Neděle 9. května 2021, svátek má Ctibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. května 2021 Ctibor

Politiky v Pardubicích čeká další střet kvůli opravě sportoviště arény

  8:02aktualizováno  9:59
Pardubice připravují plán modernizace a rozšíření arény. Politici totiž při prodeji hokejového klubu Petru Dědkovi slíbili, že v dohledné době postaví rozcvičovnu, třetí ledovou plochu či opraví bufety. Vše má připravit Rozvojový fond, který halu provozuje. Potíž je, že nikdo netuší, kde na všechno vzít peníze.

Majitel hokejového Dynama sleduje výkon svých hráčů. | foto: Twitter P. Dědka

Čím dál zřetelněji je patrné, že radniční koalice, která vede Pardubice, existuje spíše jen na papíře než v reálu. Ještě ani neutichl spor mezi hlavními hráči z ANO a ODS o opravu Letního stadionu a už se blíží další. A možná ještě ostřejší.

A půjde vlastně o podobný problém. O investici do sportoviště za stovky milionů korun. Dokonce i částka je stejná, jedná se opět o zhruba 380 milionů. Jen se role obrátí. Zatímco v případě Letního stadionu bylo ANO jednoznačně motorem rekonstrukce, nyní v kauze modernizace enteria areny bude tempo diktovat hlavně ODS.

Právě na její zástupce padl totiž velmi nevděčný úkol. Připravit opravu chlazení, rekonstrukci bufetů, stavby třetí ledové plochy či rozcvičovny v areálu arény. K tomu všemu se totiž politici zavázali ve smlouvě, kterou podepsali s většinovým majitelem Dynama Petrem Dědkem.

„Město muselo projednat investiční plán do konce března, ukládá mu to akcionářská smlouva s panem Dědkem. Investiční plán a zadání vypracování projektové dokumentace mají být schváleny do konce června,“ uvedl náměstek primátora Jan Mazuch z ODS.

Právě ten má v gesci dohled nad firmami města, tedy i Rozvojovým fondem. Ten pak vede místostarosta prvního obvodu Ondřej Šebek z ODS a z pozice šéfa představenstva na něj dohlíží dlouholetý politik modré strany a krajský zastupitel Alexandr Krejčíř.

A nutno dodat, že primátor města zatím není s výkony zmíněné trojice úplně spokojen. Fondem předložený návrh harmonogramu investice Martina Charváta docela naštval. 

„Materiály, které jsme dosud od Rozvojového fondu obdrželi, zatím jeho připravenost k plnění neukazují. Předem transparentně upozorňuji management Rozvojového fondu, že pro takový materiál těžko budou zastupitelé našeho hnutí hlasovat,“ uvedl na posledním jednání zastupitelstva primátor Martin Charvát z hnutí ANO.

Ve hře je odvolání Šebka

Jednalo se o poměrně ostrý vzkaz do řad hlavního koaličního partnera. V zákulisí radnice se navíc už nahlas mluví o tom, že by primátor nejraději bývalého manažera Dynama Šebka z vedení fondu odvolal. 

„Abychom byli dobře připraveni na tvrdá jednání s investorem, musíme přes fond plnit všechny závazky. Aktuální stav, za který management fondu zodpovídá, tomu nenasvědčuje,“ pokračoval v kritice Charvát.

Investorem měl na mysli Petra Dědka. Ten totiž drží v ruce dobré karty. Podle smlouvy město bude muset připravit projekty zmíněných úprav a taky je v dohledné době dotáhnout. Jenže problém je v tom, že na ně město či fond sotva seženou v následujících letech peníze. 

„Zástupci fondu připravili zprávu do zastupitelstva ve stylu: tak super, tohle všechno máme postavit, tak jdeme na to! Jen nám na to pošlete peníze. To ale nejde. Radnice je postižena na příjmové stránce covidem a my budeme muset plány obsažené ve smlouvě s panem Dědkem korigovat,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký z ČSSD.

Ondřej Šebek nechtěl kritiku jím předložené zprávy ani politické tlaky komentovat. Podle jeho slov bude důležité, jak se domluví radní přímo s Dědkem. „My jsme servisní organizací města. Těžko můžeme něco diktovat. Až se obě strany domluví, my jejich dohodu budeme akceptovat a budeme hledat řešení, jak ji naplnit, včetně financování,“ uvedl Šebek s tím, že se nabízí dotace třeba od Národní sportovní agentury. „Nicméně je jasné, že i fond nyní doplácí na problémy s koronavirem,“ dodal manažer.

Primátor Charvát pak v tiskové zprávě svého hnutí totiž uvedl, že klíčové bude najít peníze na placení všech úprav arény. Už ale neuvedl, kde by je fond měl „vyčarovat“, když kvůli covidu přichází i o příjmy z nájemného a hala je také v posledním roce těžce ztrátová.

„V dosud předložených materiálech ze strany fondu toto postrádáme, přitom se jedná o zásadní parametr. Za investiční plán nemůžeme považovat tristní a velmi riskantní tabulku, když se přes akcionářskou smlouvu zavazujeme ke spoustě náročných rozhodnutí,“ prohlásil Martin Charvát.

Dědek mluví o odkupu zbytu akcií od města

Investiční plán zastupitelé v prvním kole nakonec schválili, ale bylo evidentní, že se jednalo jen o dělostřeleckou přípravu před červnovým výbuchem emocí. „Ne všichni zastupitelé jsou příznivci sportu a ne všichni tomu budou po ekonomické stránce fandit,“ popsal kulantně situaci zastupitel Petr Klimpl z ODS.

Petr Dědek přitom za poslední rok, během kterého se o Dynamo stará, ukázal, že je velmi tvrdý byznysmen a jen zřídka odchází od jednacího stolu jako poražený. Politici však musí najít cestu, jak mu sdělit, že z většiny plánů toho zatím moc nebude. 

„Už příliš dlouho taháme za kratší konec provazu, musíme s investorem jednat o odsunutí některých věcí,“ uvedl Rychtecký. Šéf zastupitelského klubu Jan Hrabal zase na svém Twitteru upozornil, že Dědek už uplatnil v případě placení kompenzací za výpadek ze vstupného vyšší moc a město by se mohlo vydat stejným směrem.

Sám Dědek přitom navrhuje poměrně rychlé a radikální řešení. Chce, aby mu město prodalo i zbytek akcií Dynama. „Ať mně to prodají, a je pokoj. Myslím, že by to bylo řešení této ‚manželské‘ krize. Vztah příliš nefunguje,“ uvedl pro redakci MF DNES Dědek s tím, že už tento návrh radním předložil.

„Tak zatím to bylo poměrně neformální, ale za mne to je téma určitě k jednání. Samozřejmě by se ale při prodeji zbytku akcií musely přehodnotit všechny závazky, které momentálně k Dynamu máme. Platíme mu podporu 35 milionů korun ročně,“ dodal náměstek primátora Rychtecký, který se pak opřel i do ODS. Podivoval se, že modrá strana nepodpořila modernizaci Letního stadionu pro fotbalisty, a naopak přichází s nákladným plánem investic do multifunkční arény. 

„Plán obsahoval závazky pro rozpočet města v nejbližších čtyřech letech až půl miliardy korun bez podrobnějších informací o reálných nákladech spojených s projekčními pracemi a toho, kdo, kdy a co zaplatí,“ dodal při kritice ODS.

Část zimního stadionu už potřebuje vylepšit

Od velké přestavby pardubického „zimáku“ na moderní arénu uteklo už dvacet let. Je tak logické, že některé její části už volají po opravě. „Nové chlazení se instalovalo dokonce už v roce 1998, a je tak potřeba ho vyměnit. Velmi se mění standardy a normy pro provoz arény. To se týká třeba bufetů, které zaslouží také rekonstrukci,“ uvedl šéf zastupitelského klubu ODS Petr Klimpl.

Vyjmenoval spíše jen nutné zásahy, ale město se v dohodě s Petrem Dědkem zavázalo halu vylepšit daleko více. V návrhu tak je i dostavba severní části arény, kde by byla rozcvičovna, která zatím chybí. Ve hře je i třetí ledová plocha, která může stát u arény, město ale hledá i jiné místo, například v areálu atletického stadionu na Dukle, v bývalých Masarykových kasárnách, univerzitním kampusu, na závodišti, v areálu na Hůrkách nebo u fotbalového hřiště na Slovanech.

„Probíhají jednání, průzkum. U stadionu by další ledová plocha byla provozně obtížná, třeba velký přenosový vůz by se tam obtížně vykličkoval, když se tam má stavět ještě parkovací dům,“ řekl Klimpl. „Podle dřívější studie je navíc lepší mít sportoviště na více místech ve městě,“ dodal Klimpl.

První nezastřešená ledová plocha v Pardubicích vznikla v roce 1947. Zastřešení přibylo v roce 1960. Stadion prodělal zásadnější rekonstrukci v roce 2001. O sedm let později se dostavěla západní tribuna a město také pořídilo palubovku pro míčové sporty. Aréna tak rovněž začala nabízet pronájmy haly pro koncerty. První etapa stála 380 milionů korun, druhá etapa přišla na 140 milionů korun.

„Rozvojový fond splácel úvěr, který v letošním roce splatí. Postup bude následně takový, že rada města sestaví pracovní tým, který navrhne, co jsme schopni a ochotni udělat. Je to investice do našeho majetku. Možnosti jsou ovlivněny současnou ekonomickou situací,“ řekl náměstek primátora Jan Mazuch z ODS. 

  • Nejčtenější

Doplaťte nám odměny. Zdravotníci z covid oddělení po kraji žádají peníze

Někteří zaměstnanci Nemocnice Pardubického kraje si stěžují, že nedostali odměny za péči o covidové pacienty, které jim...

Vrak z pozůstalosti se prodal za stovku, dražba stála 17krát víc

Stařičký vrak tmavě modrého forda se dnes prodal v dražbě za 100 korun. Ovšem práce pardubického soudu, který musel...

U Moravské Třebové hořelo po výbuchu nádrže s bioplynem, tři zranění

Při požáru bioplynové stanice v Dětřichově u Moravské Třebové explodovala jedna nádrž s plynem a zranili se tři lidé....

Cíl: třetí místo. Dědek chce zpátky Radila, smlouvu nabídne i Musilovi

Titul chce sice až v roce 2023 ke stoletému výročí, i tak míří miliardář Petr Dědek a jeho Pardubice vysoko. V hokejové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dát poslední ránu je blaho jako při orgasmu, tvrdí bývalý biatlonista Moravec

Premium Vypláznutý jazyk a jízda na jedné lyži - takhle se dnes už bývalý biatlonista Ondřej Moravec (36) obvykle řítil do...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Autobusový terminál bude bez provozní budovy, kus blízké bytovky přesto padne

Pardubice se mají příští rok pustit do stavby druhého terminálu v prostoru u hlavního vlakového nádraží, ovšem Terminál...

Na Orlickoústecku hořela firma na výrobu kloubní výživy, škoda je 20 milionů

Požár v sobotu ráno poškodil v Dolní Dobrouči na Orlickoústecku firmu, která vyrábí kloubní preparáty. Hořela lednice,...

Sochy lákají tři návštěvníky denně, jiné využití muzea však radní nenašli

Muzeum barokních soch v Chrudimi bude fungovat i v příštích letech, přestože jsou radní dlouhodobě nespokojeni s jeho...

Štěrk z převráceného kamionu zasypal koleje, poničil projíždějící vlak

Na silnici I/14 u obce Rybník nedaleko České Třebové se převrátil kamion se štěrkem. Silnice v těch místech prochází v...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...