Vrátíme Chrudimi vodu, říká opozice. Plané sliby, tvrdí radní

  8:21aktualizováno  8:21
V roce 2005 se zástupci obcí na Chrudimsku rozhodli svěřit provozování vodárenské soustavy na pětadvacet let rakouskému investorovi. Chrudim za to dostala 40 milionů korun. Někteří politici teď chtějí dostat vodu zpět.

Chrudim je druhé největší město Pardubického kraje. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Plzeň před třemi roky vykoupila od francouzské společnosti Veolia podíl v městské vodárně za 700 milionů.

Obce na severu Čech za návrat kontroly nad pitnou vodou zaplatí dvě miliardy. Chrudim se před volbami pře, zda se také nemá rozloučit s rakouským investorem společností Energie AG.

„Během příštího volebního období bude určitě potřeba otevřít otázku navrácení vody do rukou města,“ uvedl lídr Pirátů Pavel Štěpánek.

Není to problém jen Chrudimi. Na přelomu tisíciletí si provozní část vodárenství kupovaly od samospráv zahraniční koncerny a také uzavíraly smlouvy na desítky let na pronájem a provozování trubek. Brzy se ukázalo, že investice zahraničních firem do provozní licence se začínají velmi rychle vracet a zisky jsou nepřiměřené.

Lídr dosud opozičního hnutí ANO František Pilný mluví o tom, že je nutné napravit rozhodnutí zastupitelů před třinácti lety a dostat se zpět k vodě. „Její privatizaci totiž považujeme za největší podvod na chrudimské voliče. Pokud od voličů dostaneme mandát, začneme připravovat kroky zpět k jejímu převzetí do majetku města,“ uvedl Pilný.

Co chtějí strany v Chrudimi změnit?

Na čem se shodují:
Stoprocentní podpora dostavbě obchvatu. Zajistit sjezd z městského okruhu do sportovišť. Podporovat vznik nových parkovacích míst, případně stavbu podzemního parkovacího domu. Přispět k dokončení rekonstrukce hotelu Bohemia. Vylepšit prostředí sídlišť.

O co se přou:
Mělo by se město pokusit získat opět pod kontrolu provoz tamních vodáren? Je radnice dostatečně otevřená? Jak naložit se starou sportovní halou?

Kdo jde do voleb?
ANO
František Pilný
Česká pirátská strana
Pavel Štěpánek
ČSSD
Tomáš Vondráček
Chrudimáci
Petr Lichtenberg
Koalice pro Chrudim
Roman Málek, místostarosta
KSČM
Pavel Žampach
ODS
Jan Čechlovský, místostarosta
SNK Evropští demokraté
Petr Řezníček, starosta

Zdroj: volby.cz

Místostarosta a lídr Koalice pro Chrudim Roman Málek tvrdí, že jsou to jen plané sliby. „Chrudim vlastní 21 procent akcií společnosti Vodovody a kanalizace Chrudim, tudíž s vypovězením smlouvy by musely souhlasit i další obce a akcionáři, což není naprosto reálné. Město by navíc muselo za to Energii AG zaplatit desítky milionů korun, což by úplně zastavilo investice v Chrudimi. Je to jen předvolební populismus, nic víc,“ řekl.

O post starosty Chrudimi by se v podzimních komunálních volbách mohli utkat SNK Evropští demokraté starosty Petra Řezníčka a hnutí ANO, které před čtyřmi roky bylo těsně druhé. Radniční koalice SNK ED, ODS, ČSSD a Koalice pro Chrudim vypadá velmi soudržně, ale po volbách může být vše jinak.

Je skoro jisté, že se vedení města nevrátí k modelu čtyř místostarostů, který sice vyřešil povolební pat, ale byl až příliš snadným terčem vtipů nejen opozice. Jinak bez ohledu na obsazení radnice je zřejmé, že Chrudim bude muset konečně najít sílu postavit novou sportovní halu, když ta dosavadní na Tyršově náměstí může sloužit snad jenom jako odstrašující příklad zanedbaného a zastaralého sportoviště.

I bez nasazení místních politiků by se lidé měli v nadcházejícím volebním období dočkat dokončení obchvatu Chrudimi. I když prakticky všechny strany slibují, že zajistí lepší parkování ve městě, zkušenosti z minulosti radí zachovat k těmto slibům skepsi.

Případná obhajoba křesla starosty udělá z Petra Řezníčka (SNK-ED) jednoho z rekordmanů české komunální politiky po roce 1989. Byť je starostou „jen“ od roku 2010, na radnici jako místostarosta nastoupil z pozice učitele na pardubickém gymnáziu Dašická podstatně dříve.

„Naposledy jsem se potkal se žáky 5. prosince 1990. Bylo to loučení s mojí třídou na čtyři roky a ono se to trochu protáhlo,“ uvedl Řezníček.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

S botami plnými krve došli studenti z Vysokého Mýta na Palachův pohřeb

Studenti se vypravili na pohřeb Jana Palacha.

Na pochod dlouhý asi sto padesát kilometrů se vydalo před padesáti lety, konkrétně ve dnech 21. až 24. ledna 1969,...

Najdete na iDNES.cz