Cyklostezka z Pardubic prý povede do Hamburku. Zatím by stačil Hradec

  13:15aktualizováno  13:15
Doba, po kterou čekají pardubičtí a hradečtí cyklisté na společnou cyklostezku, se počítá už na desetiletí. Po jejím dokončení se přitom trasa stane součástí obří cyklostezky přes Českou republiku a Německo.

Mezi Pardubicemi a Hradcem Králové jsou zatím jen kusy budoucí stezky. Hojně je využívaná část z Pardubic do Rábů.

Už dvacet let je na světě nápad vybudovat cyklostezku mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Občas dokonce probleskne zpráva, že stavba bude zdárně pokračovat, jenomže vzápětí se objeví řada překážek.

Jediné, čeho se zatím cyklistická spojnice obou krajských měst dočkala, je originální název: Stezka mechu a perníku.

Ledy se trochu pohnuly před dvěma lety. V srpnu v roce 2011 vyrazili politici na cyklovýlet z Pardubic do Hradce Králové, aby propagovali stezku mezi oběma městy. Pardubickým tehdy jela naproti, rovněž na kole, hradecká skupina. Cestou se tehdy připojili také starostové z vesnic, jimiž má trasa cyklostezky vést.

U Pardubic už přitom na protipovodňových hrázích vyrostl úsek mezi Pardubicemi a Ráby, následně získal dotaci další úsek mezi Němčicemi a Kunětickou horou.

Nyní je na řadě úsek u Vysoké nad Labem

"Stezka v katastru Pardubic je hotová. Teď město pracuje na dalších etapách, pomáháme tím menším obcím, přes které stezka vede, které by samy její výstavbu neufinancovaly," řekl pardubický zastupitel Martin Bílek.

Ten měl ještě vloni na starosti Stezku mechu a perníku coby náměstek primátorky. Po lednovém odvolání mu však projekt zůstal "na triku".

Nyní je podle něj na programu dne úsek mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem.

"Ale souběžně se pracuje i na dalších etapách, pracujeme na územním rozhodnutí a výkupu pozemků. V úseku do Vysoké je to však v současné době nejméně složité," dodal Bílek.

Nechtěnou "reklamu" na neschopnost postavit stezku pro Hradec udělala trojice vozíčkářů, která otestovala budoucí trasu Labské stezky od pramene v Krkonoších až po Děčín.

Během 350 kilometrů sice zažila plno nechtěných adrenalinových zážitků včetně krkolomných sjezdů, defektů i pádů, avšak jako vůbec nejnebezpečnější vyhodnotila překonání čtyřkilometrového úseku právě mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem.

Úsek mezi krajskými městy dlouhý 23 kilometrů má být součástí Labské stezky z Pardubic až do Hamburku. Stezka mechu a perníku by se u hradecké fakultní nemocnice měla spojit s již existující cyklostezkou a podél Labe vést přes Vysokou nad Labem, Bukovinu, Dříteč, Němčice a Ráby, kde se napojí na již stojící cyklostezku z Pardubic.

Náklady politici odhadují až na 150 milionů korun, trasa stezky protíná na 450 parcel, z nichž je 315 v držení soukromých majitelů. "Když vše dobře půjde, mohla by být spojnice měst hotová v roce 2016," uvedl Bílek.

Jenomže právě vlastníci pozemků mohou stavbu ještě zbrzdit.

Tak tomu bylo i v případě vlastníků u Vysoké nad Labem. Starosta obce Jiří Horák se ale ukázal být velkým fanouškem cyklostezky, prý s majiteli dotčených parcel jednal a získal jejich předběžný souhlas s prodejem.

Po cyklostezce přijde na řadu vodní stezka

"My o tu stezku máme eminentní zájem. Ale všichni by si měli pospíšit, vždyť čas letí a evropské peníze opravdu nečekají," upozorňoval starosta.

Pět měsíců po manifestační cyklojízdě hradeckých a pardubických politiků po trase ještě neexistující Stezky mechu a perníku mezi oběma městy se konečně daly do pohybu i další úseky plánované trasy. Vznikl svazek Hradubická labská, který sdružuje všechny obce na trase asi 23 kilometrů dlouhé stezky a společně požádá fond dopravní infrastruktury o dotaci.

"Ředitelem svazku obcí se stane starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák, který je duší připravované cyklostezky," říká náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Kromě cyklotrasy mezi Hradcem a Pardubicemi, která ponese název Stezka mechu a perníku, chce pardubická radnice vytvořit také vodní trasu, která by malými plavidly spojila krajská města.

Autor:

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

VIDEO: Hasiči ukázali, jak tahali vrtulníkem desítky lyžařů z lanovky

Záchrana uvězněných lyžařů z Bukové hory

Hasiči zveřejnili záběry ze záchrany sedmi desítek lyžařů z lanovky ve skiareálu Buková Hora, na kterou minulý čtvrtek...

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

Najdete na iDNES.cz