajovnou nebo molo na počest filosofa Thaleta na...

Skutečský Botas slaví sedmdesátku, v posledních letech je ziskový

Staré modely botasek. - Boty botas.

Skutečská společnost Botas letos slaví kulaté výročí, v roce 1949 začala fungovat ještě pod názvem Botana, kdy vznikla...

Dělníci už zakládají provizorní lávku ve Valech, odolá i velké vodě

Ve Valech vyroste provizorní lávka.

Dělníci budují u Valů na Pardubicku provizorní lávku přes Labe pro pěší a cyklisty. Po jejím dokončení zbourají starý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz