Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Od kolon a nehod uchrání řidiče u D35 na Pardubicku semafory

  8:26
Provizorní světelná křižovatka vznikne před zprovozněním prvního úseku D35 u Časů. Při nájezdu od Pardubic na přivaděč k dálnici by se jinak tvořily fronty. Kvůli proudu aut mířících na novou dálnici by bylo rizikové i křížení.

Zástup vozidel plynule odbočujících od Pardubic vlevo na I/36. Od prosince budou dávat přednost vozidlům mířícím na dálnici. | foto: Martin Švec

Na křižovatku od Časů směrem na Holice co chvíli přijede osobní či nákladní auto a začne odbočovat vlevo. Jinam motoristé stále ani nemohou. 

Silnice I/36 je spojnicí Pardubic a Holic a je vedena jako hlavní. Zatím. Od poloviny prosince se režim provozu na křižovatce tvaru T zcela změní. 

Zatímco nyní řidiči jedoucí od Pardubic plynule najedou na I/36 a pokračují bez jakéhokoliv zdržení vlevo na Holice, po zprovoznění D35 k Časům se z této hlavní silnice stane vedlejší. 

Od mimoúrovňové dálniční křižovatky se tisíce vozidel povalí směrem k Holicím a řidiči z Pardubic – nově na vedlejší – jim budou muset dát přednost. Vozům od Holic navíc budou křížit trasu. 

Z nyní bezproblémového místa se tak může stát značně rizikové, jelikož vozidel mířících z krajského města na Holice a dále na I/35 jsou tisíce. 

„Ředitelství silnic a dálnic si bylo vědomo potenciálně problematického uzlu, který vznikne při zprovoznění úseku D35 Opatovice – Časy bez navazujícího úseku. Z tohoto důvodu jsem zadali zpracování kapacitního posouzení křižovatky. Ze zpracovaného posudku, který vycházel z aktuálních intenzit dopravy i z předpokládaného navýšení intenzity dopravy po uvedení nového úseku do provozu, jednoznačně vyplynulo, že vedlejší komunikace I/36 ve směru od Časů bude kapacitně nevyhovující,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký. 

Tento stav potrvá rok, a to do doby, než bude otevřen i druhý úsek z Časů do Ostrova. Poté se dálniční provoz přesune z drtivé části k Ostrovu a křižovatka již nebude zdaleka tak vytížena. Než se tak ale stane, muselo ŘSD přistoupit k zásadnímu opatření. Provoz na křižovatce budou řídit semafory.

Světelná křižovatka je ve fázi příprav

„V současné době probíhají přípravné práce, tedy projekční práce, komunikace s dotčenými orgány a podobně, ke zřízení světelně řízené křižovatky. Světelně řízená křižovatka se zřizuje především ke zlepšení dopravní situace a k umožnění bezpečného odbočení řidičů jedoucích od Časů ve směru na Holice,“ dodal Studecký. 

Současná křižovatka leží na katastru Dolních Ředic, přičemž řada místních ji k nájezdu na I/36 rovněž využívá. 

„Zatím s námi nikdo nic neprojednával. Ani místní nepřišli s žádnou připomínkou. Ale je pravda, že najíždění by tam bylo dost nebezpečné. Informace o zřízení semaforu se k nám nedostala,“ řekl starosta obce Michal Kurka. 

Podle posledního sčítání dopravy, které však bylo provedeno již v roce 2016, využívá denně silnici I/36 mezi Pardubicemi a Holicemi v průměru přes sedm tisíc vozidel. Nynější čísla ale budou patrně vyšší. 

Na druhou stranu však ze silnice zmizí řidiči, kteří se snaží po I/36 dostat na D35 do Opatovic a jezdí přes Pardubice či úzký most v Kuněticích. Tito budou nově pohodlně najíždět na nový úsek D35 na velké dálniční křižovatce u Časů.

Přivaděč od Sezemic má zpoždění

Situace s umístěním dočasných semaforů přitom vůbec nemusela nastat, pokud by ŘSD stihlo spolu s dálnicí postavit také přivaděč od Sezemic. Ten má od Pardubic vést kolem Sezemic a napojit se na mimoúrovňovou křižovatku u Časů. Takto přeložená trasa silnice mine i Časy, kterým od stávajícího provozu také značně uleví. 

Problém je v tom, že ŘSD má v přípravě téměř sedmikilometrové stavby zpoždění a začít stavět ji plánuje až v roce 2023. Otevřít se má v roce 2025. 

Nová komunikace odvede z nynější I/36 většinu aut a provoz na problémové „téčkové“ křižovatce poté také citelně poklesne. Jako první se začne stavět přivaděč na D35 z opačné strany, a to od Holic, kde ŘSD napřímí stopu I/36. 

Nová silnice se vyhne prudkým zatáčkám u Horních Ředic a zmizí též krátký průjezd kolem několika domů u I/36. U této stavby již probíhá archeologický průzkum a ŘSD plánuje v nejbližších týdnech vypsat výběrové řízení na jejího zhotovitele. 

Stavba má začít v příštím roce a řidičům má být k dispozici v roce 2023. V každém případě mají tyto „doplňkové“ stavby skluz, jelikož první úsek D35 z Opatovic do Časů se otevře již 15. prosince.

Autor:
  • Nejčtenější

Ve Špindlu se mělo hrát před očkovanými. Končím s podporou, zlobí se Dědek

Majitel extraligových Pardubic Petr Dědek vyjádřil zklamání z toho, že se pořádající agentura rozhodla znovu odložit...

Zapnuli myčku a šli spát. Brzy ráno rodina zjistila, že v kuchyni hoří

Zhruba osmdesátitisícovou škodu napáchal požár myčky v rodinném domě v Krouně na Chrudimsku. Obyvatelé objektu totiž...

Nejdelší visutá lávka v Evropě už se rýsuje, lanko na Dolní Moravě tahal dron

Premium Stavbaři jsou těsně před dokončením nové turistické atrakce – visuté lávky v Dolní Moravě, která překlenula údolí z...

Liberec oloupil Pardubice, Varům pomohl Vondráčkův hattrick v oslabení

Pardubice věnovaly domácí dohrávku pětadvacátého kola záchranným složkám, ale speciální utkání nedovedly k úspěšnému...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani po zákazu kamiony z lázní nezmizely. Bude to boj, říká šéf strážníků

Řidiči kamionů už dva měsíce nesmějí používat bývalou silnici I/36 od sjezdu z dálnice D11 přes Chýšť a další obce do...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Langerova vila se zahalí do barevného hávu, jinde advent výrazně omezí

Vládní restrikce kvůli rostoucímu šíření koronaviru obrátily plány radnic a organizátorů prvního adventního víkendu v...

Opilý cizinec bez řidičáku v Bohdanči zdemoloval felicii o sloup

1,57 promile v dechu naměřili policisté dvaadvacetiletému cizinci bez řidičského oprávnění, který v Lázních Bohdaneč ve...

U Pardubic vlak srazil a zabil muže, doprava na koridoru byla omezená

Osobní vlak u Pardubic dnes ráno srazil a usmrtil muže. Nehoda na téměř čtyři hodiny omezila dopravu na hlavním...

Vzniká snímek o pardubickém odboji, roli získal i hejtman a jeho mluvčí

Příští rok uplyne přesně 80 let, co nacisté vypálili osadu Ležáky a její obyvatele včetně příslušníků odboje nechali...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK S CESTOVÁNÍM (37-46.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 37 000 - 46 000 Kč

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...