Potvrzeno. O přízeň voličů bude bojovat v krajských volbách 22 stran

  14:10aktualizováno  16. srpna 10:16
Schváleno a potvrzeno, nyní stačí jen tisknout volební lístky. Minulý týden se definitivně uzavřely kandidátky pro krajské volby 2016. Jasné je, že v Pardubickém kraji bude kandidovat 22 uskupení. Na úspěch v podobě proniknutí do zastupitelstva má však naději jen třetina.

Současný hejtman Martin Netolický chce udržet svůj post, krotká opozice mu jeho snahy nekomplikuje. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Poslední šance na změny na kandidátkách pro říjnové krajské volby je pryč. Některé politické subjekty ještě minulý týden těsně před uzávěrkou doplnily kandidáty pro podzimní volby do zastupitelstva Pardubického kraje, ale jednalo se jen o kosmetické změny. Možnost využily Národní demokracie a KSČM.

„Jména přibyla na konci kandidátních listin na pozicích náhradníků. Na prvních pozicích kandidátek se nic nezměnilo,“ řekla Klára Norková z organizačního a právního odboru krajského úřadu.

Jasné tak je, že do krajských voleb v Pardubickém kraji se zaregistrovalo 22 subjektů, včetně všech stran ze současného krajského zastupitelstva. V roce 2012 bylo kandidujících stran, hnutí a koalic o tři méně.

ČSSD, která minulé volby v kraji vyhrála, opět na pozici lídra postavila současného hejtmana Martina Netolického. Lídrem Koalice pro Pardubický kraj je znovu Roman Línek. Hnutí ANO, které kandiduje poprvé, vybralo do svého čela náměstka primátora Jana Řehounka.

Silní budou i komunisté

ODS vsadila na Michala Kortyše, jenž zastává funkci místostarosty v Litomyšli na Svitavsku. Komunisté si vybrali krajského zastupitele Jana Foldynu. Za TOP 09 je nejvýše nasazeným primář oddělení klinické biochemie a diagnostiky Pardubické nemocnice a poslanec Jiří Skalický.

Podle všech dostupných průzkumů by se měly o vítězství utkat ČSSD, ANO 2011 a Koalice pro Pardubický kraj. Tři favority by do zastupitelstva mohli podle odhadů doprovodit ještě komunisté, ODS, Soukromníci a SPO. Phoenix Research pak dává šanci ještě Východočechům a koalici Pro otevřený kraj (zelení, Piráti a Změna). Další strany mají v průzkumech nízké preference.

Která uskupení kandidují v Pardubickém kraji

Která uskupení kandidují v Pardubickém kraji ANO 2011, Pro otevřený kraj - piráti, Zelení, Změna, ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj (KDU-ČSL, SNK, Evropští demokraté a politické hnutí Nestraníci), KSČM, Komunistická strana Československa, Moravané, Ne ilegální imigraci -peníze raději pro naše lidi , ODS, Svobodní a soukromníci, TOP 09, Starostové a nezávislí, Volte Pravý Blok , SPD, Národní demokracie, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Koruna Česká, Úsvit s Blokem proti islamizaci, Koalice Republikánů Miroslava Sládka, Patriotů České republiky a HOZK, Naše Pardubice, Východočeši, Nezávislí, Patrioti, Osobnosti Pardubického kraje (SPO, Pardubice pro lidi a Hnutí osobnosti kraje).

„Vnímám to tak, že to je mezi námi, sociální demokracií a lidovci. Jednak jsme největšími soupeři o výhru, ale zároveň budeme nejspíše partnery i v budoucí koalici,“ uvedl lídr ANO a náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

„Tři favorité jsou zřejmě jasní, ale rozhodně bych nezapomínal na komunisty. Určitě budou také silní,“ doplnil hejtman a první muž krajské ČSSD Martin Netolický.

Před čtyřmi roky získala Koalice 17,74 procenta hlasů a skončila těsně třetí za druhými komunisty (18,86 %) a vítěznou ČSSD (21,31 %).

Pardubický kraj v tomto volebním období vede ČSSD s Koalicí pro Pardubický kraj a SPO s tichou podporou komunistů. Opozice reprezentovaná ODS a TOP 09 s podporou Starostů byla poměrně krotká a nijak zásadně radním život nekomplikovala. Na území kraje se odehrají také senátní volby. Volit se bude na Pardubicku a Ústeckoorlicku.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Matka dítěte s pozdě danými léky jela do tří porodnic. Kraj chce vysvětlení

Vedení kraje chce zjistit, jaké okolnosti předcházely porodu ženy na začátku června v pardubické nemocnici, po němž má...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Další chyba pardubické nemocnice. Novorozenec nedostal včas antibiotika

Pardubická nemocnice přiznala pochybení tamních zdravotníků v péči o novorozené dítě. Pozdní podání antibiotik po...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Kvůli novorozenci s poškozeným zdravím dostal primář a lékaři výtky

Primář dětského a novorozeneckého oddělení nemocnice v Pardubicích Marian Šenkeřík a lékaři z jeho oddělení dostali od...

Matka dítěte s pozdě danými léky jela do tří porodnic. Kraj chce vysvětlení

Vedení kraje chce zjistit, jaké okolnosti předcházely porodu ženy na začátku června v pardubické nemocnici, po němž má...

Peruánovi na počest. Trojnásobný vítěz Velké pardubické má bronzovou sochu

Václav Bruna, majitel trojnásobného vítěze Velké pardubické Peruána, se po prvním valachově vítězství zařekl, že mu...

Most spojující Svítkov a Rosice je na tom zle, uzavírka zkomplikuje dopravu

Řidiči v západní části Pardubic budou muset mít od nového pracovního týdne až do začátku prosince o něco pevnější...

Najdete na iDNES.cz