Starosta válčí s místostarostou, rada řešila strach zvířátek z medvěda

  10:33aktualizováno  10:33
Spory mezi zkušeným chrudimským starostou Petrem Řezníčkem a mladým místostarostou Romanem Málkem vedou k absurdním scénám. Ve středu se tak na programu městské rady objevil bod s názvem "Český Kocourkov - aneb Zvířátka byla v lese, a protože se bála medvěda, měla zavřené oči."

O tom, že medvědem byl míněn starosta Petr Řezníček (vlevo), není pochyb. Ale kdo jsou podle Romana Málka zvířátka? | foto: MF DNES

Místostarosta Roman Málek takto nazvaným materiálem chtěl podle svých slov upozornit na zvláštní praktiky ve výběrových řízeních. Tvrdí, že jeho kolegové v radě v čele se starostou Řezníčkem se problémy nechtějí zabývat.

Proč si jdou po krku?

Na jedné straně politický matador Petr Řezníček (SNK-ED), který dvacet let na radnici čekal na funkci starosty.
Na straně druhé třicetiletý Roman Málek (KDU-ČSL), který se po volbách v roce 2010 projevil jako obratný vyjednavač. Získal podporu menších stran a dlouho nechtěl Řezníčkovi "schválit" post starosty, který si to kladl jako podmínku. "Osobní ambice povýšil nad vlastní stranu a nad zájmy města," vzkazoval po volbách Málek Řezníčkovi.
Na radnici postupně ale převážil vliv starosty Petra Řezníčka. Málek byl kolegy odstřižen od vlivu a někdy i od informací. Není vyloučeno, že oba politici odsouzení ke spolupráci budou koexistovat na radnici dál. Jinou variantou je, že v široké koalici vystřídá Málkovu Koalici pro Chrudim ODS.
Málek na sebe upozornil také několika kontroverzními kroky, například když se ze své pozice přihlásil do soutěže na pronájem sloupů veřejného osvětlení pro reklamu. Vysvětluje, že tak chtěl upozornit na podivnou soutěž (Málkův pohled na spory čtěte zde).

Groteska tím neskončila, nýbrž začala. Radní při svém jednání o 36. bodu programu městské rady debatovali o tom, kdo v informačním materiálu "Český Kocourkov" je míněn zvířátky.

"Jednoho radního se dotklo, že je označován za zvířátko," řekl starosta Chrudimi Petr Řezníček z SNK-ED. Mimochodem on je, a to je bez debat, medvěd.

Jsou zvířátka radní, nebo úředníci?

"Zvířátky je míněn úřad, protože plno lidí má strach z plno věcí. Je to částečně metaforické přirovnání," řekl místostarosta Chrudim Roman Málek.

Podle informací MF DNES ale politické špičky Chrudimi jsou přesvědčeny, že zvířátky byli míněni radní. To ale Málek popírá.

Stop. Zde je pokus o vysvětlení sporu bez medvědů a zvířátek:

Místostarosta Málek kritizoval výběrové řízení na tisk městského zpravodaje, které podle něj bylo špatně připraveno a mělo být zrušeno. Interní audit některé chyby výběrového řízení skutečně potvrdil. Radní ale Málkova aktivita nenadchla, ke zprávě nepřijali žádné usnesení, ani ho nevzali na vědomí.

"To se stává běžně, že se nenajde dost hlasů pro žádné usnesení, to není žádná hanba," řekl další místostarosta Miroslav Tejkl z ČSSD.

Málek vzápětí předložil materiál s provokativním názvem, který už v dokumentech radnice zůstane navěky. A měl pravdu, že zvířátka neprošla bez povšimnutí.

Starosta Chrudimi Petr Řezníček nad sporem o zakázce za dvacet tisíc korun mávne rukou. "Jsme na sebe přísnější než zákon. Výběrové řízení jsme nemuseli vůbec vyhlašovat," uvedl.

Zaslouží si politování, říká starosta

Vztahy starosty s jeho zástupcem byly bídné, ale oba se až dosud drželi a omezovali se jen na narážky pronášené s útrpným povzdechem, který prozrazoval, jak těžké je pro ně spolupracovat s tím druhým. Ovšem teď? Po medvědech a zvířátkách bude dost možná následovat jiná epizoda.

Roman Málek na čtvrteční tiskové konferenci mluvil o další zakázce. "Upozornil jsem na nesrovnalosti ve výběrovém řízení na hasičské auto. Nakonec výběrové řízení bylo zrušeno," řekl místostarosta Málek.

Starosta se hořce usmál, když ho slyšel mluvit o dalším sporu z radniční kuchyně. "Faul s výběrem hasičského auta nestojí ani za komentář, spíše za politování," řekl Řezníček.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Další z rubriky

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Boj proti hazardu sílí, hlavně ve městech s novým vedením

Ilustrační snímek

Počet hracích automatů v Pardubickém kraji rychle klesá nejen kvůli novému přísnějšímu hazardnímu zákonu, ale i snaze...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Najdete na iDNES.cz