Psi, sokolníci, bubble show i Ready Kirken. Dětský domov slaví 100 let

  8:07aktualizováno  8:07
Vila postavená v roce 1898 nedaleko Matičního jezera v Pardubicích se na tehdejší sirotčinec proměnila přesně před sto lety. Dětský domov chystá sérii akcí, která lidem vznik zařízení pro opuštěné děti připomene.

Oslavy jubilea dětského domova ozdobí i vystoupení kapely Ready Kirken. | foto: Ready Kirken

Dětský domov Pardubice sídlí ve stejné budově jako před sto lety. Kulaté jubileum budou nejen obyvatelé dětského domova v Pardubicích slavit od soboty 16. května a oslavy s nabitým programem potrvají celý týden.

Domov sice není v takovém stavu, v jakém by jej jeho ředitelka Zdenka Hrubešová ráda viděla, ale i tak je vděčná, že děti mohou žít v prostředí krásné vily s velikou zahradou.

„Už dvacet let máme projekty na přestavbu domova na byty. Jsme sice zaměřením dětským domovem rodinného typu, ale co se týká řešení budovy, tak vlastně ne. Na stavební úpravy však kraj jakožto zřizovatel zatím nenašel peníze,“ říká Hrubešová.

Přesto je za budovu, kam v roce 1915 tehdejší pardubický okres umístil sirotčinec, vděčná. Místo, kde opuštěné děti v Pardubicích našly střechu nad hlavou, samozřejmě fungovalo už dávno předtím.

Na dvě sestry připadala stovka dětí

V souvislosti s hledáním místa pro válečné sirotky se ovšem přesně před sto lety hledalo nové vhodné zařízení. Nabídla se právě vila, která byla v pozůstalosti doktora Lhoty, pražského právníka. Tehdejší Pardubický okres měl zájem zlepšit péči o sirotky, a budovu proto koupil. Začaly tam působit řádové sestry, které se o děti staraly.

„Představte si, před těmi sto lety tu bylo i přes sto umístěných dětí, a to při poměrně nízkém personálním obsazení, byly tu třeba jen dvě sestry. Dům byl plný dětí. My jich tu dnes máme čtyřicet, maximální kapacita je přitom čtyřiačtyřicet dětí,“ říká ředitelka Dětského domova v Pardubicích.

Dětský domov slavil už 95 let existence. „Poznali jsme, že je dobré si připomenout významné výročí, protože některé děti nemají jiný domov než ten náš,“ říká Hrubešová.

Program 100 let Dětského domova Pardubice

Akce i pro veřejnost:

Sobota 16. května 10.00 start Nadačního běhu s HC ČSOB Pojišťovnou od Sportovního areálu Cihelna, přidat se může kdokoli 

Sobota 23. května Oslava v areálu Dětského domova Pardubice od 13 do 18 hodin

13.00 - 14.00 Slavnostní zahájení Taneční vystoupení folklórního souboru FOS Radost Koncert Ready Kirken

14.00 - 15.15 Taneční vystoupení manželek

15.15 - 16.30 Důlkaři - ukázky tréninku psů Koncert hokejistů HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Slavnostní vypuštění 100 balónků kapely Buď Fit Barmanská show

16.30 - 17.30 Karate Lions - vystoupení oddílu Smečka Rychmburk - vystoupení loveckých psů, sokolníků a trubačů

17.30 - 18.00 Králičí hop CZ Bubble show

Hned první akce, která je součástí oslav, se může zúčastnit kdokoli. „Na první den týdenních oslav, sobotu 16. května, plánujeme nadační běh s HC ČSOB Pojišťovnou, který odstartuje v 10 hodin od lanového parku na Cihelně,“ uvádí Zuzana Nechanická, zástupkyně ředitelky dětského domova.

Po celý týden se pak budou konat vlastní aktivity domova.

„V neděli si půjdeme zaplavat do aquacentra, v pondělí máme skautské odpoledne, v úterý táborák se zpěvem a kytarami. Ve středu odpoledne s Východočeským muzeem na zámku, kde v zámecké kapli chystáme překvapení v podobě hudebního vystoupení. Ve čtvrtek se u nás bude hrát divadlo a v pátek se uskuteční fotbalové utkání, v němž nastoupí děti z domova proti dospělým. Na to v pátek naváže naše účast na muzejní noci, kdy vystoupíme na Zelenou bránu,“ vyjmenovává Nechanická.

Týden vyvrcholí v sobotu 23. května oslavami v areálu dětského domova. „Od 13 do 18 hodin tu bude připravena řada aktivit i hudebních vystoupení, zván je každý. Moc rádi uvidíme i ty, kteří u nás pobývali,“ zve ředitelka domova Hrubešová.

Den odstartuje koncert kapely Ready Kirken, k vidění bude taneční vystoupení partnerek pardubických hokejistů, barmanská show nebo králičí hop. Kolem 15. hodiny tam k obloze vypustí sto balonků připomínajících výročí. Do domova dorazí hosté z Nadace Terezy Maxové, která s domovem spolupracuje, i hejtman Pardubického kraje nebo primátor Martin Charvát, kteří převzali nad oslavami záštitu.

Autor:

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Muž s pěti žihadly při telefonátu na záchranku kolaboval, pomohl vrtulník

Do hor okamžitě vyrazila pozemní posádka záchranné služby i vrtulník.

V členitém terénu Kralického Sněžníku v sobotu poštípaly včely mladého muže, u něhož se začala okamžitě projevovat...

VIDEO: Resort v Dolní Moravě se rozšiřuje, otevřel Mamutí horskou dráhu

Bobová dráha v resortu pod Králickým Sněžníkem je prozatím nejdelší v Česku.

Resort Dolní Morava na Orlickoústecku v sobotu slavnostně zahájil provoz Mamutí horské dráhy. Novinka, díky které se...

Letadlu se při startu otevřel kryt kabiny, havarovalo hned na letišti

Nehoda ultralehkého letadla ve Skutči (10. srpna 2019)

Malému letadlu, které v sobotu dopoledne pětapadesátiletý pilot po opravě odvážel z letiště ve Skutči na Chrudimsku, se...

Další z rubriky

Pardubické letiště se tlačí na východ, chce znovu cestující z Ruska

Ryanair poprvé v Pardubicích.

Politici kraje i Pardubic se pokusí při cestě do Ruska pro pardubické letiště domluvit přímé spojení s Kalugou,...

Východočeští dobrodruzi na jawách dojeli až do Černobylu

Cestovatelé mají za sebou řadu výprav. Navštívili například Balkán nebo...

Cestovatelé Martin Gregor a Michal Franc absolvovali na starých motorkách dlouhou výpravu do Černobylu. Viděli zničené...

Za pobodání spoluvězně zbroušeným příborovým nožem dostal muž pět let

Vazební věznice Hradec Králové

Pardubický krajský soud poslal na pět a půl roku do vězení Štěpána Farkaše, který je obžalovaný, že v pardubické...

Najdete na iDNES.cz