Demonstrantům vadí předražené koše a lavičky v Tyršových sadech

  17:55aktualizováno  17:55
Odpůrcům obnovy Tyršových sadů v centru města už nevadí jen kácení stovek stromů, ale i předražené prvky v plánovaném parku. Na zítřek proto svolávají demonstraci před radnici. Příznivci města mají akci dnes přímo v parku.

Lavičky v Tyršových sadech mají stát 60 tisíc, odpadkové koše sedm tisíc korun. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Boj o Tyršovy sady bude tento týden pokračovat hned dvěma akcemi. Příznivci revitalizace se sešli v 17 hodin přímo v parku pod zámkem. Druhou akci chystají na zítra odpůrci opravy parku ze sdružení Chráníme stromy.

Těm vadí zejména to, že při revitalizaci má padnout kolem čtyř set vzrostlých stromů. Demonstraci ale navíc plánují z důvodů možné ztráty asi šedesátimilionové dotace.

"Obeslali jsme všechny zastupitele dopisem, ve kterém upozorňujeme na předražené prvky v projektu. V případě kontroly, která by objevila nehospodárné zacházení s prostředky, by město mohlo o dotaci přijít," řekl předseda sdružení Chráníme stromy Miroslav Seiner.

Neměli by ale odpůrci nákladné opravy parku v centru města být naopak rádi, kdyby město dotaci nedostalo, a na opravu by tak nemělo peníze? "Máme obavy z toho, že nějaká zájmová skupina stavbu započne. Pak se po půl roce zjistí, že dotace nebude a město to bude muset zaplatit ze svého rozpočtu," řekl Seiner.

Fotogalerie

Organizátoři proto rozesílali letáky s pozváním na protestní akci, na kterých například poukazovali na to, že v parku mají být odpadkové koše za sedm tisíc korun, lavičky za šedesát tisíc nebo schodiště za deset milionů korun.

Protestní akce se koná v úterý od šestnácti hodin před radnicí. V té době bude právě zasedat městské zastupitelstvo. "Z tohoto důvodu tam také pravděpodobně nepůjdu, mám docela hodně bodů na jednání zastupitelstva," řekl náměstek primátorky František Brendl, který má revitalizaci Tyršových sadů na starosti.

Ten na akce odpůrců obvykle chodil, i když je pravda, že ani jedna ze stran při debatě argumenty druhé strany moc neuznávala. Navíc se Brendl domnívá, že sdružení Chráníme stromy jde populisticky jenom o stromy v Tyršových sadech a žádné jiné, které byly určeny ke kácení, je nezajímají. "Je nezajímají stromy, jen Tyršovy sady. Asi to je příprava na volby," řekl Brendl.

Dodal, že na dnešní akci, která má naopak záměr města podpořit, se podívat půjde. Ta je od sedmnácti hodin přímo v Tyršových sadech. Její pořadatelé rozeslali pozvánky mailem, kdo jsou, však na pozvánce není. "Ani já nevím, kdo za tím stojí, ale řekl bych, že to nebude nijak velká akce," dodal Brendl.

Autor:

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Další z rubriky

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

VIDEO: Hrozba evakuace v Pardubicích pominula, železo v zemi nebyla puma

Pod zemí pyrotechnici našli náboj a střelu z dvacetimilimetrového...

Lidé z pardubické čtvrti Svítkov se na víkend nebudou muset stěhovat. Pyrotechnici prozkoumali železný předmět objevený...

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

Najdete na iDNES.cz