VIDEO: CZ Loko dodává „sexy“ lokomotivy pro kraje za polárním kruhem

  10:20aktualizováno  10:20
Firma CZ Loko se může pochlubit jubilejní stou lokomotivou řady 774.7. V novodobé historii vyrobila zatím 833 kusů lokomotiv. Společnost patří k těm, kterým se daří nahradit výpadek dodávek do zemí bývalého SSSR.

Je to stá zmodernizovaná lokomotiva staré verze Čmeláka, která se vyráběla pro východní země. Polovina je z nich v Bělorusku, ale jsou i v Litvě a Lotyšsku.

Fotogalerie

„Oproti předchozím je vidět pokrok v oblasti řízení a diagnostiky. Lokomotiva „jde do ruky“, je přívětivá, hezky se s ní rozjíždí i hezky brzdí, lépe než u těch předchozích,“ řekl konstruktér, školitel a strojvedoucí v jedné osobě Jakub Džurný.

Šestinápravová motorová lokomotiva řady 774.7 o hmotnosti 120 tun je určena pro těžkou posunovací a traťovou službu a její jubilejní exemplář je jedním ze tří, které míří do Finska.

„Mám z toho radost. Je to lokomotiva, která je spolehlivá, což si dokážeme ve Finsku za polárním kruhem. Neděláme ji jen pro Finsko, ale chceme ji nabízet i ve středoevropském teritoriu, aby byla pro zájemce sexy. A sexy bude tehdy, když něco ušetří,“ řekl vedoucí obchodního oddělení CZ Loko Jaroslav Plhák.

Ten vyzdvihuje, že se podařilo prodloužit opravárenské cykly, což je důležité pro zákazníka, který tak do nákupu v průběhu životnosti stroje méně investuje.

„Lokomotiva se nám po technické stránce povedla, vyrobili jsme ji podle nejpřísnějších evropských norem. Ostatně 120 lidí v konstrukci a projekce znamená pro nás velký potenciál,“ dodal Jaroslav Plhák. Ačkoli je navržena jako posunovací, je vybavena vlakovým zabezpečovačem a zákazník ji bude využívat jako traťovou na celém území Finska.

„Lokomotiva patří k těm dražším, její cena je 1,7 až 2 miliony eur,“ řekl obchodní manažer CZ Loko Jan Kutálek.

CZ Loko

Akciová společnost patří k významným podnikům středoevropského železničního strojírenství. Výrobě a opravám kolejových vozidel se věnovali její předchůdci v České Třebové po otevření železničních dílen v roce 1849. S využitím po generace předávaných zkušeností a znalostí CZ Loko vyvíjí a vyrábí nové lokomotivy, modernizuje kolejová vozidla, opravuje a rekonstruuje vozidla hnací i speciální.

CZ Loko vlastní od roku 2004 z 49 procent společnost Zeppelin a z 51 procent předseda představenstva Josef Bárta. Podíl exportu činil loni 63 procent, společnost vykázala obrat přes dvě miliardy korun. I letos odhaduje obrat ve stejné výši. Holding zaměstnává ve svých závodech zhruba 700 lidí.

„Čmelákem“ se lokomotiva nazývá podle jejího označení ČME pro sovětské železnice - čechoslováckij manevróvij těplovóz s elektríčeskoj predáčej - doslova přeloženo československá posunovací motorová lokomotiva s elektrickým přenosem. Na východě, kam hlavně putovala, jí říkají „Čmucha“.

V novodobé historii vyrobilo CZ Loko 833 kusů lokomotiv, z toho na export jich zamířilo něco přes tři stovky. Firmě se daří zkracovat dodací dobu, novou lokomotivu je schopna dodat za 6 měsíců po objednání. Na východních trzích zaznamenala pokles až na 50 procent produkce předchozího roku. Ale i tento propad je schopna „ustát“.

Firma o 700 zaměstnancích chystá nábor asi stovky lidí. Vyrábí sice méně nových lokomotiv, ale opravuje jich víc. Proto rozjíždí druhou směnu a s nárůstem pracovníků  počítá jak ve svém největším závodě v České Třebové, tak v Jihlavě.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

Za pokus o dotační podvod při dostavbě hotelu dostalo sedm lidí podmínku

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Krajský soud v Hradci Králové dopoledne rozhodl v případu modernizace chrudimského Hotelu Bohemia Chrudim. Sedmi...

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz