Elektrárna Chvaletice investuje tři miliardy do snížení emisí

  13:23aktualizováno  13:23
Chvaletická elektrárna minulý týden zahájila modernizaci dvou bloků, díky níž bude vypouštět do okolí méně škodlivin. Kdy a zda vůbec přikročí k rekonstrukci i dvou zbylých bloků, ale není jasné.

Elektrárna Chvaletice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Severní energetická společnost koupila chvaletickou elektrárnu od ČEZ před třemi lety za více než čtyři miliardy korun. Majitelé Pavel Tykač a jeho kolegové Jan Dienstl a Tomáš Fohler tak vyřešili problém, jak využít uhlí ze svých dolů.

Zatímco v rukách ČEZ Chvaletice postavené před čtyřmi desítkami let spíše dosluhovaly a sloužily k výrobě elektrické energie během špiček, uhlobaroni elektrárnu využívají víc a chtějí ji provozovat nejméně do roku 2030. Plány jim však komplikuje pád ceny elektřiny a náklady na snížení emisí.

Cena za prodloužení životnosti elektrárny bude velmi vysoká. Ve Chvaleticích začala modernizace dvou ze čtyř bloků elektrárny, která bude stát celkem tři miliardy korun. I když nedaleká opatovická elektrárna na snížení emisí získala stamiliony od Evropské unie, Chvaletice podle generálního ředitele elektrárny Luboše Pavlase nedostanou nic.

„Převzetí elektrárny v roce 2013 nás zdrželo. ČEZ dotaci pro Chvaletice příslíbenou měl, ale pak přišla změna vlastníka. Navíc jsme chtěli modernizaci provést jinak, rekonstruovat celé zařízení, nárok na dotaci jsme ztratili,“ uvedl Pavlas.

Hlavní zakázku na obnovu Chvaletic za 2,6 miliardy korun získala společnost Královopolská RIA.

Elektrárna vypustí o polovinu méně oxidů dusíku

Pro obyvatele Pardubického kraje představuje chystaná modernizace jen dobré zprávy. Už od letošního roku elektrárna přibližně o polovinu sníží emise oxidů dusíku. Pokud jde o oxid siřičitý, elektrárna splňuje přísné limity platné od roku 2019 už dnes díky tomu, že začala spalovat místo hnědého uhlí z Tušimic kvalitnější palivo z dolu ČSA.

Modernizace se bude mimo jiné týkat kotelny, strojovny, elektrostatických odlučovačů popílku, systému kontroly řízení a souvisejících částí elektro, měření a regulací. V rámci obnovy bude upraven provoz absorbéru s ohledem na palivo, které je méně sirnaté než za předchozího vlastníka.

Díky rekonstrukci klesne i množství polétavého prachu. Chvaletická elektrárna dva roky po sobě žádala krajský úřad o povolení vypouštět více těchto tuhých znečišťujících látek. Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové před několika dny rozhodla, že úředníci pochybili, když zvýšení emisí z 324 tun na 524 tun v roce 2014 vyhodnotili jako nevýznamnou změnu, ke které se veřejnost nemusí vyjadřovat.

„Myslíme si, že tak výrazný nárůst emisí je významnou změnou a velkým zásahem do životního prostředí,“ řekla před časem Petra Hodysová ze spolku Frank Bold Society, který kvůli tomu zažaloval Ministerstvo životního prostředí. Generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas namítá, že se spolek vlamuje do otevřených dveří. „Rekonstrukci připravujeme už dva roky,“ uvedl Pavlas.

Množství emisí ovlivnil i pád cen elektřiny. Chvaletice nevyrobily tolik elektřiny, kolik chtěly. Navýšení emisního stropu v roce 2014 elektrárna nevyužila ani z jedné poloviny a v roce 2015 žádala o zvýšení stropu úřady dokonce zbytečně.

Právě vývoj trhu ovlivní další modernizaci elektrárny. První část rekonstrukce má být hotová do konce roku, dva zbylé bloky by měly přijít na řadu do roku 2020. Nové emisní limity, které prosazuje Evropská komise, jsou ale podle Pavlase velice přísné.

„Budeme se dál rozhodovat, co s prvním a druhým blokem. Protože je tu pořád alternativa, že nejsnáze splníte limity, když nebudete provozovat nic,“ uvedl Pavlas.

Nejčtenější

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Další z rubriky

Mladík dostal za rvačku v baru čtyři roky, opilý bil lidi opakovaně

Jaroslav Švejda se svou obhájkyní.

Krajský soud v Pardubicích poslal na čtyři roky do věznice s ostrahou jednadvacetiletého Jaroslava Švejdu, který v...

Tahač po střetu s kamionem uvázl v poli, u Nové Vsi se tvořily kolony

Tahač skončil po nárazu mimo silnici.

Se zdržením museli od pátečního rána počítat řidiči na tahu I/37 mezi Nasavrky a Trhovou Kamenicí. V prudké zatáčce v...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Najdete na iDNES.cz