Chrudim přišla o vliv na vodárny, v představenstvu nemá nikoho

  8:28aktualizováno  8:28
Chrudim pohořela s plánem získat kontrolu nad vodárnami, které má provozovat až do roku 2030 Energie AG. Akcionáři společnosti Vodovody a kanalizace Chrudim v úterý nezvolili starostu Chrudimi Františka Pilného (ANO) ani do představenstva firmy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Říká se tomu lekce z politické naivity a zcela zdarma ji nyní obdrželo nové vedení Chrudimi.

Tamní hnutí ANO a Piráti se v loňských volbách dostali na radnici i díky slibu, že se pokusí získat zpět kontrolu nad provozováním vodovodů.

Opozice tvrdila, že je to populismus, protože s rozvázáním smlouvy s rakouským investorem nikdy nebudou souhlasit akcionáři - města a obce chrudimského okresu. Během úterní valné hromady Vodovodů a kanalizací (VAK) Chrudim se ukázalo, že měla pravdu.

„ANO 2011 prohrálo nejen boj o vodu, ale dokonce i jako jeden z největších akcionářů už nejsme ani v předsednictvu Vodovodů a kanalizací Chrudim. A to jsme měli předsedu představenstva,“ uvedl opoziční chrudimský zastupitel Roman Málek (KDU-ČSL).

Chrudim má ve firmě největší balík akcií, přes 20 procent. Hlinsko (16,4 %), Luže (8,4%) a další obce ale okresní město od vedení společnosti odstřihly.

Posty v představenstvu si rozdělily Hlinsko, Luže, Heřmanův Městec a Slatiňany. „Tušil jsem předem, že to je domluveno proti Chrudimi, nebylo to pro mne velké překvapení. Někdo mi tam vyčítal, že Chrudim se kdysi zasadila o prodej provozní části vodáren, to ale nebyli titíž lidé, kteří jsou dnes na radnici,“ řekl starosta Chrudimi František Pilný.

Smlouva platí, říká Hlinsko

Podle místostarosty Hlinska Zdeňka Eise je představa Pilného, že se vodárny vrátí v dohledné době zpět do českých rukou, nesmysl.

„Před řadou let byla s Rakušany uzavřená platná smlouva, která ještě dlouho poběží. Pokud by někdo nechtěl zaplatit miliony a miliony korun na vyplacení ze smlouvy, tak ta smlouva bude dál fungovat,“ řekl.

Dodal, že Hlinsku by se také líbilo, kdyby vodárny byly v českých rukou, ale jsou realisté. „Chrudimáci si dlouho mysleli, že VAK Chrudim je jejich společnost. Ale tak to není. V představenstvu a dozorčí radě jsou zastoupeni všichni akcionáři z celého okresu,“ uvedl Eis.

Chrudim teď ztratila kontrolu nad chodem vodáren, což může být pro město nepříjemné z mnoha ohledů. Například při plánování investic mohou ostatní akcionáři okresní město jemně řečeno upozadit.

V roce 2005 se zástupci obcí na Chrudimsku rozhodli svěřit provozování vodárenské soustavy na pětadvacet let rakouskému investorovi. Chrudim za to dostala 40 milionů korun. Majetek, tedy veškeré sítě, zůstal v rukách obecních vodáren. Podobný scénář se odehrál po celé zemi, byť v Pardubickém kraji byla Chrudim výjimkou.

Vodárny přišly o možnost čerpat stamilionové dotace

Brzy se ukázalo, že investice zahraničních firem do provozní licence se začínají velmi rychle vracet a zisky jsou pro ně velmi zajímavé. Mnohem horší byl fakt, že se splnila varování kritiků dlouhodobého pronájmu a vodárny přišly kvůli soukromému investorovi o možnost čerpat stamilionové dotace z Unie na obnovu sítí, kanalizací a stavbu čističek.

To vedlo nejen na Chrudimsku k nižším investicím do modernizace. Hnutí ANO i Piráti v Chrudimi si postavili kampaň na tom, že se pokusí ze smlouvy vyvázat ještě před rokem 2030. Opozice namítala, že to ostatní obce odmítnou. Musely by totiž za to Energii AG zaplatit desítky milionů korun.

Chrudim se nyní může pokoušet připravit na to, aby se v roce 2030 neprodloužila s rakouským investorem smlouva. To ale vůbec opět není v jejích rukách a navíc mezitím mohou přijít na radnici v Chrudimi úplně jiní lidé.

„Pokud několik příštích koalic v Chrudimi na to bude mít stejný názor, tak se to může podařit, ale stále to nebude snadné,“ připustil místostarosta Chrudimi Aleš Nunvář (Piráti).

Nejčtenější

Šachista si chtěl na památku vyfotit soupeře, partii okamžitě prohrál

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových

Kuriózní situaci řešil rozhodčí během šachového turnaje na festivalu Czech Open, který se v těchto dnech hraje v...

Piloti během loňské nehody Boeingu v Pardubicích nebyli pečliví

Boeing, který si cestovní kancelář Travel Service pronajala od americké letecké...

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod uzavřel případ z loňského srpna, kdy na pardubickém letišti vyjel...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Rychlou silnici z Pardubic do Hradce zasypala hlína z nákladního auta

Hlína se vysypala do obou jízdních směrů.

Frekventovanou rychlostní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové částečně zablokovala u Opatovic nad Labem hlína z...

Další z rubriky

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Dělník kradl železo ze stavby. Netušil, že to bude policejní budova

Zloděj kradl stojky přímo z policejní stavby.

Dvaadvacetiletý muž z Chrudimska kradl od loňského listopadu materiál ze stavby, kde pracoval. U výslechu zjistil, že...

VIDEO: Výstava ukáže zabalený most nebo muzeum z pardubické Prokopky

Pardubický most Zeleňák-obalený jako kukla.

Most obalený jako kokon, otevřený areál Prokopky s originální noční čajovnou nebo molo na počest filosofa Thaleta na...

Najdete na iDNES.cz