Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chrudim se pře o bytový komplex Kopanický mlýn

  8:52
Developer Milan Kušta změnil tvář Chrudimi po revoluci jako málokdo. Vybudoval byty na náměstí, nové sídliště u nemocnice, opravil bývalou eldéenku. Jenže nový bytový komplex Kopanický Mlýn, který nyní buduje ve čtvrti rodinných domů, vzbudil silný odpor.

Vizualizace bytového komplexu Kopanický mlýn. | foto: kopanickymlyn.cz

Čtvrť mezi řekou Chrudimkou a Kopanicí v Chrudimi je posetá malými domky, které se lepí jeden na druhý. Na garáže už většinou nezbylo místo, a tak jsou ulice zúžené souvislou řadou zaparkovaných aut.

A právě zde se dnes tyčí hrubá stavba pětipodlažního bytového komplexu Kopanický Mlýn. Na místě někdejší dýhárny jej staví developer Milan Kušta.

Pro budoucí obyvatele skvělé místo, centrum na dosah ruky, klidná lokalita. Navíc v Chrudimi je po bytech velký hlad. Jen se zdá, že tak masivní hmota se sem prostě nehodí.

První část stavby úřady schválily a dokončení už nic nezastaví. Ale druhou etapu si bude muset ještě společnost K2 Invest Milana Kušty prosadit přes silný odpor místních, ale i politiků, kteří po volebním zemětřesení na podzim loňského roku přišli na chrudimskou radnici. Řada místních tvrdí, že pětipodlažní dům v této lokalitě nemá co dělat. A že komplex, který s plánovanou druhou etapou má mít celkem 130 bytů, způsobí v lokalitě obrovské dopravní problémy. 

„Podle nás stavba vůbec neměla být schválena a chceme, aby druhá etapa nevznikla. Tvrdíme, že je v rozporu s územním plánem. Nechceme, aby vedle našich přízemních domů stál mohutný bytový dům o x patrech, důvod není jen vizuální, ale i dopravní,“ uvedla Monika Klempířová, předsedkyně spolku Mydlář, který vznikl právě kvůli stavbě komplexu Kopanický Mlýn. 

Bytový komplex Kopanický Mlýn

Kopanický Mlýn v Chrudimi v první etapě nabídne 66 bytů a 101 parkovacích míst v suterénu budovy. Po druhé etapě bude v komplexu přes sto třicet bytů a dvě stě parkovacích stání. Vedení města namítá, že už teď je dopravní situace ve čtvrti rodinných domů komplikovaná. Městský úřad v Chrudimi vydal povolení s odůvodněním, že nové byty potíže s dopravou nezhorší.

Místní dodnes vyčítají stavebnímu úřadu, že je o schvalování Kuštova projektu neinformoval před rokem dopisem, ale takzvanou veřejnou vyhláškou, a ještě v době vánočních svátků. I proto nestačili včas přijít s výhradami, stěžují si.

„Je to postup daný zákonem, třikrát se to přezkoumávalo na krajském úřadu,“ řekl vedoucí stavebního odboru Městského úřadu v Chrudimi David Podzemský.

Kriticky se na stavbu dívá i řada chrudimských radních, kteří do vedení města usedli po loňských podzimních volbách. Současný starosta František Pilný (ANO) ještě jako lídr opozice nerozuměl, proč úředníci stavbu povolili. 

„Je pro mne nepochopitelné, jak odbor dopravy může vydat stanovisko, že bytový komplex dopravně lokalitu nezatíží. Ulice nemají takovou kapacitu, autobusy, které jedou po úzkém mostu na sportoviště, mají problém zatočit,“ řekl František Pilný MF DNES před volbami.

Úředníci se bránili tím, že srovnávali budoucí dopravní zatížení se situací, kdy byla v provozu dýhárna. Ta už však pár let nefunguje.

Radním se projekt nelíbí, ale rozhodovat bude stavební úřad

Místostarosta Pavel Štěpánek (Piráti) je dokonce zakládajícím členem spolku Mydlář. „Myslíme si, že projekt není v souladu s územním plánem,“ uvedl Štěpánek.

Radním na projektu vadí skoro všechno. Budovy jsou podle nich moc vysoké, projekt nabízí podle Štěpánka málo zeleně a parkovacích míst jen tolik, aby to obstálo u stavebního úřadu, ale reálně pak nebudou mít lidé kde parkovat.

Jenže vedení města nemůže zasahovat do toho, zda stavební odbor městského úřadu povolení ke stavbě druhé etapy vydá, nebo ne. To je výkon státní správy. A když stavebník splní zákonné podmínky, povolení by měl získat.

Milan Kušta ostatně ani na setkání se zástupci města žádné škrty v projektu druhé etapy neslíbil a chce co nejdříve získat stavební povolení a stavět. „To místo je nějak definované územním plánem a není jen tak možné si vymýšlet sto důvodů, proč se tam nedá stavět, když se tam stavět dá,“ uvedl. 

To, jak bude budova vypadat, je podle něj zodpovědnost jeho, a nikoliv města. Pokud úředníci vydají Kuštovi stavební povolení, radní se mohou odvolat ke krajskému úřadu, který ale zatím nenašel v rozhodování chrudimských úředníků chybu. 

A pak už by jim zbýval jediný a velmi nezvyklý krok - zažalovat rozhodnutí vlastních úředníků a nechat soud, ať řekne, zda Kušta smí stavět, nebo ne. Zda je jeho plán v souladu s územním plánem, nebo ne. „Necháme si tuto možnost prověřit,“ uvedl místostarosta Pavel Štěpánek.

  • Nejčtenější

Je to rebel! Většinu hlášek jsem vymyslel sám, vzpomíná Petr Nárožný

Premium

Spadlo ti to, Máchale, seber si to. Já přijdu. Je to rebel! Větičky, které zlidověly díky čtyřicet let staré pohádce S čerty nejsou žerty. Petr Nárožný v ní hrál nerudného kaprála. Teď pohádku uvádí...

8. července 2024

Liják zatopil ulice, lidé se ve vodě ráchali i s nafukovacím plameňákem

Ve čtvrtek večer se Pardubicemi prohnal velmi silný přívalový déšť, který zatopil centrum města. Toho se však místní nezalekli, ba naopak. Vyrazili do ulic a užívali si vodní hrátky v lagunách.

12. července 2024  11:43

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proklínaná silnice I/35 u Hřebče se opět uzavře, řidiče čeká několik objížděk

Velké dopravní omezení na Svitavsku po několik příštích týdnů značně zkomplikuje provoz na hlavním silničním tahu I/35 mezi Hradcem Králové a Olomoucí. Řidiče osobáků čeká ve směru od Svitav na...

7. července 2024  8:59

Krutý příběh dlouho utajovaného vítěze Velké pardubické. Za úspěch přišla smrt

Premium

Úspěch se neodpouští. Toho se držela v 50. letech Státní bezpečnost, která dohnala k smrti Vladimíra Hejmovského, nejstaršího vítěze Velké pardubické z roku 1951. Je otázkou, zda tehdy skokem z okna...

10. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženy v bouřce zaháněly koně do stájí, zasáhl je blesk. Jedna zavolala pomoc

Středeční velké bouřky si na Pardubicku kromě zpožděných vlaků a popadaných stromů vyžádaly také lidská zranění. V Časech blesk uhodil do dvou žen. Jedna upadla do bezvědomí, druhá stihla přivolat...

11. července 2024  11:38

Plátno je už na místě. Letní kino v Pardubicích spustilo program

O něco později než obvykle začala už 19. sezona bezplatného letního kina v Pardubicích. V nabídce jsou české filmy, oceněné snímky i kasovní trháky. První film se vysílal v pátek, další budou...

13. července 2024  8:11

Pardubickou ofenzivu doplnili dobře známý Zifčák a německý objev Leipold

Pardubičtí fotbalisté posílili týden před začátkem prvoligové sezony ofenzivu. Východočeský celek získal na roční hostování ze Sigmy Olomouc útočníka Pavla Zifčáka, jenž se vrací do bývalého...

12. července 2024  18:09

Jako pod sněhem. Mýtem se prohnala supercela, padaly kroupy o velikosti dlaně

Jako pokryté sněhem vypadalo Vysoké Mýto na Orlickoústecku po čtvrteční bouřce, která řádila v celém Pardubickém kraji. Městem se prohnala supercela, jež s sebou přinesla výrazný příval krup,...

12. července 2024  15:52

Rychlost posunu metr za minutu. Největší lanový most Česka už překlenul Labe

Největší lanový most, který se buduje v Pardubicích, dnes překlenul Labe. Zbývalo přesunout posledních dvanáct metrů mostu. Ten je součástí severovýchodního obchvatu města, který bude dokončen do...

12. července 2024  13:41

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...