Cyklostezka z Pardubic do Hradce má nových pět kilometrů

  8:09aktualizováno  8:09
Cyklostezka z Pardubic do Hradce Králové se rodí ve velkých bolestech. Zatímco od Pardubic se lidé už roky dostanou alespoň do Rábů, z druhé strany nebyl postaven ani metr. To se však mění. Za pár týdnů se otevře úsek z Hradce do Vysoké nad Labem.

Stavbaři přemostili slepé rameno Labe v hradecké městské části Třebeš, které bude součástí pětikilometrového úseku cyklostezky z Hradce Králové do Vysoké nad Labem. | foto: David Taneček, ČTK

„Ten by měl být hotov do poloviny prosince. Poté bude dán do takzvaného předčasného užívání, aby na stezku mohli lidé. Kolaudace stavby by měla být na jaře příštího roku,“ řekl starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák.

Stezka je z většiny dokončena už nyní, a to včetně přemostění slepého ramena Labe. „Finální vrstvy asfaltu jsou už položeny po celé délce kromě staveniště kolem mostu,“ doplnil starosta Horák.

V hradecké městské části Třebeš dělníci přemostili slepé rameno ocelovou konstrukcí.

„Zatím jde jen o mostní konstrukci, celý most to ještě není. Lidé by tam tedy neměli chodit. Je potřeba vybudovat náběhy mostu a chybí také mostovka, tedy speciální beton, který se vylije do bednění na konstrukci. Poté už budou zbývat terénní úpravy v okolí stezky a vysazení stromů,“ řekl Horák.

Podle něj by po stezce ještě nikdo jezdit neměl, je to nedokončená stavba.

Úsek do Vysoké se začal stavět letos v červnu a jde o první etapu cyklostezky, která v budoucnu spojí Hradec Králové a Pardubice. Cyklostezka vede z hradecké Třebše podél Labe a končí ve Vysoké nad Labem u tělocvičny.

Povrch stezky bude asfaltový, šířka tři metry plus půl metru zpevněné krajnice na každé straně. Celkové náklady jsou 31,5 milionu korun, evropská dotace z IROP je 27 milionů korun, zbytek tvoří peníze Hradce Králové a Královéhradeckého kraje.

Kopírování Labe se na východě Čech nedaří

Stavba cyklostezky mezi oběma krajskými městy se chystá několik let. Podle původních odhadů má celá výstavba stát zhruba 140 milionů korun.

Z druhé strany vede už poměrně dlouho zhruba šestikilometrový úsek mezi pardubickou městskou částí Cihelna a obcí Ráby. Oficiálně se však nejedná o cyklostezku, ale o protipovodňovou hráz.

Přesto i zmíněný úsek je součástí velké dlouhé mezinárodní stezky z Krkonoš až do Hamburku. Problém je, že právě ve východních Čechách se kopírování řeky Labe moc nedaří. Nejsouvislejší část vznikla mezi Kuksem a Hradcem Králové. Naopak třeba z Pardubic na Přelouč není ani metr stezky.

„Nejhorší jsou dohady s vlastníky pozemků. Někdy je těžké je najít, jsou případy, kdy nežijí, zemřeli v zahraničí a my hledáme jejich dědice,“ uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.

Právě její město nyní spolupracuje na výstavbě Labské cyklostezky, která povede z Pardubic do Týnce nad Labem. Mimo toho staví ve stejném směru cyklostezku podél frekventované hlavní silnice I/2, hotová bude v polovině prosince.

„Stavíme ji z důvodu bezpečnosti. Stalo se tam několik dopravních nehod aut s cyklisty. Bude to myslím rok, kdy tam před Vánocemi byl smrtelný úraz cyklisty,“ dodala Burešová.

Autoři: ,

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Pardubický kraj klame. Opravu přivaděče vydává za stavbu nového

V samotné Litomyšli vede silnice II/358 po kostkách hned vedle zámeckých budov.

K plánované dálnici D35 budou řidiči od České Třebové a Litomyšle pořád jezdit stejnou trasou, jako jsou zvyklí nyní....

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Další z rubriky

Šonka i legendy mezi letadly. V Pardubicích se chystá Aviatická pouť

Aviatická pouť

Již 29. ročník Aviatické pouti se koná 1. a 2. června na pardubickém letišti. Více než pětihodinový program nabízí...

Pardubice získaly od státu „Červeňák“, sloužit má rekreaci a sportu

Na zchátralý most přes Chrudimku v lokalitě Červeňák je sice vstup zakázán,...

Pozemky v areálu bývalého vojenského cvičiště v Pardubicích, takzvaného Červeňáku, již oficiálně patří městu. Radní je...

Výběr autobusového dopravce může zbrzdit pře ČSAD a kraje o cenový strop

Autobusy společnosti Arriva Východní Čechy se z východního směru cestuje do...

Bezmála sedmimiliardovou zakázku na zajištění autobusové regionální dopravy na dalších deset let v Pardubickém kraji...

Najdete na iDNES.cz