Kvůli dotacím podváděli s výrobními linkami, viní policie podnikatele

  16:23aktualizováno  16:23
Pardubická policie zahájila trestní stíhání čtyř podnikatelů za dotační a daňový podvod. Firma z Chrudimska podle nich nezákonně získala 16 milionů korun na pořízení dvou linek na stáčení chemikálií a stroje na vyfukování plastových lahví. K podvodům využila fiktivní řetězec obchodních transakcí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Hlavní postavou je jednatel obchodní společnosti KM Plus z Chrasti na Chrudimsku. Firma je známá z loňské předvolební kauzy, při které sociálnědemokratický lídr Lubomír Zaorálek kritizoval přístup Finanční správy, jež podle něj firmu KM Plus zlikvidovala neoprávněnými zajišťovacími příkazy (více v článku Babiš pomocí státu ničil oponenty, tvrdí Zaorálek. Výmysl, opáčil šéf ANO). Jednatel firmy však se svou žalobou proti finančnímu úřadu loni u soudu neuspěl.

Policisté pardubické kriminálky nyní obvinili z poškození finančních zájmů Evropské unie čtveřici mužů ve věku od 40 do 51 let ze tří firem. Hlavním obviněným je podle informací iDNES.cz právě jednatel společnosti KM Plus.

Vyšetřovatelé mu kladou za vinu, že přes další firmy nakoupil plnicí linky na stáčení chemikálií z větších do menších balení a stroj na vyfukování plastových lahví. Na tyto technologie získal evropské dotace. Ve skutečnosti však jednu starší linku již vlastnil, fiktivně ji prodal a vydával ji za novou, i když nikdy neopustila výrobní závod. Cenu druhé a vyfukovacího zařízení prostřednictvím řetězce jiných společností navýšil až sedminásobně.

„Co se týče evropských dotací, je to v Pardubickém kraji v posledních letech jediná kauza, kterou jsme dotáhli až do zahájení trestního stíhání,“ řekl zástupce vedoucího pardubické hospodářské kriminálky David Kakrda, kterého na případu zaujala nejvíc důslednost obviněných.

Ti podle něj předstírali existenci řetězových obchodních transakcí a cenu zařízení uměle navyšovali tak, že několikanásobně převýšila cenu obvyklou, aby získali co nejvyšší dotaci.

„Kupní cena za přeprodávané technologie nebyla nikdy reálně uhrazena. Zdání úhrady měl vyvolat obviněnými vytvořený řetězec fiktivních půjček a kolotoč bankovních transakcí,“ řekl krajský kriminalista Miloslav Kašpar.

Při dodávkách linek pro stáčení chemických látek podle policie obvinění nic nepodcenili - společně zhotovili falešné smlouvy a účetní doklady o dodávkách zboží, ale i fiktivní dokumenty k původu starého stroje, který vydávali za nový.

Policejní vyšetřovatelé: Obvinění měnili věci pod rukama

Fingovali i odprodej části původních zařízení, které měly být nahrazeny zařízením z dotace na společnost působící na Slovensku. Hlava podvodů podle kriminalistů dokonce nechala vyhotovit k jednotlivým strojům návody k obsluze a další dokumenty zastírající jejich původ. Obvinění se také předem domlouvali, jak budou vystupovat před kontrolními orgány.

„Měnili věci pod rukama, nebránili se tomu, zařízení opravovat a měnit, aby byli schopni alespoň naoko jejich funkčnost předvádět kontrolním pracovníkům,“ dodal Kašpar.

Peníze si firmy mezi sebou celkem třináctkrát vzájemně poslaly a vrátily, aby vzbudily zdání, že za dodanou technologii bylo zaplaceno.

Policie se začala věcí zabývat již v roce 2016, dotace ve výši 16,4 milionu korun byla na účet firmy připsána v dubnu roku 2015. Podnět k vyšetřování podal Finanční úřad pro Kraj Vysočina poté, co identifikoval u jedné regionální společnosti významnou obchodní transakci vymykající se běžné činnosti.

„Jednalo se o stavební firmu, která uplatňovala vysoké daňové odpočty,“ uvedl mluvčí Finančního úřadu kraje Vysočina Josef Tomek. Už výběrové řízení na pořízení strojů bylo podle finančního úřadu zmanipulováno. A vedle šestnáctimilionové dotace vymáhají dalších devět milionů korun.

Policisté provedli několik prohlídek ke zjištění, jaká zařízení se v areálu společnosti hlavního obviněného aktuálně nachází. Dále si vyžádali řadu odborných vyjádření a expertních znaleckých zkoumání.

Vyslechli desítky lidí, včetně cizích státních příslušníků například z Itálie či Polska, a zajistili řadu písemných podkladů. Podrobně analyzovali bankovní převody mezi jednotlivými společnostmi.

Obvinění s policií nespolupracují. Jsou stíháni na svobodě. Jejich majetek byl zajištěn. Například majitel chrastecké firmy přišel o polovinu ze svých šesti luxusních vozů, tři stihl prodat. „V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody na 5 až 10 let,“ uvedla krajská policejní mluvčí Markéta Janovská.

Nejčtenější

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích optimismus. Jenže...

Nechali krvácejícího chlapce chodit po chodbách, vytýká policie nemocnici

Adam Vyčítal

Kriminalisté se vyjádřili k případu devítiletého Adama Vyčítala z Pardubic, který upadl do kómatu po komplikacích...

Pes bez hlavy, výkaly, zápach. V bytě našli šokovaní strážníci i potkany

Strážníci museli v bytě odchytit dva vystresované psy.

Obraz hrůzy se tento týden naskytl strážníkům v Pardubicích, kteří hasičům a policistům asistovali při otevření bytu, z...

Řidič zaparkoval na nemocničním heliportu. Nebyla tam značka, tvrdil

Řidič zaparkoval na heliportu pardubické nemocnice.

Asi nejhorší možné místo k parkování zvolil při návštěvě pardubické nemocnice pětačtyřicetiletý řidič fiatu multipla. V...

Sliboval mi za to papoušky, řekla dcerka muže souzeného za znásilnění

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat případ devětatřicetiletého muže, který podle obžaloby rok pohlavně...

Další z rubriky

Vysokorychlostní vážení kamionů je na spadnutí, kraj vytipoval 16 míst

Řidiči to ani nemusí zaregistrovat, že na kraji Velkého Meziříčí přejeli přes...

Ředitelství silnic a dálnic už dlouho plánuje zavést v Pardubickém kraji vysokorychlostní vážení kamionů. Krajští...

Za znásilnění dcer dostal muž osm let vězení a musí zaplatit půl milionu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích vyměřil osm a půl roku vězení muži, který podle obžaloby rok znásilňoval dvě nezletilé...

Nemocná žena svěřila dítě otci, šel s ním do hospody a opil se s kamarádem

Čerstvě natočené pivo.

Strážníci v Pardubicích přistihli v pondělí večer dva muže, kteří hlídali malé dítě. Oba se při tom ale tak opili, že...

Sliboval mi za to papoušky, řekla dcerka muže souzeného za znásilnění

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat případ devětatřicetiletého muže, který podle obžaloby rok pohlavně...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz