Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úřad chyboval při posuzování hotelu v Dolní Moravě, ochránci uspěli

  9:32
Ochránci přírody zaznamenali úspěch ve snaze přibrzdit stavební boom v rekreačním centru Dolní Morava. Ministerstvo životního prostředí totiž na jejich popud zrušilo rozhodnutí krajského úřadu, podle něhož chystaná stavba apartmánového hotelu s 324 lůžky nebude mít významný vliv na přírodu.
Resort Sněžník ve východním cípu Pardubického kraje zažívá v posledních letech...

Resort Sněžník ve východním cípu Pardubického kraje zažívá v posledních letech velký rozvoj. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Schvalování výstavby nového hotelu v lokalitě Nad Slonem v Dolní Moravě bude mnohem komplikovanější, než investoři původně čekali.

Krajský úřad Pardubického kraje, který jim letos v březnu uvolnil cestu k získání stavebního povolení a nepožadoval důkladné posouzení celého záměru, postupoval podle ministerstva životního prostředí chybně.

„Ministerstvo předpokládá významné (negativní) vlivy záměru na populace chřástala polního a jeho biotop v širším území záměru ve spojení s dalšími záměry realizovanými nebo připravovanými v tomto území,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí ve svém stanovisku se závěrem, že rozhodnutí krajského úřadu bylo vydáno v rozporu se zákonem.

Krajský úřad proto nyní musel zahájit proces EIA neboli posuzování vlivu stavby hotelu na životní prostředí. Přesně to ve svém odvolání požadoval Český svaz ochránců přírody Šumperk, který dlouhodobě tvrdí, že úřady nechávají investory stavět v Dolní Moravě salámovou metodou. 

„Tváří se, že to je jen jeden záměr, že nesouvisí s ostatními investicemi, ale to není pravda. Orgány ochrany přírody zde neplní svoji úlohu,“ řekl před časem předseda Českého svazu ochránců přírody Šumperk Slavomír Bušina. Podle něj měly úřady posoudit plán stavby apartmánového hotelu ve vztahu ke všem již provozovaným a připravovaným investicím v Dolní Moravě. 

Ministerstvo to, soudě podle jeho rozhodnutí, vidí podobně. Pardubickému krajskému úřadu totiž vytýká, že hodnotil stavbu hotelu v lokalitě Nad Slonem, jako by její vliv nepřesahoval louku, na které bude stát.

Ochránci se bojí zhoršení podmínek

Dolní Morava leží v Ptačí oblasti Králický Sněžník. Ochránci přírody mají obavy zejména z toho, že další a další záměry investorů zhorší podmínky pro chřástala polního, který patří mezi zvláště chráněné druhy.

„Turismus má přímou vazbu na chřástala polního. Na sjezdařských tratích je snaha co nejdéle lyžovat, což může zpozdit růst vegetace. Prostor sjezdovek pak neposkytuje chřástalům dostatečný kryt v době hnízdění,“ napsali ve svém posledním stanovisku ochránci.

Odborníci, kteří žádost posuzovali, jsou jiného názoru. Podle nich se vhodný biotop pro chřástala u budoucího hotelu nenalézá.

Investici připravuje společnost Vakabrnocz. Asfaltku stoupající od parkoviště U Slona k hotelu Vista z obou stran obklopí deset apartmánových domů s centrální budovou, v níž bude restaurace a wellness. Areál doplní hřiště i venkovní bazén a parkoviště pro 159 aut.

Kdysi poklidná vesnice Dolní Morava uprostřed nedotčené přírody pod Králickým Sněžníkem na Orlickoústecku v posledních letech připomíná staveniště. V novém turistickém centru vznikly lyžařské vleky, lanovky, rozhledna, parkoviště, bobové dráhy, budují se desítky rekreačních domů, staví se visutá stezka, chystá se wellness a další hotely.

Rozhodnutí ministerstva životního prostředí může stavební boom zkomplikovat. Krajský úřad už dost dobře nebude moci argumentovat tak, jako při posuzování apartmánového hotelu. Totiž tím, že zásah člověka do přírody v Dolní Moravě je tak velký, že jedna stavba na tom už nic nezmění.

Zatím je v Dolní Moravě návštěvníkům k dispozici kolem dvou tisíc lůžek. Z plánů investorů vyplývá, že ubytovací kapacita Dolní Moravy se může v budoucnu pohybovat mezi třemi až čtyřmi tisíci lůžek. Vedle hotelu firmy Vakabrnocz chystá společnost Sněžník pětihvězdičkový hotel s 250 lůžky a nové apartmány pod hotelem Prometheus s kapacitou až 500 postelí. Navíc v Dolní Moravě staví nebo bude stavět řada menších investorů.

  • Nejčtenější

Stavbu obchvatu blokuje bývalá hvězda extraligy. Ať jednají podle zákonů, říká

14. června 2024

Premium Bývalý pardubický hokejista Stanislav Procházka se pustil do boje s Ředitelstvím silnic a dálnic....

Dopravci žádají druhý koridor na Moravu. Vlaky se na trať už nevejdou

9. června 2024

Premium Tragická srážka vlaků v Pardubicích ukázala, jak moc chybí Česku záloha pro hlavní železniční...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Místo ozdoby ostuda. Zrezlou fontánu Pardubice reklamují, voda z ní nepoteče

15. června 2024

Premium Je to přesně rok, co politici z radnice slavnostně v Pardubicích otevírali nové autobusové nádraží....

Budíček dvakrát za noc. Lidi u pardubického letiště ruší charterové lety

14. června 2024  15:48

Lidé z okolí pardubického letiště si stěžují, že je 119krát za léto v noci vzbudí letadlo. Ačkoliv...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Poslední změny. Železničáři jsou před startem největší rekonstrukce v historii

12. června 2024  11:35

Česká železnice se připravuje na největší investiční akci ve své historii. Správa železnic co...

Náhradní tvář: Výtvarník Nikl ji dal Pernštejnům i žebrákům

16. června 2024  10:49

V hospodářských prostorech pardubického zámku je nově k vidění výstava obrazů Petra Nikla s názvem...

Místo ozdoby ostuda. Zrezlou fontánu Pardubice reklamují, voda z ní nepoteče

15. června 2024

Premium Je to přesně rok, co politici z radnice slavnostně v Pardubicích otevírali nové autobusové nádraží....

Budíček dvakrát za noc. Lidi u pardubického letiště ruší charterové lety

14. června 2024  15:48

Lidé z okolí pardubického letiště si stěžují, že je 119krát za léto v noci vzbudí letadlo. Ačkoliv...

Kriminálka rozbila drogový gang, našla zbraně i hrníčky napěchované bankovkami

14. června 2024  10:04

Kriminalisté z Olomouckého kraje dopadli drogový gang pěti mužů a dvou žen, který operoval i v...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...