Děti z patnácti škol učí své rodiče, jak třídit odpad a šetřit přírodu

  14:57aktualizováno  14:57
Patnáct školských zařízení se v kraji přihlásilo do mezinárodního programu Ekoškola, který vede děti i jejich pedagogy k péči o životní prostředí. Celosvětově se jej účastní školy ze 47 států. Děti se v něm mají seznámit například s praktickými výhodami ekologicky získané energie.
"Zhasínejme světlo a šetřeme elektřinu." To je jen jedna z mála věcí, jejímž prostřednictvím se děti ve školách zapojených do programu Ekoškola učí šetřit přírodu. (Ilustrační snímek)

"Zhasínejme světlo a šetřeme elektřinu." To je jen jedna z mála věcí, jejímž prostřednictvím se děti ve školách zapojených do programu Ekoškola učí šetřit přírodu. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Připravili jsme akci, při níž jsme názorně ukázali výhody solární energie. A předvedli, že si vlastně téměř každý může pořídit venkovní osvětlení kolem domu napájené sluníčkem," uvedla Iva Nesvadbová, koordinátorka Ekoškoly v králické praktické škole.

Kromě toho ve škole podle ní také dlouhodobě propagují kompostárny nebo lidi upozorňují na ekologickou dopravu. "Máme za sebou také zajímavý projekt nazvaný Cestička do školy, kde si všímáme fauny a flóry, kolem které do školy chodíme, a co všechno bychom měli zachovat. Ve spolupráci s CHKO Jeseníky a Lesy České republiky jsme vydali kalendář, který ukazuje zvláštnosti zdejší přírody," řekla Nesvadbová.

Jako první se v kraji před více než šesti lety přihlásila pardubická základní škola Staňkova. "My jsme byli v kraji pilotní školou. Začátky nebyly vůbec jednoduché. Když jsme první dva roky usilovali o pojmenování mezinárodní ekoškola, neuspěli jsme, protože se zapojilo málo lidí," vzpomíná pardubická koordinátorka Michaela Stoklasová.

Děti se snaží přimět rodiče, aby šetřili přírodu

Po zapojení všech dětí, pedagogů i režijních zaměstnanců vloni označení mezinárodní ekoškola obhájili již podruhé. "Je přitom sympatické, když se od dětí dovídáme, jak působí na své rodiče, začínají třídit odpad, šetřit elektřinu nebo vodu," dodává.

Optimisticky působí i výzdoba, kterou si sami žáci připravili. Nechybí tu ani vlastní hesla, z nichž nejpopulárnější jsou dvě: "Škola není smetiště - třídíme odpad" a "Máme rádi kytičky, protože jsou maličký. "Máme za sebou také zajímavý počin, vydali jsme mimo jiné kalendář se zvláštnostmi zdejší přírody," dodala Nesvadbová.

Program byl spuštěn v roce 1995 v Dánsku, dnes je do něj zapojeno 25 000 škol ve 47 zemích. V České republice funguje od roku 2005, účastní se ho 250 škol.

Autor:

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Další z rubriky

Boj proti hazardu sílí, hlavně ve městech s novým vedením

Ilustrační snímek

Počet hracích automatů v Pardubickém kraji rychle klesá nejen kvůli novému přísnějšímu hazardnímu zákonu, ale i snaze...

Pardubice zrušily plán na odkup spalovny, její další osud už neovlivní

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic

Pardubičtí zastupitelé zrušili plán na odkup spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Radní sní o tom, že s dalšími...

Chci naše rozdělené město spojit, říká starosta Žamberka

Městský úřad Žamberk.

Přestože Nezávislí s podporou ODS vyhráli komunální volby v Žamberku, bývalý dlouholetý starosta Jiří Dytrt už o své...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz