VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

  8:48aktualizováno  8:48
Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém horku zamířilo do Králík, které od pátku do neděle patřily velkolepé historicko-vojenské akci Cihelna 2018.

Vrcholem akce byla více než dvě hodiny dlouhá ukázka Od zrady k válce...

„Zhruba 22 tisíc lidí dorazilo na letošní 21. ročník vojensko-historické akce Cihelna. Návštěvníci v programu nazvaném Od zrady k válce... zhlédli bojové ukázky přibližující události od obsazení českého pohraničí Německem v roce 1938 po napadení Polska Německem a Sovětským svazem,“ řekl organizátor akce Martin Ráboň.

Cihelna je největší akcí svého druhu v Pardubickém kraji. „Letošní ročník se i díky příznivému počasí vydařil. V historických ukázkách lidé viděli téměř 400 dobově oděných účinkujících, což bylo dosud nejvíce na akci Cihelna,“ řekl Ráboň.

V historických uniformách se předvedli vojáci Československa, Německa, Slovenska, Polska a Sovětského svazu. Porovnávat uniformy, výstroj a výzbroj mohli návštěvníci také u českého četnictva či neblaze proslulé sudetoněmecké polovojenské organizace Freikorps.

Fotogalerie

Na ploše poblíž předválečného pěchotního srubu KS 14 U cihelny se představily historická i současná vojenská technika, hasičské jednotky, policie a vězeňská služba.

Pozornost u diváků budily například dva polské tančíky TKS, československé předválečné obrněné automobily vzor 30 nebo německé tanky Panzer I a Panzer II. Česká armáda kromě průletu stíhaček JAS-39 Gripen představila svou nejmodernější techniku, například tank T72, obrněné vozidlo Pandur, vozidla Iveco či houfnici Dana.

Bojové vřavy preventivně likvidovali hasiči

Nejvíce však diváky vždy baví hrané ukázky. Členové historicko-vojenských klubů z Česka, Polska i Slovenska předvedli při té hlavní v dobových kostýmech a s využitím historické techniky několik významných epizod začátku války.

Bojůvky henleinovců v Sudetech s československými vojáky, mobilizaci a převzetí bojových opevnění německou armádou. Nadšenci z polských klubů pak s ostatními předvedli boj o Polsko, kdy polští vojáci a civilisté museli čelit nejprve 1. září roku 1939 vpádu nacistických vojsk a o sedmnáct dnů později i invazi Sovětského svazu.

„Málo se ví, že Němcům pomáhali při vpádu do Polska i Slováci, kteří k tomu po odtržení od Československa využili i našich zbraní a techniky,“ řekl Ráboň, jenž historickou ukázku plnou pyrotechnických efektů a střelby slepými náboji komentoval.

Předváděcí pláň se stala dějištěm několika bojových vřav, při kterých nebylo nouze o exploze a detonace na vyvyšujícím se pozadí. Kouř z výbuchů nakonec zahalil obzor tak, že se za bojujícími a historickou technikou objevil ve stráni na určitou dobu i současný hasicí vůz. A likvidoval preventivně jedno ohnisko hustého dýmu za druhým.

„To způsobuje současné počasí. Právě k tomu tu máme hasičské jednotky,“ řekl Ráboň.

Autoři: ,

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Na přivaděči k D11 zemřel řidič osobního auta po střetu s kamionem

Řidič osobního auta nehodu nepřežil.

Po čelním střetu s kamionem zemřel dopoledne řidič Škody Octavia na úseku silnice I/36 mezi obcemi Chýšť a Voleč na...

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Nehoda čtyř aut blokovala tah na Moravu, silnici zasypaly součástky

Řidiči vyvázli s lehkými zraněními.

Hromadná nehoda dvou osobních a dvou nákladních aut blokovala několik hodin dopravu v Opatovci na Svitavsku. Silnici...

Najdete na iDNES.cz