Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Stavba připravované dálnice D35 do Ostrova se může prodražit po vzoru D11

  8:44
Po problémech na stavbě hradecké D11 by se totožný scénář mohl opakovat i na dálnici D35. Ministerstvo u D11 ustoupilo firmám Eurovia, Metrostav a Swietelsky, které odmítaly zahájit práce, aby poté dostaly zaplaceno více peněz. Úsek Časy-Ostrov má na starost stejné sdružení firem. A cena za stavbu je velmi nízká.

Na mostní estakádu D35 v Opatovicích by měla první auta najet za tři roky. | foto: Martin Švec, MAFRA

Obvykle se vyskytují potíže u staveb při jejich přípravě. Jakmile se schválí trasa, vykoupí pozemky a poklepe na základní kámen, je vyhráno. Současné dění kolem D11 naznačuje, že radost může být v případě chystané stavby D35 v Pardubickém kraji předčasná. 

Fotogalerie

Firmy, které měly stavbu dálnice D11 za Hradcem dohodnutou s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), odmítly práce zahájit a s ministerstvem dopravy si vyjednaly úpravu smlouvy, díky níž získají navíc 100 až 200 milionů. Že by se něco podobného mohlo odehrát o pár kilometrů dále na D35 nelze vyloučit.

„Největší problém je dlouhodobá nečinnost a soustavné neplnění smluvních podmínek ze strany ŘSD. V tuto chvíli tedy nedokážeme potvrdit, ani vyvrátit, že podobná situace nastane u jiných staveb,“ uvedla mluvčí Eurovie Iveta Štočková. 

Zcela totožnou odpověď zaslal vzápětí i mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

ŘSD se bránilo a oponovalo, že firmy chtěly pouze zaplatit více, jelikož při soutěži ceny „podsekly“. Pokud je závěr státní organizace správný, tak dostavba D35 má problém. 

Na D35 šly tytéž společnosti s nabídkami také výrazně dolů. Na přímou otázku, zda jsou schopné garantovat dokončení stavby D35 za smluvní cenu, již MF DNES neodpověděly.

Stejné firmy na D35 nabídly 65 procent odhadované ceny

Firmy Eurovia, Metrostav a Swietelsky vyhrály tendr na 14,7 km dlouhý úsek D35 z Časů do Ostrova. 

Připravovaný úsek nové dálnice D35 z Časů do Ostrova.

Připravovaný úsek D35 z Časů do Ostrova.

S velkou slávou se zahajoval na začátku prosince minulého roku. Zda se s příchodem jara začne naplno stavět, je však otázkou. Problém může být právě v ceně. ŘSD totiž tehdy dvoukolovou soutěž vypsalo v září 2016. 

Nabídky zájemců, kteří splnili podmínky a prošli do druhého kola, obdrželo v říjnu 2017. Sdružení nazvané Společnost Eurovia + Metrostav + Swietelsky D35 Časy – Ostrov tehdy podalo až třetí nejnižší nabídku (3,2 miliardy), která však činila jen 65 % odhadu silničářů. Ti hodnotu zakázky ocenili na 4,9 miliardy. 

Po vyloučení dvou ještě levnějších uchazečů a potvrzení výsledku tendru byla smlouva mezi ŘSD a sdružením podepsána v dubnu 2018. 

Slavnostní zahájení spojené s předáním staveniště se uskutečnilo až za dalších osm měsíců. Od doby začátku výběru stavitele po zahájení tak utekla dlouhá doba, během které se ceny na trhu změnily. Za dřívější nabídnuté nízké ceny už dnes firmy těžko nasmlouvaná díla postaví s předpokládaným ziskem.

U Opatovic problém nebude

Jiná situace je u stavby předchozího úseku z Opatovic do Časů. Ten se sice ještě nezačal stavět, ale obstrukce by hrozit neměly. Tendr na tuto stavbu se sice musel opakovat, ovšem právě díky tomu firmy kalkulovaly s cenami odpovídajícími stávajícímu stavu na trhu. 

D35 Opatovice-Časy

První úsek D35 mezi Opatovicemi a Časy.

Vítězné sdružení vedené firmou Strabag tak nabídlo za stavbu 12,6 km dlouhé části necelých 3,4 miliardy korun, což činilo 73 % původního předpokladu ŘSD (ten byl 4,6 miliardy).

V první soutěži, následně zrušené antimonopolním úřadem, přitom nejlevnější italsko-turecké sdružení nabídlo, že úsek postaví zhruba o půl miliardy levněji. I to je důkazem, jak se ceny na stavebním trhu posunuly. 

Opakování soutěže by se tedy mohlo ŘSD nakonec vyplatit, alespoň časově. Ušetřilo sice méně, ale zase má větší jistotu, že bude dálnice skutečně postavena v termínu. Práce mají začít na jaře a po hotové dálnici od opatovické křižovatky do Časů se mají řidiči svézt v roce 2022.

Sdružení cenu zvedlo skoro o 900 milionů

Jak se změnil postoj sdružení Eurovia, Metrostav a Swietelsky při překládání cenových nabídek, je dobře patrné právě ze zkušenosti z tendru na úsek z Opatovic do Časů. 

Při prvním pokusu nabídlo sdružení cenu 3,166 miliardy. Když se soutěž zrušila a po více než roce vypsala znovu, činila nabídka sdružení (již bez firmy Swietelsky) 4,040 miliardy.

Rozdíl byl tedy necelých 900 milionů. Šlo přitom o stejnou stavbu bez změn v projektu. V době, kdy byla nouze o zakázky, manažeři firem zkrátka neměli správný odhad a v konkurenčním boji chtěli obstát doslova za každou cenu.

Proto nabízeli ceny, s nimiž by dnes po dokončení stavby skončili v červených číslech. Obavu z vytvoření nebezpečného precedentu s dodatečným připlácením vyjádřil i generální ředitel ŘSD Jan Kroupa. Neopomněl přitom zmínit právě D35.

„Pokud bychom dali více peněz jedné společnosti, okamžitě začnou podmínečně odstupovat od smluv firmy na dalších stavbách dálnic D1, D6, D35 i na navazujícím úseku D11 do Jaroměře,“ uvedl Kroupa.

Ministr dopravy Dan Ťok navýšení ceny u D11 obhajoval zpožděním při předání staveniště. Přičítal ho průtahům s vydáním stavebního povolení, proti němuž dlouho vystupovaly Děti Země. 

Obě strany si nakonec vyhověly, ovšem začátek stavby to oddálilo. Také v případě D35 však není příprava zcela dotažená do konce. ŘSD totiž nemá stavební povolení na celou trasu, tudíž sdružení má jen omezené možnosti, kde stavět. Tím dává firmám munici k tomu, aby si řekly o vyšší cenu i zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Vem si, co ti patří, řekli rodiče. Syn si při stěhování odvezl i okenní skla

Neshody mezi rodiči a jejich dospělými dětmi museli v posledních dnech řešit policisté na Pardubicku. V prvním případě...

Nový kruhový objezd čeká rozšíření, ničí ho nešikovní řidiči těžkých aut

Ani ne dva roky starý kruhový objezd ve Svitavách, který usměrnil dopravu na Poličku a Litomyšl, je pro kamiony s...

Přes opravovaný nadjezd to nejde, tak řidiči v Pardubicích projeli podchodem

Na den přesně jeden měsíc už je kvůli rekonstrukci uzavřený nadjezd na Kyjevské ulici v Pardubicích, řidiči už ale...

Kluci na hřišti zničili střídačku, plexisklo a další části použili k souboji

Nepříjemný problém musí řešit fotbalový klub v Moravské Třebové. Dva mladíci, z nichž jeden je mladší patnácti let,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysokou školu začal studovat ve 47 letech, teď je z něj fyzikář roku

Premium Leoš Baroň z Pardubic už rok zažívá výuku přes počítač jako žák i učitel. Zatímco na pardubické univerzitě si dodělává...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Dvoukolejka z Pardubic do Hradce je ohrožena, firma chce zrušit povolení

Stavba druhé koleje mezi Pardubicemi a Stéblovou za více než dvě a půl miliardy měla začít v květnu, ale nyní hrozí, že...

V kraji přibude pět očkovacích center, stále však není dostatek vakcín

V Pardubickém kraji by mělo v květnu začít vedle třinácti dosavadních očkovacích center fungovat pět nových. Na dvou...

Kluci na hřišti zničili střídačku, plexisklo a další části použili k souboji

Nepříjemný problém musí řešit fotbalový klub v Moravské Třebové. Dva mladíci, z nichž jeden je mladší patnácti let,...

Vem si, co ti patří, řekli rodiče. Syn si při stěhování odvezl i okenní skla

Neshody mezi rodiči a jejich dospělými dětmi museli v posledních dnech řešit policisté na Pardubicku. V prvním případě...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...