V areálu pardubické univerzity vyroste nová cyklověž

  16:23aktualizováno  16:23
V univerzitním kampusu v Pardubicích nechá radnice možná už letos postavit cyklověž. V krajském městě už je jedna u vlakového nádraží. Celkem by jich mohlo být na území města až pět.

V areálu pardubické univerzity vyroste nová cyklověž. | foto: Josef Vostárek, ČTK

Cyklověž s automatickým zakladačem by měla stát u parkoviště v blízkosti univerzitní knihovny, kolem vede cyklostezka a blízko je zastávka MHD. Na stavbu cyklověže za deset až 12 milionů korun město využije dotaci, milion korun zaplatí ze svého.

„Cyklověž postavíme po dohodě s univerzitou. Máme připravený projekt. Všechny cyklověže zaplatíme z dotací, které jsou na to vypsané. Zastupitelé první investici schválili, nemyslím si, že by mělo dojít k prodlevě,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

Opoziční zastupitel Vojtěch Jirsa (Piráti) považuje cyklověž v univerzitním areálu za zbytečnou. Kampus je poměrně rozsáhlý a cyklisté parkují svá kola v blízkosti cíle své cesty. Za smysluplnou považuje pouze cyklověž u nádraží. 

„Město by podle něj mohlo milion korun využít na nákup cyklistických stojanů, které rozmístí po městě,“ uvedl.

Kvestor Petr Gabriel má opačný názor. „Iniciativu města vítáme. V kampusu je hodně cyklistů, věřím, že si najde svoje zákazníky. Dají se tam uložit dražší kola, jeho majitel bude mít jistotu, že je bezpečně uloženo,“ uvedl Gabriel.

Město už loni schválilo studii s místy pro cyklověže, další by mohly být u plaveckého areálu a zimního stadionu. Radnice chce zavést stejnou cenovou politiku jako u vlakového nádraží, majitelé In Karet Českých drah neplatí nic, ostatní si mohou uschovat kolo na 24 hodin za pět korun. Pátou cyklověž možná jednou postaví a budou provozovat České dráhy.

Úspěch v Moravské Třebové se zatím zjišťuje

Cyklověž u nádraží funguje od července 2017. Postupně si našla zákazníky, po zlevnění úschovného jejich počet vzrostl. Parkování v ní je sezonní záležitost, zájem se zvyšuje od jara do podzimu.

Nakolik o ni bude zájem v Moravské Třebové na Svitavsku, ještě není jasné. Město ji u vlakového nádraží provozuje od října.

„Ještě plná není, náběh bude pomalý. Je to krátká doba, navíc je zima. Těžko dělat závěry. Kapacita 116 míst se opírá o analýzu s výhledem na hodně let dopředu. Snažíme se vytvářet dobré podmínky pro bezmotorový pohyb, který je ekologičtější i úspornější na místo, tedy na vytváření parkovacích míst,“ řekl vedoucí odboru rozvoje Moravské Třebové Miroslav Netolický.

Zatímco někde mají cyklověže úspěch a zejména ve středních Čechách rostou nové, opačnou zkušenost zaznamenal sousední Hradec Králové.

Před pěti lety díky věži přišel ke skvělé reklamě. Byl prvním městem v Evropě, kde se parkovací dům pro kola otevřel. Teď je z reklamy spíš velká ostuda.

Investor prvního parkovacího domu pro kola v Česku, který stojí před nádražím v Hradci Králové, nechal na začátku června cyklověž uzavřít. Chtěl přimět město, aby věž odkoupilo, což zastupitelé schválili. Jenže celé zařízení je stále zavřené a nic nenasvědčuje tomu, že by se stav měl změnit.

Autoři: ,

Nejčtenější

Páry ve školní kuchyni odsávala třicet let atrapa, prošla i revizí

Vzduchotechnika v jídelně Základní škola Felberova ve Svitavách nemá přisávání...

Personál jídelny Základní školy Felberova ve Svitavách od roku 1990 připravoval jídla v domnění, že páru nad...

V Pardubicích se srazily autobus a osobní auto, záchranáři ošetřili 13 lidí

V pardubické městské části Dražkovice se srazil autobus s osobním autem. (22....

V pardubické místní části Dražkovice se v pátek v podvečer srazil autobus s osobním autem. Záchranáři na místě ošetřili...

Ředitelka stavební školy volala na žáky policii, rodiče si stěžují

Dětská bitka

Kvůli rvačce zavolala ředitelka pardubické stavební průmyslovky na agresivní žáky loni v prosinci hned dvakrát policii....

Pardubická třetina hrůzy. Byla mi hanba tam stát, utrousil trenér Lubina

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Hráli tak špatně, že diváci po druhé třetině začali hromadně odcházet. Hokejisté Pardubic po čtyřiceti minutách zápasu...

Při střetu dvou aut u obce Bezděkov na Pardubicku zemřeli dva lidé

Smrtelná nehoda na Pardubicku u obce Bezděkov

Při střetu dvou aut u obce Bezděkov na Pardubicku zemřeli oba řidiči. Další člověk byl zraněn, hasiči ho z vraku auta...

Další z rubriky

Na Pardubicku se srazily dva náklaďáky. Pro jednoho řidiče přiletěl vrtulník

Dopravní nehoda dvou kamionů v Dolní Rovni na Pardubicku.

Vážná dopravní nehoda, která si vyžádala asistenci letecké záchranné služby, se stala v podvečer v Dolní Rovni u...

Kočka nemohla sundat plechovku z hlavy, pomohli jí až hasiči

Plechovku sundali kočce z hlavy až hasiči.

Zatímco většinou se hasiči musejí spolehnout na svou sílu a zdatnost, v neděli dopoledne v Žamberku naopak vsadili na...

Stavba další pardubické polikliniky narazila na dopravu, aut už je moc

Bytový komplex u kliniky Vektor postupně nabídne 275 bytů. O kousek dál buduje...

Společnost Vektor Invest, která chce vybudovat naproti poliklinice v Rokycanově ulici v Pardubicích další zdravotnické...

Najdete na iDNES.cz