V areálu pardubické univerzity vyroste nová cyklověž

  16:23aktualizováno  16:23
V univerzitním kampusu v Pardubicích nechá radnice možná už letos postavit cyklověž. V krajském městě už je jedna u vlakového nádraží. Celkem by jich mohlo být na území města až pět.

V areálu pardubické univerzity vyroste nová cyklověž. | foto: Josef Vostárek, ČTK

Cyklověž s automatickým zakladačem by měla stát u parkoviště v blízkosti univerzitní knihovny, kolem vede cyklostezka a blízko je zastávka MHD. Na stavbu cyklověže za deset až 12 milionů korun město využije dotaci, milion korun zaplatí ze svého.

„Cyklověž postavíme po dohodě s univerzitou. Máme připravený projekt. Všechny cyklověže zaplatíme z dotací, které jsou na to vypsané. Zastupitelé první investici schválili, nemyslím si, že by mělo dojít k prodlevě,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

Opoziční zastupitel Vojtěch Jirsa (Piráti) považuje cyklověž v univerzitním areálu za zbytečnou. Kampus je poměrně rozsáhlý a cyklisté parkují svá kola v blízkosti cíle své cesty. Za smysluplnou považuje pouze cyklověž u nádraží. 

„Město by podle něj mohlo milion korun využít na nákup cyklistických stojanů, které rozmístí po městě,“ uvedl.

Kvestor Petr Gabriel má opačný názor. „Iniciativu města vítáme. V kampusu je hodně cyklistů, věřím, že si najde svoje zákazníky. Dají se tam uložit dražší kola, jeho majitel bude mít jistotu, že je bezpečně uloženo,“ uvedl Gabriel.

Město už loni schválilo studii s místy pro cyklověže, další by mohly být u plaveckého areálu a zimního stadionu. Radnice chce zavést stejnou cenovou politiku jako u vlakového nádraží, majitelé In Karet Českých drah neplatí nic, ostatní si mohou uschovat kolo na 24 hodin za pět korun. Pátou cyklověž možná jednou postaví a budou provozovat České dráhy.

Úspěch v Moravské Třebové se zatím zjišťuje

Cyklověž u nádraží funguje od července 2017. Postupně si našla zákazníky, po zlevnění úschovného jejich počet vzrostl. Parkování v ní je sezonní záležitost, zájem se zvyšuje od jara do podzimu.

Nakolik o ni bude zájem v Moravské Třebové na Svitavsku, ještě není jasné. Město ji u vlakového nádraží provozuje od října.

„Ještě plná není, náběh bude pomalý. Je to krátká doba, navíc je zima. Těžko dělat závěry. Kapacita 116 míst se opírá o analýzu s výhledem na hodně let dopředu. Snažíme se vytvářet dobré podmínky pro bezmotorový pohyb, který je ekologičtější i úspornější na místo, tedy na vytváření parkovacích míst,“ řekl vedoucí odboru rozvoje Moravské Třebové Miroslav Netolický.

Zatímco někde mají cyklověže úspěch a zejména ve středních Čechách rostou nové, opačnou zkušenost zaznamenal sousední Hradec Králové.

Před pěti lety díky věži přišel ke skvělé reklamě. Byl prvním městem v Evropě, kde se parkovací dům pro kola otevřel. Teď je z reklamy spíš velká ostuda.

Investor prvního parkovacího domu pro kola v Česku, který stojí před nádražím v Hradci Králové, nechal na začátku června cyklověž uzavřít. Chtěl přimět město, aby věž odkoupilo, což zastupitelé schválili. Jenže celé zařízení je stále zavřené a nic nenasvědčuje tomu, že by se stav měl změnit.

Autoři: ,

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

VIDEO: Hasiči ukázali, jak tahali vrtulníkem desítky lyžařů z lanovky

Záchrana uvězněných lyžařů z Bukové hory

Hasiči zveřejnili záběry ze záchrany sedmi desítek lyžařů z lanovky ve skiareálu Buková Hora, na kterou minulý čtvrtek...

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

Za pokus o dotační podvod při dostavbě hotelu dostalo sedm lidí podmínku

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Krajský soud v Hradci Králové dopoledne rozhodl v případu modernizace chrudimského Hotelu Bohemia Chrudim. Sedmi...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz