Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

Politiky v Pardubicích čeká další střet kvůli opravě sportoviště arény

  8:02aktualizováno  9:59
Pardubice připravují plán modernizace a rozšíření arény. Politici totiž při prodeji hokejového klubu Petru Dědkovi slíbili, že v dohledné době postaví rozcvičovnu, třetí ledovou plochu či opraví bufety. Vše má připravit Rozvojový fond, který halu provozuje. Potíž je, že nikdo netuší, kde na všechno vzít peníze.

Majitel hokejového Dynama sleduje výkon svých hráčů. | foto: Twitter P. Dědka

Čím dál zřetelněji je patrné, že radniční koalice, která vede Pardubice, existuje spíše jen na papíře než v reálu. Ještě ani neutichl spor mezi hlavními hráči z ANO a ODS o opravu Letního stadionu a už se blíží další. A možná ještě ostřejší.

A půjde vlastně o podobný problém. O investici do sportoviště za stovky milionů korun. Dokonce i částka je stejná, jedná se opět o zhruba 380 milionů. Jen se role obrátí. Zatímco v případě Letního stadionu bylo ANO jednoznačně motorem rekonstrukce, nyní v kauze modernizace enteria areny bude tempo diktovat hlavně ODS.

Právě na její zástupce padl totiž velmi nevděčný úkol. Připravit opravu chlazení, rekonstrukci bufetů, stavby třetí ledové plochy či rozcvičovny v areálu arény. K tomu všemu se totiž politici zavázali ve smlouvě, kterou podepsali s většinovým majitelem Dynama Petrem Dědkem.

„Město muselo projednat investiční plán do konce března, ukládá mu to akcionářská smlouva s panem Dědkem. Investiční plán a zadání vypracování projektové dokumentace mají být schváleny do konce června,“ uvedl náměstek primátora Jan Mazuch z ODS.

Právě ten má v gesci dohled nad firmami města, tedy i Rozvojovým fondem. Ten pak vede místostarosta prvního obvodu Ondřej Šebek z ODS a z pozice šéfa představenstva na něj dohlíží dlouholetý politik modré strany a krajský zastupitel Alexandr Krejčíř.

A nutno dodat, že primátor města zatím není s výkony zmíněné trojice úplně spokojen. Fondem předložený návrh harmonogramu investice Martina Charváta docela naštval. 

„Materiály, které jsme dosud od Rozvojového fondu obdrželi, zatím jeho připravenost k plnění neukazují. Předem transparentně upozorňuji management Rozvojového fondu, že pro takový materiál těžko budou zastupitelé našeho hnutí hlasovat,“ uvedl na posledním jednání zastupitelstva primátor Martin Charvát z hnutí ANO.

Ve hře je odvolání Šebka

Jednalo se o poměrně ostrý vzkaz do řad hlavního koaličního partnera. V zákulisí radnice se navíc už nahlas mluví o tom, že by primátor nejraději bývalého manažera Dynama Šebka z vedení fondu odvolal. 

„Abychom byli dobře připraveni na tvrdá jednání s investorem, musíme přes fond plnit všechny závazky. Aktuální stav, za který management fondu zodpovídá, tomu nenasvědčuje,“ pokračoval v kritice Charvát.

Investorem měl na mysli Petra Dědka. Ten totiž drží v ruce dobré karty. Podle smlouvy město bude muset připravit projekty zmíněných úprav a taky je v dohledné době dotáhnout. Jenže problém je v tom, že na ně město či fond sotva seženou v následujících letech peníze. 

„Zástupci fondu připravili zprávu do zastupitelstva ve stylu: tak super, tohle všechno máme postavit, tak jdeme na to! Jen nám na to pošlete peníze. To ale nejde. Radnice je postižena na příjmové stránce covidem a my budeme muset plány obsažené ve smlouvě s panem Dědkem korigovat,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký z ČSSD.

Ondřej Šebek nechtěl kritiku jím předložené zprávy ani politické tlaky komentovat. Podle jeho slov bude důležité, jak se domluví radní přímo s Dědkem. „My jsme servisní organizací města. Těžko můžeme něco diktovat. Až se obě strany domluví, my jejich dohodu budeme akceptovat a budeme hledat řešení, jak ji naplnit, včetně financování,“ uvedl Šebek s tím, že se nabízí dotace třeba od Národní sportovní agentury. „Nicméně je jasné, že i fond nyní doplácí na problémy s koronavirem,“ dodal manažer.

Primátor Charvát pak v tiskové zprávě svého hnutí totiž uvedl, že klíčové bude najít peníze na placení všech úprav arény. Už ale neuvedl, kde by je fond měl „vyčarovat“, když kvůli covidu přichází i o příjmy z nájemného a hala je také v posledním roce těžce ztrátová.

„V dosud předložených materiálech ze strany fondu toto postrádáme, přitom se jedná o zásadní parametr. Za investiční plán nemůžeme považovat tristní a velmi riskantní tabulku, když se přes akcionářskou smlouvu zavazujeme ke spoustě náročných rozhodnutí,“ prohlásil Martin Charvát.

Dědek mluví o odkupu zbytu akcií od města

Investiční plán zastupitelé v prvním kole nakonec schválili, ale bylo evidentní, že se jednalo jen o dělostřeleckou přípravu před červnovým výbuchem emocí. „Ne všichni zastupitelé jsou příznivci sportu a ne všichni tomu budou po ekonomické stránce fandit,“ popsal kulantně situaci zastupitel Petr Klimpl z ODS.

Petr Dědek přitom za poslední rok, během kterého se o Dynamo stará, ukázal, že je velmi tvrdý byznysmen a jen zřídka odchází od jednacího stolu jako poražený. Politici však musí najít cestu, jak mu sdělit, že z většiny plánů toho zatím moc nebude. 

„Už příliš dlouho taháme za kratší konec provazu, musíme s investorem jednat o odsunutí některých věcí,“ uvedl Rychtecký. Šéf zastupitelského klubu Jan Hrabal zase na svém Twitteru upozornil, že Dědek už uplatnil v případě placení kompenzací za výpadek ze vstupného vyšší moc a město by se mohlo vydat stejným směrem.

Sám Dědek přitom navrhuje poměrně rychlé a radikální řešení. Chce, aby mu město prodalo i zbytek akcií Dynama. „Ať mně to prodají, a je pokoj. Myslím, že by to bylo řešení této ‚manželské‘ krize. Vztah příliš nefunguje,“ uvedl pro redakci MF DNES Dědek s tím, že už tento návrh radním předložil.

„Tak zatím to bylo poměrně neformální, ale za mne to je téma určitě k jednání. Samozřejmě by se ale při prodeji zbytku akcií musely přehodnotit všechny závazky, které momentálně k Dynamu máme. Platíme mu podporu 35 milionů korun ročně,“ dodal náměstek primátora Rychtecký, který se pak opřel i do ODS. Podivoval se, že modrá strana nepodpořila modernizaci Letního stadionu pro fotbalisty, a naopak přichází s nákladným plánem investic do multifunkční arény. 

„Plán obsahoval závazky pro rozpočet města v nejbližších čtyřech letech až půl miliardy korun bez podrobnějších informací o reálných nákladech spojených s projekčními pracemi a toho, kdo, kdy a co zaplatí,“ dodal při kritice ODS.

Část zimního stadionu už potřebuje vylepšit

Od velké přestavby pardubického „zimáku“ na moderní arénu uteklo už dvacet let. Je tak logické, že některé její části už volají po opravě. „Nové chlazení se instalovalo dokonce už v roce 1998, a je tak potřeba ho vyměnit. Velmi se mění standardy a normy pro provoz arény. To se týká třeba bufetů, které zaslouží také rekonstrukci,“ uvedl šéf zastupitelského klubu ODS Petr Klimpl.

Vyjmenoval spíše jen nutné zásahy, ale město se v dohodě s Petrem Dědkem zavázalo halu vylepšit daleko více. V návrhu tak je i dostavba severní části arény, kde by byla rozcvičovna, která zatím chybí. Ve hře je i třetí ledová plocha, která může stát u arény, město ale hledá i jiné místo, například v areálu atletického stadionu na Dukle, v bývalých Masarykových kasárnách, univerzitním kampusu, na závodišti, v areálu na Hůrkách nebo u fotbalového hřiště na Slovanech.

„Probíhají jednání, průzkum. U stadionu by další ledová plocha byla provozně obtížná, třeba velký přenosový vůz by se tam obtížně vykličkoval, když se tam má stavět ještě parkovací dům,“ řekl Klimpl. „Podle dřívější studie je navíc lepší mít sportoviště na více místech ve městě,“ dodal Klimpl.

První nezastřešená ledová plocha v Pardubicích vznikla v roce 1947. Zastřešení přibylo v roce 1960. Stadion prodělal zásadnější rekonstrukci v roce 2001. O sedm let později se dostavěla západní tribuna a město také pořídilo palubovku pro míčové sporty. Aréna tak rovněž začala nabízet pronájmy haly pro koncerty. První etapa stála 380 milionů korun, druhá etapa přišla na 140 milionů korun.

„Rozvojový fond splácel úvěr, který v letošním roce splatí. Postup bude následně takový, že rada města sestaví pracovní tým, který navrhne, co jsme schopni a ochotni udělat. Je to investice do našeho majetku. Možnosti jsou ovlivněny současnou ekonomickou situací,“ řekl náměstek primátora Jan Mazuch z ODS. 

  • Nejčtenější

V Sobětuchách roste načerno rodinný dům, navíc bez respektu k územnímu plánu

Na hrubé stavbě rodinného domu v Sobětuchách s výhledem na Chrudim chybí za oknem štítek s nápisem Stavba povolena....

Bude Hitlerova dálnice opravdu dálnicí? Obce jsou pro, stát chce třípruh

Premium Severní část silnice I/73, která povede ve stopě tzv. Hitlerovy dálnice, se nejspíš bude stavět jako třípruh. Nejen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva lidé zemřeli po nárazu auta do stromu, tři psy hasiči vyprostili živé

Tragická dopravní nehoda se stala ve čtvrtek odpoledne na silnici I/34 mezi Hlinskem a Poličkou. Osobní auto na rovném...

Výzkum pod budoucí trasou D35 odhalil starou munici i pradávný rynek

Sotva archeologové u Svitav začali se záchranným výzkumem pod budoucím úsekem dálnice D35, už se jim začínají rýsovat...

Pardubice splnily misi „nový domov“. Pak s klidným srdcem skončím, řekl kapitán

Mise „nový domov“ splněna. Fotbalisté Pardubic uhájili účast v 1. lize, takže si ji v příštím roce zahrají před svým...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Pardubické letiště vykázalo loni ztrátu 27 milionů, za covidu mělo o 15 víc

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje mezinárodní civilní letiště v Pardubicích, skončila minulý rok ve...

VIDEO: Otáčení dálničního mostu nad železniční koridor ve dvou minutách

Otáčení dálničního mostu na budoucí D35 nad železniční koridor u Uherska na Pardubicku bylo manévrem, který v České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva lidé zemřeli po nárazu auta do stromu, tři psy hasiči vyprostili živé

Tragická dopravní nehoda se stala ve čtvrtek odpoledne na silnici I/34 mezi Hlinskem a Poličkou. Osobní auto na rovném...

Hrad Rychmburk vstupuje do nové sezony, láká na mučírnu i byt pana správce

Hrad Rychmburk je pro letošní sezonu opět o něco více hradem. Loni se jeho kastelán snažil hlavně o to, aby interiéry...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...