Cyklostezka z Pardubic prý povede do Hamburku. Zatím by stačil Hradec

  13:15aktualizováno  13:15
Doba, po kterou čekají pardubičtí a hradečtí cyklisté na společnou cyklostezku, se počítá už na desetiletí. Po jejím dokončení se přitom trasa stane součástí obří cyklostezky přes Českou republiku a Německo.

Mezi Pardubicemi a Hradcem Králové jsou zatím jen kusy budoucí stezky. Hojně je využívaná část z Pardubic do Rábů.

Už dvacet let je na světě nápad vybudovat cyklostezku mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Občas dokonce probleskne zpráva, že stavba bude zdárně pokračovat, jenomže vzápětí se objeví řada překážek.

Jediné, čeho se zatím cyklistická spojnice obou krajských měst dočkala, je originální název: Stezka mechu a perníku.

Ledy se trochu pohnuly před dvěma lety. V srpnu v roce 2011 vyrazili politici na cyklovýlet z Pardubic do Hradce Králové, aby propagovali stezku mezi oběma městy. Pardubickým tehdy jela naproti, rovněž na kole, hradecká skupina. Cestou se tehdy připojili také starostové z vesnic, jimiž má trasa cyklostezky vést.

U Pardubic už přitom na protipovodňových hrázích vyrostl úsek mezi Pardubicemi a Ráby, následně získal dotaci další úsek mezi Němčicemi a Kunětickou horou.

Nyní je na řadě úsek u Vysoké nad Labem

"Stezka v katastru Pardubic je hotová. Teď město pracuje na dalších etapách, pomáháme tím menším obcím, přes které stezka vede, které by samy její výstavbu neufinancovaly," řekl pardubický zastupitel Martin Bílek.

Ten měl ještě vloni na starosti Stezku mechu a perníku coby náměstek primátorky. Po lednovém odvolání mu však projekt zůstal "na triku".

Nyní je podle něj na programu dne úsek mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem.

"Ale souběžně se pracuje i na dalších etapách, pracujeme na územním rozhodnutí a výkupu pozemků. V úseku do Vysoké je to však v současné době nejméně složité," dodal Bílek.

Nechtěnou "reklamu" na neschopnost postavit stezku pro Hradec udělala trojice vozíčkářů, která otestovala budoucí trasu Labské stezky od pramene v Krkonoších až po Děčín.

Během 350 kilometrů sice zažila plno nechtěných adrenalinových zážitků včetně krkolomných sjezdů, defektů i pádů, avšak jako vůbec nejnebezpečnější vyhodnotila překonání čtyřkilometrového úseku právě mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem.

Úsek mezi krajskými městy dlouhý 23 kilometrů má být součástí Labské stezky z Pardubic až do Hamburku. Stezka mechu a perníku by se u hradecké fakultní nemocnice měla spojit s již existující cyklostezkou a podél Labe vést přes Vysokou nad Labem, Bukovinu, Dříteč, Němčice a Ráby, kde se napojí na již stojící cyklostezku z Pardubic.

Náklady politici odhadují až na 150 milionů korun, trasa stezky protíná na 450 parcel, z nichž je 315 v držení soukromých majitelů. "Když vše dobře půjde, mohla by být spojnice měst hotová v roce 2016," uvedl Bílek.

Jenomže právě vlastníci pozemků mohou stavbu ještě zbrzdit.

Tak tomu bylo i v případě vlastníků u Vysoké nad Labem. Starosta obce Jiří Horák se ale ukázal být velkým fanouškem cyklostezky, prý s majiteli dotčených parcel jednal a získal jejich předběžný souhlas s prodejem.

Po cyklostezce přijde na řadu vodní stezka

"My o tu stezku máme eminentní zájem. Ale všichni by si měli pospíšit, vždyť čas letí a evropské peníze opravdu nečekají," upozorňoval starosta.

Pět měsíců po manifestační cyklojízdě hradeckých a pardubických politiků po trase ještě neexistující Stezky mechu a perníku mezi oběma městy se konečně daly do pohybu i další úseky plánované trasy. Vznikl svazek Hradubická labská, který sdružuje všechny obce na trase asi 23 kilometrů dlouhé stezky a společně požádá fond dopravní infrastruktury o dotaci.

"Ředitelem svazku obcí se stane starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák, který je duší připravované cyklostezky," říká náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Kromě cyklotrasy mezi Hradcem a Pardubicemi, která ponese název Stezka mechu a perníku, chce pardubická radnice vytvořit také vodní trasu, která by malými plavidly spojila krajská města.

Autor:

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Šachista si chtěl na památku vyfotit soupeře, partii okamžitě prohrál

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových

Kuriózní situaci řešil rozhodčí během šachového turnaje na festivalu Czech Open, který se v těchto dnech hraje v...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

VIDEO: Dealer drog ujížděl před policií v obci 140kilometrovou rychlostí

Policisté naháněli ujíždějícího dealera drog, museli se u toho vyhýbat i...

Drogový dealer se pokoušel ujet svitavským policistům, honičku s nimi ale nezvládl a otočil auto na střechu....

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Další z rubriky

Při přeměně praporu výsadkářů na pluk bude armáda v Chrudimi mocně stavět

Cvičení 43. VPR Chrudim v Ralsku

Chrudimský 43. výsadkový prapor projde do roku 2026 kvůli zvýšení bezpečnosti zásadními změnami. Povýší na pluk a...

Pardubický Sportovní park láká děti ke sportu již počtvrté

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Za necelý měsíc začne v pardubickém parku Na Špici největší amatérská sportovní akce v regionu. Sportovní park...

Firmě zmizel mobilní záchod, policie ho našla v obci s podobným názvem

V centru Plzně je nedostatek veřejných toalet. V Pallově ulici, kde parkují...

Záhadné zmizení nové mobilní toalety za patnáct tisíc korun zaměstnalo policisty na Chrudimsku. Majitel firmy v pondělí...

Chalupa k rodinné rekreace Horní…
Chalupa k rodinné rekreace Horní…

Horní Heřmanice - Dolní Heřmanice, okres Ústí nad Orlicí
970 000 Kč

Najdete na iDNES.cz