Kandidáti ČSSD nesmí mluvit o kroužkování, letáky jim schvalují v Praze

  11:55aktualizováno  11:55
Sociální demokracie přitáhla uzdu kandidátům, kteří by se rádi dostali do Sněmovny ze zadních pozic. Zakázala osobní kampaň. Nikdo nesmí sehnat pro sebe peníze navíc. Všechny letáky musí projít kontrolou. Navádět ke kroužkování je zakázáno.

Bývalý poslanec Jan Chvojka (vlevo v popředí) a další kandidáti ČSSD mají před volbami kvůli vnitrostranickým předpisům poněkud přistřižená křídla. Například všechny texty posílají ke schválení do Prahy. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Bývalý poslanec Václav Neubauer z ČSSD by se rád vrátil do Sněmovny, ale ze čtvrtého místa kandidátky to nebude mít snadné. Potřeboval by, aby ho voliči kroužkovali. Ovšem podle pokynu, který dostaly z Lidového domu všechny krajské organizace ČSSD, hrozí za osobní kampaň vyškrtnutí z kandidátky či dokonce ztráta členství ve straně.

"Přijde mi to přehnané a moc tomu nerozumím. Jestli budu lidem při kampani říkat, že bych stál o kroužek, tak přece tím snad nemohu nic porušovat. Vždyť volební zákon s kroužkováním počítá," řekl Václav Neubauer.

Kandidáti ČSSD nejen v Pardubickém kraji musí dodržovat řadu striktních zákazů.

Pravidlo číslo jedna: nikdo si nesmí sehnat peníze pro svoji osobní kampaň. Dokonce ani kdyby byly z jeho kapsy. Všechny peníze, které kdo získá, musí jít na transparentní účet ČSSD.

"Všichni kandidáti musí toto pravidlo respektovat. Nemá proto cenu shánět nějaké další peníze, skončí stejně na společném účtu a limit nám pro Pardubický kraj stejně nezvednou," uvedl lídr ČSSD Ladislav Effenberk, podle něhož má strana na volby v kraji k dispozici milion korun.

Šestý na kandidátce, někdejší poslanec Jan Chvojka, kterého kroužky voličů vynesly v minulých volbách z posledního místa do parlamentu, použití jednoho účtu rozumí.

"Bude to průhlednější. Zabrání se tak případům, kdy nějaký podnikatel podporuje konkrétního kandidáta, kterého by chtěl do Sněmovny dostat."

Ústřední štáb schvaluje obsah letáků i jejich počet

Ovšem vnitrostranické předpisy jdou mnohem dál. I když jednotliví kandidáti mají na kampaň určitý balík peněz, nemohou si rozhodovat sami, na co jej využijí. Krajský, případně ústřední volební štáb schvaluje vše, texty letáčků, jejich vzhled, jejich počet.

"Na letáčku teprve pracuju a na odsouhlasení čekám. Osobně si nemyslím, že by bylo nutné jej kontrolovat," říká Chvojka.

"Máme manuál, podle kterého materiály posuzujeme. Je tam vše od vzhledu a použití barev, až po doporučení, aby tam nikde nebyla zmínka o kroužkování," uvedl lídr kandidátky Effenberk.

Ani samotný krajský volební štáb však nemá volné ruce. I jeho materiály musejí schválit lidé v Praze. "Než jdou věci do tisku, tak je posíláme do Prahy, samozřejmě včetně krajských novin," řekl Effenberk.

Stranou procedury schvalování jsou (zatím) weby jednotlivých kandidátů. I když Effenberk předpokládá, že se tam nic kontroverzního neobjeví.

"Kdo by vedl na webu soukromou kampaň, dost by riskoval. Já si myslím, že jsme jeden tým, jedna kandidátka," uvedl.

Dost velkou šanci má bez kroužkování i Miroslav Váňa

Ve straně je znát nervozita z toho, jak hodně zamíchají preference voličů s pořadím na kandidátce. Sociální demokraté z Pardubického kraje mohou už nyní počítat s třemi křesly ve Sněmovně. Podle pořadí na kandidátce by jej mohli získat Ladislav Effenberk, Jitka Dostálová a bývalý poslanec Miroslav Váňa.

Další tři vážní zájemci jsou však hned za nimi. Bývalý poslanec Václav Neubauer na čtvrtém a právník Jan Chvojka na šestém místě. A mezi nimi lékař Pavel Havíř, kterému v posledních volbách do Sněmovny uniklo zvolení jen o 212 hlasů. Při kampani však budou muset být asi opatrní.

Chvojka by se určitě rád dostal zpět do Sněmovny, kde patřil vůbec k nejaktivnějším poslancům. Smí ale vůbec nahlas říct, že doufá v dostatečný počet preferenčních hlasů? "Věřím ve zdravý úsudek voličů," odpověděl diplomaticky.

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Laskominy, delikatesy, show. Závodiště opět hostí Fresh festival

Beko Fresh festival plný novinek v Pardubicích už tento víkend

Sobota a neděle bude na pardubickém dostihovém závodišti hlavně patřit jídlu a pití. Koná se gurmánská akce roku -...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÉR ROZVODEN

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz