Czech Open v Pardubicích. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Méně hráčů, menší tržby. Hosté festivalu her letos hotely nezaplní

  • 1
Šachový festival Czech Open se letos v Pardubicích uskuteční ve dvou termínech, v červenci a září. Kvůli koronavirové pandemii bude mít však podstatně méně zahraničních i domácích hostů. To pocítí hlavně hoteliéři a hospodští.

Pardubičtí podnikatelé, kteří vlastní hotely, penziony, restaurace či hospody, zatím mohli sledovat trápení kolegů a snižování cen třeba v Praze či Českém Krumlově spíše jen ze zájmu.

Pardubice a ostatně celý kraj nepatří mezi turistické taháky, a tak propady v tržbách kvůli viru čínské chřipky nejsou tak dramatické jako v jiných regionech. 

Ovšem nyní přichází zpráva, která ztráty znamenat bude. Letošní ročník oblíbeného a hojně navštěvovaného festivalu šachu a her Czech Open bude kvůli koronaviru mnohem střídmější než v minulých letech. 

„S politováním vám musíme oznámit, že z důvodu epidemie koronaviru se termín konání festivalu Czech Open Pardubice přesouvá z července na 17. – 28. září,“ stojí na webu akce. 

Odsun termínu začátku festivalu a hlavně jeho zkrácení bude mít jistě neblahý vliv na obvyklou účast hráčů i lidí z jejich doprovodu.

„Účast bude menší, z některých zemí, jako je Rusko a Indie, bude problém se sem dostat. Po Německu a Česku to byly nejpočetnější výpravy. Také možná bude přetrvávat obava lidí cestovat. A za třetí, festival normálně pořádáme v létě, v září už děti nebudou mít prázdniny,“ řekl dlouholetý pořadatel akce a současný náměstek primátora Pardubic Jan Mazuch z ODS.

Festival se letos koná pojednatřicáté, svoje zázemí měl v multifunkční aréně. Letos se turnaj českých hráčů v kategorii muži, ženy, junioři uskuteční v hotelu Labe na konci července. Od 17. do 28. září bude hostit festival centrum Ideon.

„Festival chceme zachovat, kromě šachu tam bude tradiční bridž, dáma a go. Po dvouleté přestávce bude soutěž ve skládání Rubikovy kostky. U turnajů družstev očekáváme účast okolo 50 procent předchozího roku, u hlavní části to bude ještě nižší,“ řekl Mazuch.

A to vše nejsou pro pardubické podnikatele dobrá čísla. Je sice pravda, že běžný občan Pardubic masový festival v ulicích sotva postřehne, snad kromě zvýšené koncentrace cizinců, ale pro hoteliéry má červencový turnaj obvykle zásadní význam.

„Například máme plné i celé vysokoškolské koleje, ale i tak musí někteří bydlet třeba v Chrudimi nebo Hradci Králové. V Pardubicích jsou všechny hotely i penziony beznadějně plné. To se týká i bytů na krátkodobý pronájem,“ uvedl před loňským 30. jubilejním ročníkem další z pořadatelů Petr Laušman.

Ostatně redakce MF DNES před jedním z nedávných ročníků obvolávala hotely a penziony v Pardubicích s otázkou, zda na dobu festivalu je možné sehnat volný pokoj, a odpověď v drtivé většině případů zněla ne. Server booking.com hlásil vesměs vyprodané kapacity.

Hráčů víc není, bobtná jejich doprovod

A není divu, vždyť jen loni do Pardubic na šachy a další hry dorazilo okolo pěti tisíc lidí z 57 zemí.

„Hráčů ani tak nepřibývá, ale jezdí stále početnější doprovody. To hodně souvisí s tím, že více než polovina hráčů je narozena po roce 2000. Jsme rádi, že hry táhnou nejmladší generaci,“ uvedl Laušman, který je u Czech Open celých třicet let. 

Dodal, že loni přijeli borci z Austrálie, Singapuru, Mexika, USA, Kanady, Peru, Kolumbie, Brazílie, Egypta, Namibie, JAR, Íránu, Iráku, Jižní Koreje nebo bývalých republik Sovětského svazu.

Na úbytek hostů se musí připravit i provozovatelé restaurací. I ti těžili z příjezdu davů cizinců. Akce má pro ně zásadnější význam než divácky populárnější závody Velká pardubická či plochodrážní Zlatá přilba.

„Všechny tyto akce trvají jen krátce, maximálně jeden víkend. Náš festival trvá více než dva týdny a hráči tady po většinu té doby musí někde bydlet a také něco jíst,“ řekl Petr Laušman.

,